Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/02/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana interpelację nr 1194, dotyczącą możliwości prawnego zawarcia porozumienia z właścicielem nieruchomości – działki nr 62/2 w obrębie 3065 odnośnie ustanowienia czasowej służebności gruntowej przechodu w celu zapewnienia odpowiedniego skomunikowania osiedla Maciejkowe Wzgórze z przystankiem autobusowym uprzejmie informuję, że istnieje taka możliwość. Kwestię prawnego dostępu do drogi publicznej reguluje art. 145 kodeksu cywilnego (§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (…), właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna), § 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić (…) i § 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy). Zatem właściciele nieruchomości, położonych na osiedlu Maciejkowe Wzgórze, chcący korzystać z drogi służebnej powinni zwrócić się bezpośrednio do właściciela nieruchomości – działki nr 62/2 w obr. 3065 o ustanowienie służebności przechodu do czasu wybudowania ciągów komunikacyjnych Działka nr 62/2 w obr. 3065 znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego:
pn „OSÓW – PODBÓRZAŃSKA” uchwalonego Uchwałą nr IX/182/03 Rady Miasta Szczecin z dnia 22 września 2003 r., w granicach terenu elementarnego Z.O.03.031.MN.U, przeznaczonego pod zabudowę wielorodzinną niską.
Zaznaczyć należy, że prawne uregulowanie przechodu na działce nr 62/2 w obrębie 3065 nie zabezpieczy w pełni prawnego dostępu do drogi, przy której usytuowany jest przystanek autobusowy a w przyszłości ma być wybudowana szkoła. O taką służebność bądź o zawarcie czasowej umowy dzierżawy, mieszkańcy powinni wystąpić również do Gminy Miasto Szczecin - na działkach nr 50/19 lub 2/5 w obrębie 3065 (w zależności od przebiegu chodnika). Ustalenia planów cytowanego wyżej jaki i planu zagospodarowania przestrzennego: pn „WARSZEWO-KREDOWA”, uchwalonego Uchwałą nr IX/347/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 17 września 2007 r.), w którego granicach znajdują się działki nr 50/19 i nr 2/5 w obrębie 3065 – przeznaczone pod drogę publiczną – ulicę główną (P.W.3060.KD.G), a w chwili obecnej niezagospodarowane pozwalają, na wykonanie tymczasowego zagospodarowania w postaci chodnika dla pieszych.
Utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych jak również utwardzenie powierzchni gruntu w formie chodnika dla pieszych w świetle przepisów ustawy Prawo budowlane (art. 29 ust.2 pkt. 5 i art.30 ust.1) nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Podkreślić należy, ze koszty urządzenia i utrzymania drogi służebnej obciążają uprawnionych do korzystania ze służebności bez możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych nakładów.
Interpelacja: Dot. prawych możliwości dot. budowy chodnika do przystanku Podbórzańska Ogrody