Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/08/19
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
odpowiadając na Pana interpelację z dnia 5 sierpnia 2019 r. w sprawie rekultywacji terenu po byłym wysypisku śmieci miasta Szczecin, informuję, że wypełnienie obowiązków wynikających z decyzji z dnia 20 marca 1998 r. w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów położonych w Dołujach, nastąpi z uwzględnieniem zapisów dotyczących terminu zakończenia rekultywacji, określonych w „Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2016-2022 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2023 – 2028”.
Decyzja z dnia 20 marca 1998 r. w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów wydana została w oparciu o opinie dotyczące rozmiaru ograniczenia wartości użytkowej gruntów, projektu rekultywacji i zagospodarowania terenu oraz oceny odziaływania na środowisko i w przedmiotowej orzeczono o trwałej utracie użytkowej, ustalono leśny kierunek rekultywacji, zobowiązano ówczesny zakład budżetowy Miejski Zakład Gospodarki Opadami do przeprowadzenia rekultywacji technicznej i biologicznej nieczynnego składowiska w Dołujach. Obowiązki wynikające z decyzji w istocie nie zostały zrealizowane w okresie wskazanym w decyzji.
W dniu 30 października 2018 r. Starosta Policki – prawny właściciel gruntu Skarbu Państwa, wydał decyzję, w której orzekł o przekazaniu Gminie Miasto Szczecin praw i obowiązków wynikających z decyzji z dnia 20 marca 1998 r.
W kwestii podejmowanych działań, informuję, że w ostatnim czasie dokonano szczegółowej analizy w celu wyznaczenia kierunków i kolejności poczynań zmierzających do zakończenia sprawy rekultywacji gruntów w Dołujach.
Z przyczyn techniczno – ekonomicznych opracowany w 1998 r. projekt rekultywacji technicznej i biologicznej nie może być wykorzystany w obecnym stanie. Dokumenty, w oparciu o które została wydana decyzja o rekultywacji i zagospodarowaniu gruntów, dostosowane muszą zostać do obowiązujących przepisów, a sposób przeprowadzenia robót rekultywacyjnych zgodny z najnowszą technologią.
Rozpoczęcie robót rekultywacyjnych i termin ich zakończenia uzależniony będzie od wskazań i rozwiązań technologicznych ujętych w dokumentacji projektowej, uzyskanych pozwoleń i uzgodnień oraz posiadanych środków finansowych.
Podsumowując informuję, że sprawa rekultywacji nieczynnego składowiska w Dołujach jest przedmiotem uwagi i w przypadku realizacji nie zajdzie okoliczność odpowiedzialności za obniżenie wartości gruntów znajdujących się w pobliżu.
Interpelacja: Dot. rekultywacji terenu po byłym wysypisku śmieci miasta Szczecin