Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/10/05
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację nr 1779 z dnia 21 września 2020r. informuję, że sprawa ustawiania pojemników na odzież używaną na terenie miasta uregulowana została przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych od 2010 roku.
Z Firmą P.H.U.T. „MARCO” Plech Marek, będącą operatorem regionalnym „Wtórpolu” w zakresie obsługi pojemników, została zawarta na okres trzech lat umowa obowiązująca od 01.06.2014 r. W ramach kontynuacji w 2017 roku została zawarta kolejna umowa dzierżawy na czas nieoznaczony.
Integralną częścią umowy dzierżawy jest załącznik, w którym wskazane są lokalizacje poszczególnych pojemników z uwzględnieniem numeru działki ewidencyjnej i numeru obrębu oraz liczby pojemników, które mogą być usytuowane na danej działce, co pozwala na dokładną weryfikację ustawionych pojemników. W ten sposób zawarta umowa dzierżawy pozwoliła usankcjonować lokalizacje pojemników i ich kontrolę, a w przypadku naruszenia jej zapisów daje podstawy do ewentualnego stosowania sankcji, w tym finansowych.
Kontrolę nad realizacją umowy prowadzi ZBiLK poprzez natychmiastowe wezwania do usunięcia wszelkich nieprawidłowości zgłaszanych przez mieszkańców miasta, Rady Osiedli, czy przy wykorzystaniu informacji z Alertu Szczecin oraz zgłoszeń Straży Miejskiej. Zgłaszane nieprawidłowości dotyczą głównie zaśmiecania terenów wokół pojemników i ich uszkodzeń, za co dodatkowe koszty ponosi Dzierżawca. Natomiast problem nielegalnego wyrzucania odpadów przez mieszkańców miasta nie dotyczy wyłącznie terenów, gdzie usytuowane są pojemniki na odzież używaną, lecz ten sam problem jest przy wiatach śmietnikowych i pojemnikach na odpady segregowane.
Wypowiedzenie zatem umowy firmie „Wtórpol” nie rozwiąże problemu, a wręcz przeciwnie może spowodować brak kontroli nad lokalizacjami pojemników, podobnie jak to miało miejsce przed zawarciem umowy, czy też obecnie, w przypadku pojemników ustawionych na terenach nie administrowanych przez ZBiLK .
Zawarta umowa dzierżawy obejmuje 340 lokalizacji pojemników usytuowanych na terenach Gminy Miasto Szczecin, administrowanych przez ZBiLK. Natomiast Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych nie posiada wiedzy ile w mieście, na terenach którymi nie gospodaruje i nie będących własnością Gminy, ustawionych jest pojemników bez pozwolenia właściciela gruntu.
Dodatkowo informuję, iż na wniosek ZBiLK-u pojemniki przy ul. Derdowskiego usunięto w dniu 23 września br. Ponadto zlikwidowano nielegalnie postawione pojemniki przy ul. Mariackiej.
Interpelacja: Dot. interpelacji nr 1735 w sprawie pojemników na odzeż ustawianych na dziko