przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/03/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W nawiązaniu do interpelacji nr 373 informuję, że utrzymanie obecnej wysokości opłaty na liniach pospiesznych w stosunku do linii zwykłych uznaje się za zasadne z uwagi na specyfikę szczecińskiej komunikacji. Przedmiotowa opłata gwarantuje bowiem wykorzystanie oferowanej zdolności przewozowej w sposób optymalny. Wprowadzając droższą taryfę za linie pospieszne brano pod uwagę chociażby równoległość tras linii tramwajowych i autobusowych. Zatem aby wykorzystać mniej obciążone linie tramwajowe wprowadzono linie autobusowe pospieszne z droższą taryfą, będące alternatywą dla pasażerów chcących podróżować szybciej, bez przesiadek z mniejszą ilością przystanków. Jednocześnie ta część pasażerów, dla których względy ekonomiczne są istotne, podróżować może liniami zwykłymi z przesiadką lub też tramwajem. Obniżenie krotności opłat na liniach pospiesznych spowodowałoby wyraźne zwiększenie zainteresowania tymi liniami i tym samym nie wykorzystywania tramwajów i autobusów na liniach zwykłych. Informuję również, że na chwilę obecną nie jest planowana likwidacja taryfy pospiesznej. Niemniej jednak w związku z wprowadzeniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej niezbędna będzie weryfikacja i modyfikacja taryfy biletowej celem dostosowania do bieżącej sytuacji komunikacyjnej.
Jednocześnie informuję, że we wszystkich umowach przewozowych z Operatorami realizującymi przewozy zarówno na liniach zwykłych jak i na liniach pospiesznych tj. SPAK, SPAD i SPPK, stawki za wozokm usług przewozowych realizowanych na liniach zwykłych i pospiesznych są jednakowe. W kwestii biletów jednoprzejazdowych informuję, że w 1994 roku została przeprowadzona rewolucja taryfowa, w której zmieniono bilety jednoprzejazdowe na bilety czasowe. Spełniono w ten sposób oczekiwania pasażerów zwłaszcza tych podróżujących na krótkich trasach do 3 przystanków, którzy musieli płacić za bilet tyle samo co podróżni pokonujący trasę na danej linii do końca. Taki bilet oceniany był jako zbyt drogi a potencjalni  pasażerowie pokonywali trasę na pieszo lub nie kasowali biletu. Wprowadzając taryfę czasową wyeliminowano w ten sposób niezadowolenie pasażerów korzystających z linii podlegającym restrukturyzacji lub z połączeń wymagających przesiadek. Jak dotąd zmiany dokonywane były jedynie w zakresach biletów, nie było propozycji powrotu do biletów linowych tj. jednoprzejazdowych od żadnej grupy społecznej. Tylko w niewielu miastach Polski w ofercie pozostał bilet jednoprzejazdowy, który jest ofertą niszową i raczej nieatrakcyjną cenowo dla pasażerów. Większość miast odeszła całkowicie od biletów jednoprzejazdowych. Należy również zaznaczyć, że bilety czasowe jakie obowiązują w Szczecinie są ważne według rozkładowego czasu jazdy, a nie rzeczywistego, co jest bardzo korzystne dla pasażerów.


Interpelacja: Dot. opłat za bilety w autobusach dziennych pośpiesznych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/03/05, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/03/05 13:42:48
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/03/05 13:42:48 nowa pozycja