przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2019/03/20
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


W odpowiedzi na Pana interpelację (nr 492) w sprawie wprowadzenia zmian w istniejącej organizacji ruchu w ciągu ul. Obotryckiej przy skrzyżowaniu z ul. Słowiczą poprzez wyznaczenie przejścia dla pieszych, poniżej przedstawiam wyjaśnienia.
Zgodnie z punktem 5.2.6.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, wyboru miejsca w celu wyznaczenia przejścia dla pieszych należy dokonać po przeprowadzeniu analizy warunków drogowych i ruchowych oraz możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, uwzględniając między innymi natężenie ruchu pieszych, natężenie ruchu kołowego na drodze, przez którą wyznaczone ma być przejście, geometrię drogi. Przejścia między skrzyżowaniami należy lokalizować w miejscach zapewniających wzajemną widoczność pieszych i kierujących pojazdami; nie należy wyznaczać przejść z wzniesieniami, na łukach poziomych i za tymi łukami, w miejscach zasłoniętych przez budynki, zieleń lub inne obiekty znajdujące się przy drodze.
Przedmiotowe przejście dla pieszych znajdowałoby się w niedalekiej odległości od już istniejącego przejścia zlokalizowanego przy skrzyżowaniu z ul. Przyjaciół Żołnierza, które dodatkowo jest sygnalizowane. Coraz częstsze zdarzenia drogowe związane  z potrąceniami pieszych właśnie na przejściach dla pieszych skutkują ich powolną likwidacją w miejscach, w których występuje ich nadmierna ilość bądź odstąpieniem od ich wyznaczania, podobnie jak ma to miejsce w omawianym przypadku.
W związku z powyższym zarówno ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego jak i istniejącą geometrię i infrastrukturę nie mogę pozytywnie zaopiniować przedstawionego wniosku.
Informuję jednakże, iż zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2018r. poz. 1990 ze zm.) przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m.

 

 

 

 

 


Interpelacja: Dot. utworzenia przejścia dla pieszych na ul. Obotryckiej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/03/20, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/03/20 12:00:56
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/03/20 12:00:56 nowa pozycja