przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/04/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

w nawiązaniu do Pana interpelacji w sprawie upamiętnienia osób pochowanych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie informuje, że miejsca pod pochówek osób zmarłych są udostępniane na okres 20 lat. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017 r., poz. 912 - art.7) grób nie może być użyty do ponownego pochówku przed upływem 20 lat, zaś po upływie tego okresu ponowne użycie grobu
do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści stosowną opłatę. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnawiane. Natomiast skutkiem upływu dwudziestoletniego terminu, braku zastrzeżenia oraz braku opłaty prolongacyjnej jest wygaśnięciem uprawnienia do grobu ziemnego. Tym samym zarząd cmentarza może rozporządzać takim miejscem i przeznaczyć go pod nowy pochówek.
Przytoczona powyżej ustawa nie nakłada na administratora cmentarza obowiązku powiadamiania rodziny osoby zmarłej o konieczności uiszczenia opłaty. Udostępnienie miejsca do pochówku jest formą umowy, która obowiązuje obie strony, administratora przez 20 lat, a po upływie tego okresu rodzinę zmarłego, która ma obowiązek pamiętać o wygaśnięciu okresu dzierżawy miejsca.
Jednocześnie administrator szczecińskich cmentarzy na różne sposoby przypomina o konieczności uiszczania opłat poprzez m.in. tablice informacyjne na terenie cmentarzy, umieszczenie informacji w planach cmentarza czy też regulaminie cmentarza. Dodatkowo informacja taka zamieszczana jest na każdej fakturze za miejsce. Administrator szczecińskich cmentarzy nie posiada takich danych jak numery telefonów czy też adresów poczty elektronicznej do opiekunów mogił sprzed 20 lat. Niemniej jednak w przeszłości podjęto próbę pisemnego powiadomienia opiekunów mogił, lecz działania te odniosły niewielki skutek. Biorąc pod uwagę powyższe administrator podejmuje szereg działań mających na celu powiadomienie opiekunów mogił, natomiast działania związane z bezpośrednim powiadamianiem są znacząco utrudnione ze względu na znaczny upływ czasu i dezaktualizację danych kontaktowych.
Kultywowanie pamięci po osobie zmarłej jest sferą uczuć osobistych bliskich tej osoby. Dlatego też administrator nie znajduje podstaw do tworzenia odrębnego miejsca pamięci osób pochowanych na cmentarzach, których groby zostały zlikwidowane. W 2018 roku zlikwidowano na cmentarzach komunalnych Gminy Miasto Szczecin 722 groby (na Cmentarzu Centralnym – 686 grobów). Nieopłaconych jest ok. 4.300 mogił (stan ten ulega ciągłym zmianom, ponieważ część mogił odzyskiwana jest pod nowe pochówki).


 


Interpelacja: Dot. upamiętnienia osób pochowanych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/04, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/04/04 09:09:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/04/04 09:09:19 nowa pozycja