przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/06/26
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

w odpowiedzi na interpelację nr 688 z 7 czerwca br. w sprawie sieci odprowadzania wód opadowych informuję, że w ulicy Niemcewicza na odcinku od ul. Kadłubka do Św. Cyryla i Metodego znajduje się kanał ogólnospławny o średnicy 600/900mm oraz 6 szt. wpustów deszczowych. Konserwację - czyszczenie w/w wpustów przeprowadzono w bieżącym roku w dniach 17 i 18 stycznia oraz 13, 14 i 15 maja br.
W chwili wystąpienia nawalnych opadów deszczu, 6 czerwca wieczorem, system odprowadzania wody deszczowej był w pełni sprawny tzn. kanalizacja była drożna, a wpusty pracowały. Podkreślam tym samym, że twierdzenie zawarte w treści interpelacji, iż niesprawność systemu odprowadzania wody deszczowej była przyczyną szkód jest nieprawdziwe. Wystąpienie lokalnych podtopień nastąpiło wskutek kumulacji dwóch czynników, tj. pojawienia się w krótkim czasie ponadnormatywnych ilości wody opadowej oraz ukształtowania terenu, w którym powierzchniowy spływ wód opadowych z ulic Kadłubka, Boguchwały, Cyryla i Metodego oraz części ul. Niemcewicza następuje do niecki na wysokości posesji nr 20.
W związku z tymi dwoma faktami, sprawne i działające wpusty o przepustowości ok. 10 litrów wody na sekundę, nie były w stanie odebrać całej ilości wód deszczowych we wskazanej sytuacji. Należy podkreślić, iż instalacja działa w sposób prawidłowy i odbiera wodę przy opadach normatywnych, i na takie sytuacje projektuje się instalacje. Istnieje techniczna możliwość wykonania przebudowy istniejącego układu kanalizacji deszczowej, ale budowa kanalizacji w oparciu o parametry nienormatywne jest działaniem nieracjonalnym.
Zasadnym jest monitorowanie jej drożności, co jest czynione przez służby odpowiadające za sprawność sieci kanalizacji deszczowej, co wskazano powyżej.

W odniesieniu do ciągu ul. Wilczej, na którym również doszło to uszkodzenia części sieci kanalizacji, informuję, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie posiada dokumentację techniczną i przystępuje do przetargu na budowę 130 metrów kanału ogólnospławnego o średnicy Ø1000mm, który stanowił będzie obejście dla istniejącego w ul. Wilczej kanału jajowego o średnicy 600/900mm. Ta inwestycja zakłada zwiększenie przepustowości kanałów ogólnospławnych w obrębie skrzyżowania ulic Sczanieckiej, Wilczej i Komuny Paryskiej oraz zabezpieczenie terenu skrzyżowania przed wylaniami i podtopieniami przy wystąpieniu deszczy nawalnych.

Nawiązując do treści interpelacji wskazuję jednocześnie, że na terenie Szczecina jest ok. 32 tysiące wpustów kanalizacji ulicznej. Ich oczyszczanie w głównych ciągach komunikacyjnych miasta odbywa się dwa razy w roku. Na pozostałych ulicach czyszczenie prowadzone jest w oparciu o monitoring potrzeb oraz zgłoszenia mieszkańców.

Odnosząc się do szkód powstałych na skutek ulewnych deszczów chcę podkreślić, że Gmina Miasto Szczecin posiada w ramach kompleksowego programu ubezpieczenia, ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji, a także ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk.

Ubezpieczenie to obejmuje swoim zakresem szkody spowodowane m.in. przez ogień, uderzenie pioruna, eksplozje, upadek statku powietrznego, huragan, deszcz nawalny, powódź, grad, lawina, napór, śniegu lub lodu, oraz zalanie wynikłe z szybkiego topnienia mas śniegu, trzęsienie ziemi, zapadanie lub osuwanie się ziemi, zalanie wskutek przedostania się wód gruntowych. Mienie ubezpieczone jest do pełnej wartości.

Ponadto Gmina Miasto Szczecin posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, obejmujące odpowiedzialność cywilną Gminy Miasto Szczecin oraz jednostek organizacyjnych o charakterze gminnym lub powiatowym za szkody wyrządzone przy wykonywaniu zadań publicznych, w tym sprawowaniu władzy publicznej, a także w związku z prowadzoną inną działalnością oraz w związku z posiadanym lub administrowanym mieniem. Suma gwarancyjna wskazana w polisie wynosi 20.000.000,00 PLN na jeden i wszystkie wypadki w okresie ubezpieczenia.

Wnioski w sprawie dotyczące szkód powstałych po ostatnich nawalnych deszczach można składać zarówno do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jak i do Gminy Miasto Szczecin. Każdy złożony wniosek jest rozpatrywany indywidualnie a wnioskujący jest informowany o decyzji ubezpieczyciela.


 


Interpelacja: Dot. zalań związanych z niesprawnym systemem odprowadzania wody
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/06/26, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/06/26 09:32:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/06/26 09:32:39 nowa pozycja