przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Projektami
Odpowiadający:
Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/03/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie


W odpowiedzi na Interpelację nr 1258 z dnia 10.02.2020 r. uprzejmie informuję, że realizacja Projektu pn. „Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351” prowadzona jest przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SSOM), które jest Beneficjentem i Liderem Projektu. Partnerami Projektu – Podmiotami Upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych są: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Stargard, Gmina Police, Gmina Goleniów, Gmina Kobylanka, Gmina Stargard, Gmina Gryfino.
Szczecińska Kolej Metropolitalna obejmować będzie 40 przystanków, z których 9 to przystanki nowe, w całkowicie nowych lokalizacjach, tj. Szczecin Cmentarz Centralny, Szczecin Niemierzyn, Szczecin Skolwin, Szczecin Trzebusz, Szczecin Dunikowo, Szczecin Żydowce, Szczecin Łasztownia, Police Dąbrówka i Goleniów Park Przemysłowy.
Harmonogram Realizacji Projektu zakłada kompletną realizację Projektu SKM i oddanie do użytkowania w terminie do dnia 30.06.2022 r. 
Budowa nowych przystanków oraz modernizacja pozostałych przystanków na linii Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, a także modernizacja torowiska na trasie Szczecin-Police wraz z dobudową drugiego toru na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn, to zadania prowadzone przez Partnera PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wszystkie umowy na wykonanie prac w ramach Projektu Partner zawarł w formule „zaprojektuj i wybuduj”, obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa, wykonane zostały prace przygotowawcze (w tym wycinka drzew i krzewów na trasie kolei), a w toku wykonywane są roboty, które mogą być wykonywane na zgłoszenie, np. modernizacja peronów Gryfinie. 
Gmina Miasto Szczecin realizuje w ramach Projektu SKM węzły przesiadkowe, tj. parkingi P&R i/lub B&R przy wszystkich przystankach SKM w granicach Miasta Szczecin. Zakres ten wykonywany w ramach Projektu SKM został podzielony na zadania:
1. Budowa węzła przesiadkowego Stacja Podjuchy wraz z urządzeniami związanymi z integracją transportu na linii kolejowej 273 w ramach Projektu Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351. Umowa jest zawarta, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” z terminem realizacji do dnia 23.12.2020 r. 
2. Budowa węzłów i przystanków przesiadkowych wraz z urządzeniami związanymi z integracją transportu, na liniach kolejowych nr 273, 351, 401 i 406 w ramach Budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351. W ramach tego zadania aktualnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Po uzyskaniu pozwoleń na budowę (planowany termin do czerwca 2020 r.) przeprowadzone zostaną postępowania przetargowe na wyłonienie wykonawców robót. Planowany termin realizacji zadania do dnia 30.06.2022 r.
3. Budowa zintegrowanego węzła komunikacyjnego Łękno wraz z infrastrukturą na przebiegu Trasy Średnicowej dla obsługi wewnątrz aglomeracji ruchu pasażerskiego w Szczecinie – kontrakt w toku realizacji, planowany termin realizacji do dnia 23.10.2020 r.
Pozostali Partnerzy: Gmina Miasto Stargard, Gmina Police, Gmina Goleniów, Gmina Kobylanka, Gmina Stargard, Gmina Gryfino realizują w ramach Projektu SKM węzły przesiadkowe, tj. parkingi P&R i/lub B&R przy wszystkich przystankach SKM w granicach swoich obszarów kompetencyjnych. Aktualnie trwa etap projektowania (tylko Gmina Miasto Stargard zakończyła opracowanie dokumentacji i posiada na swój zakres wydane pozwolenia na budowę), który powinien zakończyć się do dnia 30.06.2020 r. Po tym terminie planowane jest ogłoszenie przez poszczególnych Partnerów przetargów na wykonanie robót, z terminem zgodnym z Umową o Dofinansowanie, tj. do dnia 30.06.2022 r.
Planowane prace budowlane na istniejących liniach i obiektach kolejowych ograniczają się do prac remontowych i dostosowawczych. Z informacji uzyskanych od Partnera PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wynika, że nie jest planowane stawianie ekranów akustycznych wzdłuż istniejących linii kolejowych. Na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn, gdzie wykonywana będzie dobudowa drugiego toru, ukształtowanie terenu i otaczające środowisko wskazuje również, że nie ma potrzeby budowy ekranów.
Realizacja prac budowlanych na przystanku Szczecin Żelechowa planowana jest do wykonania w okresie do czerwca 2022 r. Dokładny termin wykonania prac budowlanych zostanie ustalony po wykonaniu i odbiorze przez PKP PLK S.A. dokumentacji projektowej i przedstawieniu przez wykonawcę szczegółowego harmonogramu robót. 
Zakres prac, który ma zostać wykonany przez Gminę Miasto Szczecin przy tym przystanku został przedstawiony na załączonym rysunku. Realizacja miejskiego zakresu robót planowana jest również w okresie do czerwca 2022 r. Dokładny termin wykonania prac budowlanych zostanie ustalony po przeprowadzeniu procedur przetargowych (planowo: IV kwartał 2020 r.) i wyłonieniu wykonawcy robót.


Załącznik:
1. Rysunek przystanku Szczecin Żelechowa. 
 


Interpelacja: Dot. harmonogramu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej oraz potencjalnych uciążliwości dla mieszkańców
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/03, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/03/03 14:11:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/03/03 14:11:13 nowa pozycja