Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/06/02
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na zapytanie z dnia 20.05.2020r., w sprawie pomieszczenia tymczasowego położonego przy ul. ………… w Szczecinie zajmowanego przez ………………………., uprzejmie wyjaśniam, że na podstawie wyroku Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum w Szczecinie z dnia 19.10.2015r. (sygn. akt: I C 2586/14) w związku w wyrokiem Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 15.07.2016r. (Sygn. Akt II Ca 76/16) w sprawie o wydanie nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. ………….. o powierzchni 480 m2, stanowiącej części działek nr 41/1 i 41/5 z obrębu 4036 Dąbie, Gmina Miasto Szczecin wskazała państwu …….. tymczasowe pomieszczenie położone przy ul. ……….. w Szczecinie. W dniu 29.10.2018r. zawarto umowę najmu na okres 6 miesięcy. Na podstawie § 13 przedmiotowej umowy najemców zobowiązano do zdania zajmowanego pomieszczenia po upływie wskazanego terminu i wygaśnięciu umowy.
Wskazane pomieszczenie spełnia wymogi określone w art. 2 ust. 1 pkt 5a) ustawy z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, według którego przez tymczasowe pomieszczenie należy rozumieć pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające: dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu (chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem), oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków oraz zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.
Zaznaczyć należy, że pomieszczenie tymczasowe ze swej definicji nie jest lokalem mieszkalnym. Najem następuje na krótki okres. Z uwagi na fakt, że przedmiotowe pomieszczenie nie zostało zdane, do czego wzywano użytkowników pismami z dnia 03.04.2019r., 23.05.2019r. i 29.07.2019r., sprawa o jego wydanie została skierowana na drogę postępowania sądowego. W dniu 14.04.2020r. zapadł wyrok sygn. akt IC 1584/19 nakazujący opróżnienie i wydanie pomieszczenia tymczasowego przy ul. ……….. w Szczecinie. Orzekając o obowiązku wydania pomieszczenia tymczasowego sąd nie bada czy zachodzą przesłanki do przyznania najmu socjalnego lokalu.
Informuję ponadto, że zgodnie z przepisem zawartym w art. 15zzu ustawy z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego, co oznacza m.in., że opróżnianie lokali na podstawie wyroków sądowych w drodze eksmisji zostało wstrzymane do odwołania wymienionych ograniczeń.
W zaistniałej sytuacji Państwo ……. mogą również rozważyć wystąpienie do sądu z odrębnym powództwem o ustalenie prawa do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
Ponadto informuję, że w dniu 29.01.2020r. w ramach ogłoszonego przez Gminę Miasto Szczecin naboru państwo ……… wystąpili z wnioskiem o wynajęcie lokalu mieszkalnego dla gospodarstw o niskich dochodach. Aktualnie trwa weryfikacja wniosków osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu socjalnego. Po jej zakończeniu zostanie przedstawiony wstępny projekt listy osób do zawarcia umowy najmu komunalnego lokalu mieszkalnego.
Interpelacja: Dot. mieszkańców Szczecina zagrożonych bezdomnością