Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/10/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
odpowiadając na Pana interpelację nr 972, informuję, że Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych podjął już działania zmierzające do odzyskania lokalu przy ul. Jagiellońskiej. Rodzice dłużnika otrzymali w 2004 roku przedmiotowy lokal, jako socjalny w ramach realizacji wyroku eksmisyjnego z lokalu przy ul. Ściegiennego (umowa została zawarta 12.10.2004 r.) Syn ww. lokatorów nie wstąpił w najem po zgonie matki, ponieważ w chwili śmierci nie była ona już najemcą. W następstwie powstałych zaległości, w sprawie z powództwa ZBiLK (reprezentującego GMS), dnia 2.10.2014 r. zapadł wyrok Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie (Sygn. akt I C 515/11), w którym nakazano lokatorowi opróżnienie i wydanie ww. lokalu Gminie w stanie wolnym. Jednocześnie Sąd ustalił, że pozwanemu nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Wobec powyższego po uzyskaniu klauzuli wykonalności skierowano do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Stargardzie wniosek egzekucyjny w zakresie wydania przedmiotowego lokalu. Komornik Sądowy w toku egzekucji ustalił, że dłużnik pod wskazanym adresem nie mieszka. Skierowano zatem wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu dłużnika, jednak Sąd uznał, że wniosek jest niezasadny, gdyż dłużnik w lipcu 2016 roku podjął korespondencję. W związku z interwencją mieszkańców nieruchomości ZBiLK poinformował Komornika Sądowego o konieczności przyspieszenia postępowania egzekucyjnego w zakresie wydania lokalu przy ul. Jagiellońskiej. Jednak czynności te regulowane są odrębnymi przepisami na które wierzyciel nie ma wpływu.
Niezależnie od powyższego również mieszkańcy budynku powinni zgłaszać służbom porządkowym przypadki naruszenia prawa przez sąsiadów w celu ograniczenia incydentów i wzmocnienia materiałów dowodowych. W kwestii liczby eksmisji bezumownych użytkowników komunalnych lokali mieszkalnych i tymczasowych pomieszczeń wykonanych od 1.01.2015 r., uprzejmie informuję, że ogółem z zasobu komunalnego przeprowadzono:
- w 2015 roku: 7 eksmisji do tymczasowych pomieszczeń, 16 do schronisk, 1 do lokalu socjalnego, a w 14 przypadkach nastąpiło zdanie lokalu/pomieszczenia komornikowi przed terminem eksmisji.
- w 2016 roku: 24 eksmisje do tymczasowych pomieszczeń, 27 do schronisk, 4 bez wskazania lokalu, pomieszczenia, ani schroniska (dłużnicy zapewnili swoje potrzeby mieszkaniowe we własnym zakresie), 9 do lokali socjalnych, a w 4 przypadkach nastąpiło zdanie lokalu/pomieszczenia komornikowi przed terminem eksmisji.
- w 2017 roku: 36 eksmisji do tymczasowych pomieszczeń, 52 do schronisk, 14 bez wskazania lokalu, pomieszczenia, ani schroniska (dłużnicy zapewnili swoje potrzeby mieszkaniowe we własnym zakresie), 20 do lokali socjalnych, a w 18 przypadkach nastąpiło zdanie lokalu/pomieszczenia komornikowi przed terminem eksmisji.
- w 2018 roku: 49 eksmisji do tymczasowych pomieszczeń, 45 do schronisk, 6 bez wskazania lokalu, pomieszczenia, ani schroniska (dłużnicy zapewnili swoje potrzeby mieszkaniowe we własnym zakresie), 7 do lokali socjalnych, a w 11 przypadkach nastąpiło zdanie lokalu/pomieszczenia komornikowi przed terminem eksmisji (stan na 27.09.2019 r.).
- w 2019 roku: 15 eksmisji do tymczasowych pomieszczeń, 2 do schronisk, 2 do lokali socjalnych, a w 2 przypadkach nastąpiło zdanie lokalu/pomieszczenia komornikowi przed terminem eksmisji.
Procedura eksmisji uciążliwych dłużników, jak i innych osób objętych wyrokami o wydanie nieruchomości jest procesem długotrwałym. Uzależniona jest ona od tego, czy wyrok jest z prawem do najmu lokalu socjalnego, czy też takie uprawnienie nie przysługuje, jak również czy Sąd w orzeczeniu określił powód nakazania opróżnienia lokalu oraz czy wyrok dotyczy wydania lokalu mieszkalnego (również socjalnego), czy tymczasowego pomieszczenia. Poniżej wskazuję tryb postępowania w określonych przypadkach:
1. Wyrok z prawem do lokalu socjalnego, w których Sąd wstrzymał wykonanie opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez Gminę stosownej oferty.
