przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Ochrony Środowiska
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/12/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

odpowiadając na Pani interpelację uprzejmie informuję, że planowana przebudowa drogi wojewódzkiej, stanowiącej ul. Piłsudskiego w Szczecinie odbędzie się w ramach zadania pn.: „Przebudowa torowiska wraz z siecią trakcyjną na pl. Szarych Szeregów”.
Realizacja zadania związana jest z trwającą na terenie Miasta Szczecin przebudową torowisk tramwajowych realizowanych w ramach projektu pn. „Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie Etap II”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Planowane działanie inwestycyjne zostało zaprojektowane w oparciu o obowiązujące akty prawne w zakresie przebudowy dróg publicznych, z uwzględnieniem kategorii drogi oraz przewidzianych dla tej kategorii prawnych norm bezpiecznego jej użytkowania w ruchu kołowym, torowym i pieszym. Przy typowaniu drzew do usunięcia uwzględniono wszystkie elementy zapewniające przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu, wraz z uwzględnieniem zachowania pól widoczności, skrajni poziomych oraz właściwego utrzymania drogi.
Warto również nadmienić, że omawiana inwestycja obejmuje infrastrukturę tramwajową oraz autobusową i przyczyni się w znacznej mierze do poprawy funkcjonowania komunikacji zbiorowej na terenie miasta. Celem wspomnianej inwestycji, oprócz oczywiście poprawy komfortu przejazdu i bezpieczeństwa infrastruktury jest zwiększenie liczby osób korzystających z komunikacji zbiorowej i zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do centrum Miasta, co ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne.
Pierwotnie do usunięcia zaplanowano 19 sztuk drzew, z czego 16 szt. stanowiły rosnące wzdłuż istniejącego torowiska tramwajowego lipy drobnolistne. Jednak wnikliwa analiza możliwych do zastosowania rozwiązań projektowych, uwzględniająca powyższe aspekty, pozwoliła na zachowanie z tej grupy 8 szt. drzew.
Ostatecznie, łącznie do usunięcia (w formie wycinki lub przesadzenia) zakwalifikowano 11 sztuk drzew.
Spośród wskazanych do usunięcia drzew, trzy egzemplarze są w złym stanie zdrowotnym. Są to dwie lipy rosnące w pasie ul. Piłsudskiego (przy przystanku tramwajowym) oraz jedna brzoza rosnąca w obrębie pl. Szarych Szeregów. Natomiast dwa drzewa (lipy) z uwagi na młody wiek i dobry stan zdrowotny zostały wytypowane do przesadzenia.
W ramach rekompensaty powstałego ubytku w drzewostanie planowane jest wykonanie nowych nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych. Do posadzenia przewidzianych zostało 12 szt. magnolii oraz 2478 szt. krzewów róży i lawendy.
Wybrane do nasadzeń kompensacyjnych gatunki drzew i krzewów doskonale sprawdzają się w panujących w naszym regionie warunkach klimatycznych (łagodne zimy).
Nadmienić też pragnę, że Plac Szarych Szeregów jest jednym z historycznych i zachowanych do dziś placów o gwieździstym układzie komunikacyjnym, znajdującym się niemal w centrum Miasta. Dlatego też, dbając o wizerunek i estetykę coraz intensywniej rozwijającej się struktury miejskiej, ważnym jest wprowadzanie atrakcyjnych gatunków w aranżacjach zielonych przestrzeni Miasta.
Dodatkowym argumentem wyboru tych gatunków jest zachowanie bioróżnorodności oraz korzystny wpływ na odbiór przez mieszkańców wizerunku Miasta. Ważnym aspektem jest również dbałość o spójność gatunkową w kształtowaniu zieleni miejskiej, tworząc w ten sposób swoiste miasto-ogród, z szerokim wachlarzem kolorów i kształtów.
Odnosząc się do przyczyn obumarcia trzech młodych wiśni znajdujących się na placu Szarych Szeregów informuję, że prawdopodobną przyczyną braku utrzymania żywotności drzew były ekstremalnie złe warunki pogodowe.
Według opinii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego lata 2018 oraz 2019 charakteryzowały się ekstremalnie skrajnymi warunkami meteorologicznymi, występującymi w okresie intensywnego i najtrudniejszego, bo po zabiegu posadzenia, wzrostu drzew. Stąd wnioskować należy, że drzewa mimo właściwej pielęgnacji po ich posadzeniu, nie mogły utrzymać żywotności.
Odpowiadając na pytanie dotyczące ogólnej koncepcji wykonywania nasadzeń zastępczych drzew informuję, że obecnie podjęte zostały prace zmierzające do opracowania standardów rozwoju i utrzymania terenów zieleni, którego celem jest uporządkowanie i jednolite zagospodarowanie zielonych przestrzeni miejskich.
Utworzenie dokumentu powierzone zostanie środowiskom naukowym, z którymi ścisłą współpracę podejmą przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin i jednostek organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin, które w swoich zakresach posiadają zadania związane z ochroną, rozwojem i utrzymaniem zieleni w mieście.
Jednocześnie informacyjnie podaję, że dokumentacja projektowa uzyskała pozytywną opinię Ogrodnika Miasta i kompletna została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej: http://bip.ts.szczecin.pl/zamowienia/kategoria/1


 


Interpelacja: Dot. wycinki drzew przy ulicy Piłsudkiego oraz nasadzenia zastępczego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/12/04, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/12/04 14:25:45
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/12/04 14:25:45 nowa pozycja