Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2019/07/24
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani zapytanie w sprawie zagospodarowania kwartału ograniczonego ulicami Długosza, Niemcewicza i Naruszewicza, uprzejmie wyjaśniam:
Ad. 1,4.
Przedmiotowy teren (działki nr 20/6 i 20/7 z obrębu 3026) stanowi własność Gminy Miasto Szczecin. Podstawą prawną możliwości wykupu terenu podwórka przez właścicieli lokali w nieruchomościach budynkowych o adresie ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 38,39,40 ul. Ks. Jana Długosza 14,15,16,17, ul. Ks. bpa Adama Naruszewicza 1,2,3,4,5,6,7,8 - jest art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
(Dz. U. z 2018 r. poz. 2204 ze zm.). Wniosek o nabycie ww. Wspólnoty Mieszkaniowe mogą złożyć zgodnie z procedurą WMiRSPN-XIII (wymagane podpisy wszystkich właścicieli lokali). Do wniosku należy dołączyć dwa egzemplarze aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500, zaopatrzone w pieczęcie Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Szczecinie, ze wskazanym terenem, którego nabyciem wspólnota jest zainteresowana. Cena zbycia nieruchomości w tym trybie ustalana jest w oparciu o wycenę prawa własności gruntu sporządzoną przez wyłonionego w trybie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.), rzeczoznawcę majątkowego. Prezydent Miasta, może udzielić bonifikaty od ustalonej ceny nieruchomości, na podstawie uchwały Rady Miasta. Obecnie bonifikata może wynosić do 95% ceny nieruchomości - o wysokości bonifikaty rozstrzyga ostatecznie Rada Miasta. Zbycie gruntu przynależnego następuje do wysokości udziałów przypisanych do poszczególnych lokali, znajdujących się w budynku. W związku z powyższym rozliczenie płatności nastąpi indywidualnie w stosunku do każdego właściciela lokalu. W założeniu zbycie gruntu przyległego ma doprowadzić do stworzenia jednej nieruchomości, składającej się z 2 lub większej ilości działek, w których udziały są identyczne i ściśle związane z własnością lokalu. W oparciu o powyższy przepis także Gminie przysługuje roszczenie o sprzedaż na rzecz poszczególnych członków wspólnot mieszkaniowych przedmiotowej nieruchomości. Nie ma natomiast możliwości zbycia jej nieodpłatnie. W 2012 roku
Wspólnotom Mieszkaniowym: przy ul. Długosza 14-17, Naruszewicza 1-8, Niemcewicza 38-40 oraz przy ul. Niemcewicza 36 i Niemcewicza 37, została przedstawiona przez ZBiLK propozycja zawarcia porozumienia w sprawie warunków korzystania z terenu przy nieruchomościach wspólnych stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin.
Do dnia dzisiejszego porozumienie to nie zostało zawarte.
Ad. 2.
Z Programu Zielone Podwórka Szczecina mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe w których są lokale mieszkalne Gminy Miasta Szczecin lub spółek Miasta (TBS) oraz te, które mają podpisane porozumienie albo umowę z Gminą Miasto Szczecin lub spółką na korzystanie z terenu stanowiącego własność gminy, służącego do użytku właścicieli nieruchomości wspólnej, do prawidłowego korzystania z nieruchomości.
Ad. 3.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnione zostało zagospodarowanie terenów położonych wzdłuż głównych ciągów ulic i chodników.
Natomiast nie uwzględniono terenów wewnątrz blokowych. Jednocześnie informuję, że zagospodarowanie ww. terenu byłoby możliwe w momencie zawarcia przez Wspólnoty Mieszkaniowe porozumienia z Gminą Miasto Szczecin. Istnieje wówczas możliwość, za zgodą właściciela terenu, zagospodarowania terenu poprzez np. wykonanie miejsc parkingowych i tzw. małej architektury.
Interpelacja: Dot. kwartału Naruszewicza