Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/02/08
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie (243) z dnia 28 stycznia 2019 r. informuję, iż stan techniczny mostu łukowego nad Jez. Rusałka w parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie został skontrolowany i zbadany w listopadzie 2016 r. przez zespół inżynierów pod kierownictwem inż. Stanisława M. Kamińskiego, czego wynikiem jest opracowanie – dokumentacja techniczna pn.: „Ekspertyza stanu technicznego mostu Łukowego nad Jeziorem Rusałka w parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie”. Z tejże dokumentacji wynika m.in., iż: „(…) Na podstawie przeprowadzonych badań terenowych i laboratoryjnych należy stwierdzić, iż beton konstrukcyjny łuku mostu na jeziorem Rusałka pomimo upływu ponad 110 lat charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie odpadającej klasie betonu C30/37. (…) Potwierdzają to wyniki wytrzymałości na odrywanie metodą pull-off jak i badania sklerometryczne. (…) Wykonane badania stopnia skarbonatyzowania za pomocą Preparatu Rainbow-Test wskazują na pH 13. (…) We wszystkich 3 punktach uzyskano pH13 co świadczy o braku skarbonatyzowania betonu łuku.” (za: dr inż. Stanisław Majer). „(…) Z porównania powyższych prac potrzebnych do wykonania przy remoncie istniejącego obiektu oraz budowie nowego, rekomenduję wykonanie remontu istniejącego obiektu, tym bardziej, że potwierdzona wytrzymałość betonu jest wystarczająca, aby obiekt mógł pełnić swoją funkcję przez następne 100 lat. (…) Kładka w istniejącym stanie nie stanowi zagrożenia dla ruchu pieszo-rowerowego. (…)” (za: inż. Stanisław M. Kamiński).
12 października 2018 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania mostu łukowego jako zabytku nieruchomego do rejestru zabytków. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23.07.2003 r., tj., art. 10 a, ust. 1: od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Decyzja w sprawie wpisania przez WKZ w Szczecinie mostu łukowego do rejestru zabytków stała się ostateczna z dniem 21.12.2018 r.
W chwili obecnej wykonano aktualizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Z przyczyn niezależnych od Gminy Miasta Szczecin dotyczących zmiany stanu prawnego mostu, obecnie dokonywana jest weryfikacja możliwości realizacji planowanej inwestycji związanych z obraniem właściwego sposobu przeprowadzenia procedur administracyjnych dla zamiaru wykonania planowanych robót budowlanych.
Interpelacja: Dot. Mostku japońskiego w Parku Kasprowicza