Z sytuacją złożenia oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego i jej przyjęcia oraz dobrowolnego zdania lokalu objętego wyrokiem mamy do czynienia najrzadziej. Znacznie częściej dłużnicy odmawiają przyjęcia oferty lub nie odbierają korespondencji. W takim przypadku żeby zrealizować wyrok Gmina musi wystąpić do Sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności orzeczeniu eksmisyjnemu. Z doświadczenia wynika, że na nadanie klauzuli wykonalności przez Sąd oczekuje się w wielu sytuacjach dłużej niż 6 miesięcy. W tym czasie zaoferowany lokal socjalny często zostaje przeznaczony na realizacją innego wyroku eksmisyjnego, albowiem gmina unika pozostawiania lokalu przez dłuższy czas niezasiedlonym. Po uprawomocnieniu się sądowego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, sporządzany jest wniosek egzekucyjny w zakresie opróżnienia i wydania lokalu.
W przypadku wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego, Gmina w miarę możliwości sukcesywnie wskazuje odpowiednie lokale socjalne. Mając jednak na względzie bardzo dużą liczbę wniosków złożonych do realizacji z lat ubiegłych (1950 wszystkich wyroków z prawem do najmu socjalnego) okres oczekiwania na przydział lokalu socjalnego jest kilkuletni. Okres ten wynika z faktu, że Gmina Miasto Szczecin uzyskuje tego typu lokale wyłącznie w wyniku naturalnego ruchu ludności. Obecnie chcąc zrealizować wszystkie uprawnienia do lokali socjalnych należałoby wskazać ponad 1950 lokali. W związku z powyższym wszystkie wyroki eksmisyjne z uprawnieniem do lokalu socjalnego są indywidualnie analizowane, a w pierwszym rzędzie lokale socjalne są wskazywane w sytuacji występowania zagrożenia dla zdrowia i życia oraz w związku z odnotowanymi skargami na osoby, które wykraczają w sposób rażący i uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, dewastujące części wspólne nieruchomość lub w inny sposób stwarzające realne zagrożenie dla mieszkańców budynku.
2. Wyrok bez prawa do lokalu socjalnego
Po uzyskaniu wyroku bez prawa do lokalu socjalnego i nadaniu klauzuli wykonalności, przy dalszym występowaniu konieczności realizacji wyroku, ZBiLK wnosi o sporządzenie wniosku egzekucyjnego w zakresie opróżnienia i wydania lokalu przez Komornika Sądowego. Po opłacenia zaliczki eksmisyjnej komornik rozpoczyna postępowanie. Zgodnie z art. 1046 § 4 ustawy z dnia 17.11.1964r. Kodeks Postępowania Cywilnego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. Wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie. W przypadku wyroków eksmisyjnych bez prawa do lokalu socjalnego, Gmina w miarę możliwości sukcesywnie wskazuje odpowiednie pomieszczenia tymczasowe. Mając jednak na względzie bardzo dużą liczbę wniosków złożonych do realizacji z lat ubiegłych (1112 wszystkich wyroków bez prawa do najmu socjalnego) należy się liczyć z wydłużonym okresem oczekiwania na wskazanie tymczasowego pomieszczenia, które Gmina uzyskuje w wyniku naturalnego ruchu ludności.
3. Wyrok z tymczasowych pomieszczeń
Osoby przeprowadza się do schronisk, noclegowni lub innych placówek zapewniających miejsca noclegowe z zachowaniem wyżej opisywanej procedury i okresu ochronnego. Miejsca w schroniskach wskazuje Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Zgodnie z przepisem art. 25d pkt 3) cytowanej wyżej ustawy o ochronie praw lokatorów, jeżeli dłużnik został zobowiązany do opróżnienia tymczasowego pomieszczenia nie przysługuje już mu prawo do kolejnego pomieszczenia tymczasowego.
4. Wyrok w którego treści określono powód nakazania opróżnienia lokalu
Zgodnie z przepisem art. 25d pkt 1) ustawy o ochronie praw lokatorów (…), jeżeli z tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, albo że dłużnik dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego, dłużnikowi nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia (ani tym bardziej do lokalu socjalnego), a co za tym idzie Komornik Sądowy prowadzący postępowanie egzekucyjne usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej na wniosek Komornika przez Gminę. Zgodnie z art. 17. ust 1. ustawy o ochronie praw lokatorów, gdy powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie lub wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, albo niewłaściwe zachowanie czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku albo gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego, nie stosuje się już m.in. przepisów art. 16 o tzw. okresie ochronnym i tym samym takie wyroki eksmisyjne mogą być wykonywane przez cały rok bezpośrednio do schroniska.
Ponadto informuję, że Straż Miejska Szczecin w okresie od 1 stycznia 2019 roku do dnia 27 września br. nie otrzymała żadnych zgłoszeń związanych z uciążliwością lokatorów zamieszkujących pod adresem przy ul. Jagiellońskiej. Mając jednak na uwadze otrzymaną od Pana Radnego w treści interpelacji informację, podjęto decyzję o objęciu wspomnianego terenu szczególnym nadzorem poprzez zwiększenie częstotliwości patrolowania obszaru przez funkcjonariuszy, jak również zlecono strażnikom osiedlowym O/Śródmieście rozpoznanie występujących tam zagrożeń.
Interpelacja: Dot. pomocy mieszkańcom kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej