Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/11/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pana interpelację nr 1046 dotyczącą likwidacji punktów handlowych na Al. Wyzwolenia, informuję co następuje:
Na mocy planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego przez Radę Miasta z dnia 14 października 2013 roku, przedsiębiorcy prowadzący działalność przy Alei Wyzwolenia zostali zobowiązani do opuszczenia i likwidacji tymczasowych obiektów handlowych. Plan dopuszczał funkcjonowanie tymczasowych obiektów handlowych do końca 2018 roku. Dodatkowo przedsiębiorcy mieli zawarte umowy na zajęcie pasa drogowego z ZDITM do 31 grudnia 2018 roku.
Wraz z końcem 2018 roku, zgodnie z założeniami ww. planu zagospodarowania przestrzennego, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o. ogłosiła konkurs na dzierżawę gruntów pod 4 jednorodne pawilony handlowo-usługowe przy Al. Wyzwolenia 37-47 w Szczecinie. Wyłoniono wówczas 3 podmioty, które zobowiązane są do samodzielnego wybudowania pawilonów i uruchomienia tam działalności w okresie 24 miesięcy od daty podpisania umowy (tj. styczeń-marzec 2021r.).
Obecnie dzierżawcy są na etapie projektowania i zdobywania niezbędnych pozwoleń na prowadzenie działalności i rozpoczęcia prac budowlanych. Z przyczyn niezależnych od przedsiębiorców rozpoczęcie budowy przeciąga się w czasie. Opóźnienie wynika m.in. z blisko półrocznego czasu oczekiwania na zgodę z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przedsiębiorcy planują od razu rozpocząć prace budowlane. Wszyscy dzierżawcy planują już wiosną 2020 roku prowadzić działalność w swoich pawilonach.
Nieprawdą jest stwierdzenie, że dzierżawcy muszą zapłacić Żegludze Szczecińskiej 100 tysięcy złotych za wybudowanie pawilonów. W zawartej umowie jasno określono warunki budowy tymczasowych pawilonów: „Dzierżawca na swój koszt i z własnych materiałów wzniesie obiekt budowlany o charakterze tymczasowym, nietrwale związanym z gruntem (…) Wszelkie prace budowlane związane z wybudowaniem pawilonu handlowo-usługowego na Przedmiocie dzierżawy, przeprowadzone zostaną na koszt i ryzyko Dzierżawcy oraz przy użyciu własnych środków. W związku z tym Dzierżawca oświadcza, że ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych prac budowlanych, znając obowiązujące w tym zakresie normy i przepisy.”
Jedyną opłatą, do której zobligowani są dzierżawcy jest czynsz za dzierżawę gruntów. Do końca 2019 roku stawka wynosi 600zł brutto. Od stycznia dzierżawcy zaczną płacić czynsz właściwy wynikający z zawartej umowy. Stawka czynszu będzie waloryzowana corocznie z dniem 1 marca, począwszy od 2020 roku. Przedsiębiorcy podpisali terminowe umowy dzierżawy z Żeglugą Szczecińską na okres 10 lat.
Interpelacja: Dot. usunięcia szczecińskich przedsiębiorców z pawilonów przy al. Wyzwolenia