Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Ochrony Środowiska
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/09/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani interpelację uprzejmie informuję, że przytoczone przez Panią informacje, które zostały zawarte w poprzednich odpowiedziach na interpelacje dotyczące odkomarzania, nie wykluczają się. Cykl rozwojowy komarów jest w dużym stopniu uzależniony od wody, ponieważ samice składają jaja głównie w niewielkich, płytkich zbiornikach wodnych. Dlatego podczas sezonów upalnych i suchych, natężenie występowania komarów jest mniejsze, a w sezonach gorących z dużą ilością opadów ich liczebność jest większa.
W związku z powyższym sytuacja jest na bieżąco monitorowana i w przypadku nasilenia występowania komarów są podejmowane adekwatne działania. Ponieważ środki stosowane podczas odkomarzania, nie są obojętne dla środowiska przyrodniczego, w tym również dla zdrowia człowieka, w trakcie oprysków podejmowane są szczególne środków ostrożności, mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu na np. pszczoły czy organizmy wodne, jednak wpływu tego nie można zupełnie wyeliminować. Dlatego opryski chemiczne traktowane są obecnie jako środek ostateczny, który stosuje się tylko w sytuacji bardzo dużej uciążliwości, wynikającej z nagromadzenia komarów.
W bieżącym roku wykonano opryski jedynie w obrębie nabrzeży, bulwarów, Wyspy Grodzkiej i Bielawy, gdzie z uwagi na sąsiedztwo wody, odnotowano duże nagromadzenie komarów. Skan umowy CRU/20/0002853, na podstawie której przeprowadzono opryski jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej – http://www.bip.um.szczecin.pl/chapter_50899.asp
Interpelacja: Dot. przeprowadzania odkomarzania w mieście