Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/04/26
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 596 skierowaną w dniu 15.04.2019r. do Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie zasad rekrutacji do przedszkoli publicznych w Szczecinie uprzejmie informuję, że zasady przyjmowania dzieci do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych reguluje ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018r. poz. 996 ze zm.).
Zgodnie z art. 131 ust. 1 - 6 przedmiotowej ustawy do publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc, na etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone w art. 131 ust. 2 niniejszej ustawy. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dana placówka dysponuje jeszcze wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego jest branych pod uwagę nie więcej niż sześć kryteriów określonych przez organ prowadzący. Kryteria te w Gminie Miasto Szczecin, są określone w uchwale nr XXVIII/724/17 Rady Miasta Szczecin z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej albo publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
Na podstawie art. 157 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola, która nie ma dobrowolności w określeniu lub stosowaniu kryteriów rekrutacji. Stosowanie innych niż określonych w uchwale kryteriów dodatkowych, może nastąpić wyłącznie po zmianie uchwały Rady Miasta Szczecin. Jednakże te kryteria powinny uwzględniać zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych.
Kolejną kwestią poruszaną w interpelacji jest niedogodność dla rodziców składania w przedszkolu wniosków w formie papierowej. Wynika to z art. 130 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, który wskazuje, że postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodziców składany zgodnie z art. 149 przywołanej ustawy do dyrektora wybranego przedszkola lub wybranej szkoły. Wniosek drogą elektroniczną może wypełnić każda osoba, nawet postronna, natomiast wniosek wypełniony, wydrukowany, podpisany własnoręcznie przez rodziców i złożony w placówce daje gwarancję, że dokonał tego rodzic lub prawny opiekun dziecka. Ponadto przepisy prawa oświatowego wskazują, jakie dodatkowe dokumenty dołącza się do wniosku. Są to np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy prawomocny wyrok sądu (art. 150 ust. 2 upo). W związku z powyższym nie ma możliwości prawnej złożenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami wyłącznie drogą elektroniczną. System elektroniczny wspiera jedynie proces rekrutacji, ale go nie zastępuje.
Ustawa Prawo oświatowe reguluje również ogólne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny w przedszkolach, szkołach i placówkach. Zgodnie z art. 108 „przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia dzieciom możliwość korzystania z pomieszczeń do nauczania, wychowania i opieki, placu zabaw, pomieszczeń sanitarno-higienicznych i szatni.” Przepisy te nie wskazują jednak na konieczność organizowania w przedszkolach pomieszczeń na wózki lub prywatny sprzęt sportowy. Dzieci w wieku przedszkolnym są na tyle sprawne fizycznie, że rodzice w zdecydowanej większości nie muszą wspomagać się wózkami w celu zawiezienia dziecka do placówki, chyba że są to dzieci niepełnosprawne. W związku z powyższym wózkownie są organizowane tylko w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi lub przedszkolu specjalnym. Jeśli chodzi o inne środki lokomocji np. rowery, organizacja takiego miejsca np. stojaka leży w gestii dyrektora przedszkola. Należy jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji rodzice pozostawiają prywatny sprzęt tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Następne Pana pytanie dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko ubiegających się o miejsce w przedszkolu. Status osoby samotnie wychowującej dziecko reguluje art. 4 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z tym przepisem, przez samotne wychowywanie dziecka należy rozumieć „wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem”. Przepisy prawa oświatowego również regulują kwestię dokumentów potwierdzających samotność rodzica. Należą do nich: „prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem” (art. 150 ust. 2 pkt 1 lit. c). Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń a rodzice są zobowiązani na mocy prawa zawrzeć w nich taką klauzulę. Ponadto przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach złożonych przez rodziców lub zwrócić się do Prezydenta o potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. (art. 150 ust. 8 upo).
Pragnę poinformować, że kryteria rekrutacji nie eliminują żadnego dziecka z możliwości otrzymania miejsca w przedszkolu, jedynie w świetle przepisów prawa różnicują kandydatów w przypadku większej liczby chętnych niż miejsc. Zgodnie z art. 31 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy, jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowych przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu, prezydent jest obowiązany pisemnie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w publicznej szkole podstawowej, które mogą przyjąć dziecko. W związku z powyższym, każdemu dziecku w wieku przedszkolnym, tj. w wieku 3 – 6 - lat, zamieszkałemu w Gminie Miasto Szczecin, które uczestniczyło w rekrutacji, zostanie wskazane miejsce w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
Interpelacja: Dot. zasad rekrutacji do przedszkoli w Szczecinie