Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/08/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację uprzejmie informuję, że wyposażanie w ogólnodostępne pojemniki do zbiórki odpadów selektywnych realizowane jest w ramach zadań własnych Gminy zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Miasto zakupiło w ubiegłym roku pierwszy komplet pojemników do selektywnej zbiórki w systemie półpodziemnym. Zestaw składa się z trzech pojemników: pojemnik półpodziemny 3m3 na metale i tworzywa sztuczne oraz papier i pojemnik półpodziemny 1,8m3 na szkło. Zamiast litej wewnętrznej wkładki zastosowano system workowy tj. worek wykonany z trwałego polipropylenu nadającego się do recyklingu. Ze względu na małą masę do opróżniania nie są potrzebne specjalne auta, wystarczy zwykły pojazd do odbioru odpadów wyposażony w dźwig. W porozumieniu z Zarządcą terenu SM Dąb ustalono wstępną lokalizację umieszczenia pojemników na Osiedlu Majowym (Prawobrzeże). Nie ma również przeciwwskazań, by Wspólnoty we własnym zakresie podejmowały się realizacji projektowania tego typu pojemników na swoich osiedlach, przy zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych. Wydział Gospodarki Komunalnej będzie realizował jako zadanie własne zakup oraz montaż pojemników półpodziemnych w miejscach ogólnodostępnych oraz będzie prowadził działania propagujące wśród właścicieli nieruchomości.
Jednocześnie informuję, że na chwilę obecną na terenach komunalnych zarządzanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych oraz Szczecińskie TBS Sp.
z o.o. i TBS „Prawobrzeże” Sp. z o.o. nie wdrożono rozwiązań z zastosowaniem podziemnych lub półpodziemnych pojemników na odpady. W ramach realizacji dokumentacji projektowej obejmującej działania związane z rewitalizacją wnętrza kwartału śródmiejskiego nr 36, ograniczonego placem Zgody, ul. Ks. Bogusława X, A. Małkowskiego, bł. Królowej Jadwigi i Bohaterów Getta Warszawskiego, Szczecińskie TBS Sp. z o.o. rozważało możliwość lokalizacji podziemnych pojemników na odpady komunalne na tym obszarze. Kierowano się przede wszystkim względami estetycznymi związanymi z zagospodarowaniem wnętrza kwartału i jego docelową funkcją jako miejsca spotkań oraz rekreacji mieszkańców. Ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania z uwagi na zwartą zabudowę mieszkalną oraz stosunkowo dużą ilość sieci uzbrojenia technicznego. Komory podziemne zajmują dość znaczną powierzchnię co w przypadku istniejącego i planowanego uzbrojenia terenu stanowiło mocne ograniczenie. Podstawowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji miał fakt planowanej realizacji dwupoziomowego garażu podziemnego oraz działań związanych z ochroną środowiska – budowie podziemnych zbiorników retencyjnych wody deszczowej.
Ponadto informuję, że w przyszłości tego typu rozwiązania będą brane pod uwagę w planowanych do realizacji inwestycjach mieszkaniowych. Wymagać one będą przestrzeni, dogodnego miejsca do ich lokalizacji przy spełnieniu wszystkich wymaganych przepisami prawa budowlanego warunków, analizy kosztów budowy, kosztów eksploatacji takich rozwiązań oraz możliwości finansowych Spółki.
Interpelacja: Dot. podziemnych lub półpodziemnych pojemników na odpady