Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Ochrony Środowiska
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/06/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
odpowiadając na interpelację dotyczącą planowanej w Skolwinie inwestycji pn.: „Zakład produkcji składników odżywczych z łososia”, informuję, iż punktem wyjścia procedowania każdego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który to dokument decyduje o przeznaczeniu danego terenu.
Wskazuję, że na dzień dzisiejszy w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin toczy się obecnie postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zakładu produkcji składników odżywczych z łososia, wraz z niezbędna infrastrukturą techniczną”, planowanego na fragmencie działki ewidencyjnej ni 4/5 obręb Nad Odrą 52. Teren inwestycyjny położony jest na obszarze, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Tor Wodny” Uchwała Nr XXIX/730/17 Rady Miasta Szczecin z 25 kwietnia 2017 r. (teren elementarny P.S.9022.P.U) Zgodnie z opinią Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej tut urzędu z dnia 7.12.2018 r. znak:WUiAB-IV.6724.213.2018.JD inwestycja znajduje się w granicach terenu elementarnego P.S.9022.P,U i jest zgodna z ustaleniami tego planu.
Postępowanie w przedmiotowej sprawie wszczęte zostało na wniosek z dnia 23.11.2018 r. złożony przez firmę MOWI Poland S.A. (poprzednia nazwa Morpol S.A.) z siedzibą Duninowo 39, 76-270 Ustka. Przedmiotowe przedsięwzięcie jest zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Prezydent Miasta Szczecin, jako organ przed którym toczy się postępowanie administracyjne na wniosek prywatnego przedsiębiorcy, mając na uwadze dobro społeczeństwa oraz opierając się na opiniach organów współdziałających, tj. Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW WP, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie, w postanowieniu z dnia 07 stycznia.2019 r. nałożył na Inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i jednocześnie ustalił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Nałożenie obowiązku oceny oddziaływania na środowisko jest równoznaczne z zapewnieniem możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu, gdyż zgodnie z przepisami prawa ocena oddziaływania na środowisko obejmuje: weryfikację raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, uzyskanie wymaganych ustawą opinii i uzgodnień oraz zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa
w postępowaniu.
W dniu 23 stycznia 2019 r. wpłynął do tut. urzędu raport o oddziaływaniu tego przedsięwzięcia na środowisko. Przedmiotowy raport poddany był weryfikacji - ostatnie uzupełnienia i poprawy raportu wpłynęły do tut. urzędu pismem z dnia 23 maja 2018 r. W dniu 28 maja 2019 r. rozpoczął się udział społeczeństwa w postępowaniu, który będzie trwał do 27 czerwca 2019 r. W terminie tych 30 dni każdy ma prawo zapoznać się z dokumentacją dotyczącą przedmiotowego postępowania, w tym z raportem o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oraz każdy ma prawo składania uwag i wniosków do Prezydenta Miasta Szczecin, w tym postępowaniu, o czym społeczeństwo zostało poinformowane obwieszczeniem Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 24 maja 2019 r. (obwieszenie opublikowane na stronie:http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50554.asp?soid=D2645BB4434E4E888D12A3E264B2AD3B oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu). Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prezydent ma obowiązek rozpatrzyć uwagi i wnioski złożone w terminie oraz w uzasadnieniu decyzji podać informację w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione. Uwagi i wnioski złożone po upływie terminu określonego na udział społeczeństwa, zgodnie z przepisami, pozostawia się bez rozpatrzenia.
W toczącym się postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej wymagane jest uzyskanie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska oraz opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W dniu 06 czerwca 2019 r. opinię złożył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczecinie, który opiniuje pozytywnie przedmiotowe przedsięwzięcie, jednocześnie określając warunki jej realizacji i eksploatacji. Ustawowy termin na uzgodnienie (lub jego brak) z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska kończy się 27 czerwca 2019 r.
Jednocześnie wskazuję, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest jedną z decyzji wymaganych w procesie inwestycyjnym i określa jedynie środowiskowe uwarunkowania realizacji planowanego przedsięwzięcia.
Mając na uwadze powyższe, pragnę podkreślić, że wobec faktu toczącego się w przedmiotowej sprawie postępowania administracyjnego, które poddane jest reżimowi przepisów ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku o i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz Kodeksu postępowania administracyjnego nie jest możliwe organizowanie spotkań informacyjnych, ponieważ ww. przepisy takiego etapu nie przewidują. Organ obowiązany jest bowiem do prowadzenia postępowania administracyjnego zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania administracyjnego,
z których kluczową jest zasada praworządności, czyli działania w granicach i na podstawie obowiązującego prawa. Równie ważną jest zasada bezstronności i równego traktowania stron postępowania, która oznacza, że organ, w tym przypadku Prezydent Miasta Szczecin oraz jego pracownicy nie mogą kierować się jakimikolwiek interesami czy motywami pozaprawnymi, które mogą naruszać interesy każdej ze stron.
Reasumując uprzejmie informuję, że dostępność do informacji o przedmiotowym przedsięwzięciu jest zapewniona poprzez wskazany powyżej w okresie od 28 maja 2019 r. do 27 czerwca 2019 r. udział społeczeństwa przejawiający się w prawie zapoznania się z dokumentacją dotyczącą postępowania administracyjnego, w tym z raportem o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oraz w prawie składania uwag i wniosków do Prezydenta Miasta Szczecin.
Interpelacja: Dot. wezwania Prezydenta Piotra Krzystka do spotkania z mieszkańcami ws. budowy zakładu przetwarzającego odpady rybne na Skolwinie