przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2018/12/18
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

odpowiadając na interpelację nr 30, dotyczącą gruntów Gminy Miasto Szczecin położonych przy ul. Rugiańskiej, obejmujących działki o numerach: 86/6, 86/9 i 86/12 z obrębu ewidencyjnego 3097 uprzejmie wyjaśniam co następuje:
Teren położony w rejonie ulicy Rugiańskiej, zabudowany jest budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi o czteropiętrowej kondygnacji. W przypadku wspólnot mieszkaniowych powstałych na tym terenie, działki gruntu wchodzące w skład nieruchomości wspólnej zostały wydzielone po tzw. obrysie budynku. Oznacza to, że wspólnoty nie dysponują terenem wokół budynku, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania nieruchomości, a tym samym wspólnocie przysługuje roszczenie o nabycie gruntu.
Inną formą uregulowania stanu prawnego, w sytuacji gdy budynek jest wydzielony po obrysie, jest zawarcie porozumienia ze wspólnotą mieszkaniową. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, działając w imieniu Gminy Miasto Szczecin, od kilku lat przekazuje nieodpłatnie wspólnotom mieszkaniowym, na mocy zawartych porozumień, komunalne nieruchomości gruntowe (lub ich części) wokół budynków. Porozumienie, czyli umowa zawierana jest w celu prawidłowego funkcjonowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym tj. uregulowanie dojścia, dojazdu do budynku, miejsca pod pojemniki na odpady komunalne, ale jednocześnie nakłada na wspólnotę obowiązek utrzymywania nieruchomości objętej porozumieniem tj. ponoszenia kosztów sprzątania, odśnieżania, napraw, pielęgnacji zieleni i trawników. Niestety wspólnoty w rejonie ul. Rugiańskiej nie są zainteresowane terenem pomiędzy budynkami, mimo iż urbanistycznie stanowi on jedną zwartą całość i we wcześniejszych latach funkcjonowały tam urządzenia rekreacyjno-zabawowe. Uległy one jednak degradacji po wielu latach eksploatacji i zostały zdemontowane.
Przejęcie przez wspólnoty mieszkaniowe przedmiotowych terenów w oparciu o stosowne porozumienia, dają możliwość aplikowania do Programu Zielone Podwórka Szczecina, w ramach którego Gmina Miasto Szczecin dofinansowuje remonty przejętego gruntu i tworzenie niezbędnej infrastruktury, odpowiednio w wysokości 75% i 95%.
Wobec faktu, że przedmiotowy teren nie został objęty porozumieniem, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, ponownie zainicjuje działania zachęcające wspólnoty do zawarcia porozumień z Gminą Miasto Szczecin, w celu zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnej w jej najbliższym otoczeniu. Ponadto jako jednostka odpowiedzialna za utrzymanie przedmiotowych gruntów, zwróci wzmożoną uwagę i podejmie skuteczne działania w celu podniesienia poziomu utrzymania czystości na nieruchomościach komunalnych oraz pielęgnacji terenów zielonych.
 


Interpelacja: Dot. osiedla przy ul. Rugiańskiej i Komuny Paryskiej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2018/12/19, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2018/12/19 10:54:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2018/12/19 10:54:13 nowa pozycja