przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/09/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie


W odpowiedzi na interpelację nr 1666, dotyczącą planów wdrożenia Centrum Usług Wspólnych uprzejmie informuję, iż Gmina Miasto Szczecin kontynuuje proces zmierzający do utworzenia jednostki organizacyjnej powołanej do prowadzenia wspólnej obsługi placówek oświatowych w Szczecinie, w szczególności finansowej.
Podstawę prawną dała ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045), która weszła w życie
1 stycznia 2016 r, wprowadzając zmiany m. in. w ustawie o samorządzie gminnym, dając możliwość gminom zapewnienia własnym jednostkom organizacyjnym wspólnej obsługi w szczególności administracyjnej, finansowej i organizacyjnej.
Pod koniec stycznia 2019 r. Prezydent Miasta Szczecin podpisał Zarządzenie Nr 30/19 w sprawie powołania Zespołu ds. utworzenia Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie. Do zadań Zespołu należało przygotowanie Koncepcji utworzenia jednostki budżetowej – Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie, która miałaby przejąć obsługę finansowo-księgową placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin. Zespół przy opracowywaniu Koncepcji ściśle współpracował z dyrektorami szkół i placówek oświatowych, a także z księgowymi zatrudnionymi w tych jednostkach. W tym celu 5 czerwca 2019 r. Prezydent Piotr Krzystek powołał Zarządzeniem Nr 210/19 Zespół Konsultacyjny ds. utworzenia Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie. W skład Zespołu weszło 15 dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz 14 głównych księgowych, łącznie z 22 placówek.
W maju 2019 r. Gmina Miasto Szczecin podpisała umowę z firmą Centrum Doradztwa i Analiz Projektowych Sp. z o.o. z Włocławka na „Opracowanie koncepcji powstania Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie”. Placówki oświatowe zostały bardzo mocno zaangażowane w prace nad Koncepcją m. in. poprzez udział w bardzo szczegółowych badaniach ankietowych. Diagnozie poddano 20 obszarów działalności szkół i placówek oświatowych. Zebrano 100 % danych, łącznie z 3129 ankiet, w tym 1788 ankiet z zakresu organizacyjnego i technicznego oraz 1341 ankiet z zakresu procesów zarządczych i organizacyjnych.

Wyniki prac Zespołu były na bieżąco przedstawiane dyrektorom placówek oświatowych oraz Radnym Rady Miasta Szczecin, m. in. z Komisji ds. Edukacji i Komisji ds. Budżetu i Rozwoju, a także przedstawicielom związków zawodowym zrzeszających pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w placówkach oświatowych.
Dyrektorzy placówek a także księgowi przedstawiali Zespołowi wiele uwag, wątpliwości i również zastrzeżeń. Wskazywali argumenty zarówno „ZA” i „PRZECIW” oraz ryzyka przy podjęciu decyzji o wspólnej obsłudze. Oceny dyrektorów zmieniały się także w zależności od sytuacji kadrowej panującej w danej placówce.
Obecnie przygotowany jest projekt uchwały w sprawie utworzenia nowej jednostki budżetowej Szczecińskie Centrum Usług Wspólnych oraz nadania jej statutu. Rozpoczęcie wspólnej obsługi planowane jest nie wcześniej niż 1 marca 2021 r. Proponowane jest włączanie placówek etapowo.
Powstanie nowej placówki początkowo nie będzie generowało oszczędności finansowych. Celem wprowadzenia standaryzacji obsługi finansowo-księgowej nie jest bowiem przede wszystkim oszczędzanie ale m. in.:
1. poprawa efektywności zarządzania w jednostkach organizacyjnych Miasta poprzez standaryzację procesów i specjalizację kadry;
2. poprawa jakości usług publicznych świadczonych przez jednostki organizacyjne Miasta – skoncentrowanie się na działalności statutowej a nie pomocniczej;
3. kontrola ryzyka karno-skarbowego Miasta w zakresie jednego podatnika VAT i integracja rozliczania podatku VAT;
4. efektywne wykorzystanie kompetencji kadry ekonomiczno-finansowej jednostek oświatowych;
5. osiągnięcie korzyści ekonomicznych wynikającej z konsolidacji zarządzania i gospodarowania majątkiem Miasta.
Z analizy arkuszy organizacyjnych szkół i placówek oraz przeprowadzonych badań ankietowych wynika, iż obecnie w jednostkach oświatowych, szeroko pojęta obsługą administracyjno-finansową zajmują się osoby na 1.004 etatach (1.300 stanowisk), w tym 123,4 etaty głównych księgowych i 880,6 etatów innych pracowników administracji, finansów i księgowości.
Szacuje się, iż z ogólnej liczby 1 300 stanowisk obsługi administracyjnej i finansowo-księgowej w jednostkach istnieje możliwość przeniesienia do CUW ok. 220 stanowisk (191 osób), z uwzględnieniem tych osób, które znajdują się w szczególnej sytuacji związanej z zatrudnieniem (tzn. mają co najmniej 2 miejsca pracy w różnych jednostkach organizacyjnych Miasta Szczecin). Pozostałe osoby, które nie zostaną przeniesione do Centrum Usług Wspólnych, pozostaną w dalszym ciągu na swoich dotychczasowych stanowiskach pracy w poszczególnych placówkach.


 


Interpelacja: Dot. tworzenia Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/09/14, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/09/14 09:30:20
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/09/14 09:30:20 nowa pozycja