przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Obsługi Urzędu
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2019/05/02
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację Nr 604 w sprawie zredukowania korzystania z plastiku w jednostkach Urzędu Miasta, informuję:
1. