przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Zastępca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/07/11
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na zapytanie nr 753 z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie udzielonych bonifikat związkom wyznaniowym uprzejmie informuję, że sprzedaż nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych nastąpiła na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1987r. o gospodarce nieruchomościami (ze zmianami) tj. art. 32 ust 1 i 1a i art. 68 ust. 1 pkt 1,2 i 6 oraz lub art. 42 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (ze zmianami).
W załączeniu przekazuję tabelę zawierającą informacje nt. zbytych nieruchomości gruntowych przez Gminę Miasto Szczecin oraz Skarb Państwa na rzecz kościelnych osób prawych jako użytkowników wieczystych tychże nieruchomości.
Pozycje od nr 1 do nr 7 dotyczą nieruchomości gminnych, dla których wysokość bonifikat została ustalona przez Prezydenta Miasta w oparciu o art. 4 ust. 3 załącznika nr 1 do Uchwały Nr XLI/521/97 Rady Miasta Szczecina z dnia 29 grudnia 1997r. w sprawie określenia zasad prowadzenia przez Prezydenta Miasta gospodarki majątkiem Gminy Szczecin w zakresie: nabywania, zbywania i obciążania zabudowanych i niezabudowanych nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata (ze zmianami).
Pozycje od nr 8 do nr 9 dotyczą nieruchomości gminnych, dla których wysokość bonifikat została ustalona w drodze indywidualnych Uchwał podjętych przez Radę Miasta.
Pozycje od nr 10 do nr 16 dotyczą nieruchomości Skarbu Państwa, dla których wysokość bonifikat została ustalona przez Wojewodę Zachodniopomorskiego w wydanych Zarządzeniach.

Ponadto wyjaśniam, że wysokość bonifikat jest ustalana od ceny sprzedaży nieruchomości, która jest różnicą wartości prawa własności nieruchomości i wartości prawa użytkowania wieczystego, określonych przez rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie z art. 69 o gospodarce nieruchomościami, na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, według stanu na dzień sprzedaży.

 


Interpelacja: Dot. sprzedaży gruntów z bonifikatą

Załączniki:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/07/11, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2019/07/11 10:04:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2019/07/11 10:04:19 nowa pozycja