przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2020/06/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację nr 1461 skierowaną w dniu 26.05.2020r. do Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie organizowania żywienia dzieci w przedszkolach, uprzejmie informuję, że niniejsze kwestie reguluje art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020r. poz. 910). Ponadto zgodnie z Zarządzeniem Nr 262/18 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 25 czerwca 2018r. w sprawie opłaty za wyżywienie dzieci uczęszczających do prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rodzice wnoszą opłatę za posiłki, z których dziecko korzysta. Nie ma natomiast żadnego aktu prawnego jednoznacznie regulującego kwestie diety specjalistycznej w żywieniu przedszkolnym i szkolnym oraz nie ma jasnego stanowiska organów kontrolujących na temat postępowania w przypadku żywienia dzieci alergicznych w przedszkolach i szkołach.

W opinii Sanepidu, ze względu na różnego rodzaju nietolerancje czy alergie, obowiązkiem przedszkoli i placówek publicznych jest jedynie publikowanie menu z wyprzedzeniem oraz zaznaczenie produktów alergizujących. Na terenie Miasta nie funkcjonuje typowe przedszkole specjalizujące się w żywieniu dzieci z alergiami, gdyż do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych przyjmuje się dzieci zgodnie z kryteriami określonymi przez ustawę Prawo oświatowe oraz uchwałę Rady Miasta Szczecin, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wśród nich nie znalazło się kryterium dające pierwszeństwo dzieciom z dietą eliminacyjną.

Ponadto należy zaznaczyć, że za organizację żywienia w jednostkach oświaty, w tym zapewnienie higienicznych warunków przechowywania, przygotowywania i podawania posiłków, odpowiedzialny jest dyrektor placówki. Stosowanie diety eliminacyjnej w przedszkolu dla dziecka wymagającego specjalnej opieki zdrowotnej stanowi zatem rezultat porozumienia rodziców i dyrektora placówki.


Interpelacja: Dot. żywienia dzieci w przedszkolach
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/06/05, odpowiedzialny/a: Marzena Arciszewska, wprowadził/a: Marzena Arciszewska, dnia: 2020/06/05 13:34:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marzena Arciszewska 2020/06/05 13:34:40 nowa pozycja