Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/01/29
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelacje dotyczące przeprowadzenia w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin zajęć nt. mowy nienawiści, informuję, że treści związane ze wskazanymi zagadnieniami poruszane są na wszystkich etapach edukacyjnych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, tj. rozporządzeniem MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U.2012.977 z dnia 2012.08.30 ze zm.), rozporządzeniem MEN z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U.2018.467 z dnia 2018.03.02) oraz rozporządzeniem MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U.2017.356 z dnia 2017.02.24 ze zm.).
Na etapie wychowania przedszkolnego za przykłady dokonań dziecka w analizowanym zakresie posłużyć mogą osiągnięcia następująco określone w podstawie programowej absolwent przedszkola przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób, respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych, nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość, obowiązkowość, przyjaźń. Zapisy w podstawie programowej kształcenia ogólnego w szkole podstawowej zobowiązują szkołę miedzy innymi do wprowadzania uczniów w świat wartości, w tym współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku, wskazywania wzorców postępowania i budowania relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia, a także formowaniu u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych. Ten sam dokument nakłada na szkołę obowiązek przygotowania uczniów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci. W nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych widnieją natomiast zapisy zobowiązujące placówki do kształtowania u uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, m.in. uczciwości, wiarygodności, odpowiedzialności, poczucia własnej wartości, szacunku dla innych ludzi. Za bardzo ważne uznane zostało kształtowanie u młodzieży postaw obywatelskich i poszanowania dla tradycji i kultury własnej oraz innych narodów. Obowiązkiem szkoły jest dbanie o wychowanie uczniów w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka.
Treści związane ze zjawiskami nietolerancji, przemocy i nienawiści występującymi we współczesnym społeczeństwie są omawiane nie tylko na zajęciach przedmiotowych (np. wiedzy o społeczeństwie, historii, historii i społeczeństwie, języku polskim, wiedzy o kulturze, filozofii) lecz również, a może przede wszystkim na lekcjach wychowawczych, które realizowane są zgodnie z corocznie opracowywanym przez szkołę programem profilaktyczno-wychowawczym. Program ten całościowo i spójnie opisuje treści i działania o charakterze wychowawczym oraz profilaktycznym, które są dostosowane do potrzeb rozwojowych uczniów i przygotowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej.
Realizując omawiane treści nauczyciele i pedagodzy mogą korzystać z wielu ogólnodostępnych materiałów, np. Stowarzyszenia „Polis” Koordynatora Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Powyższe działania są realizowane w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin.
Interpelacja: Dot. przeprowadzenia w szczecińskich szkołach zajęć o mowie nienawiści