przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/03/09
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację nr 1296 w sprawie porzucanych samochodów uprzejmie informuję, co następuje:
Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. o strażach gminnych (Dz. U. z 2019r. poz. 1795 tekst jedn.) do zadań straży należy w szczególności m.in. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego- w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym.
Konsekwencje porzucenia samochodu określa ustawa – Prawo o ruchu drogowym . W myśl art. 50a Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez Straż Gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, drogą publiczną jest droga zaliczona do jednej z następujących kategorii dróg: krajowych, wojewódzkich, powiatowych bądź gminnych (por. art. 2 pkt. 1a Prawo o ruchu drogowym. oraz art. 1 i art. 2 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych.). Natomiast drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi (art. 8 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych).
Teren zlokalizowany na zalesionej działce nr 94/6, na którym pozostają wraki pojazdów nie posiada statusu drogi wewnętrznej z ustanowioną strefą zamieszkania albo strefą ruchu. W sytuacji, gdy pojazd znajduje się na drodze wewnętrznej nie objętej ani strefą zamieszkania ani strefą ruchu nie ma zastosowania art. 50a Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Niemniej, mając powyższe na uwadze prowadzone są wspólne działania Straży Miejskiej z Zakładem Usług Komunalnych w Szczecinie - zarządcą terenu zmierzające do wyciągnięcia konsekwencji prawnych od dysponentów rzeczonych samochodów.
Oddział Zachód Straży Miejskiej Szczecin prowadzi postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 48 Ustawy z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wobec trzech pojazdów porzuconych na terenie leśnym należącym do gminy, u zbiegu ulicy Kupczyka i al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Z informacji pozyskanej od Straży Miejskiej wynika, iż skierowano wezwania do prawnych dysponentów wskazanych samochodów do stawiennictwa w Straży Miejskiej Szczecin w związku z popełnionym wykroczeniem.

 

 


Interpelacja: Dot. porzucanych samochodów
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/09, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/03/09 15:19:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/03/09 15:19:51 nowa pozycja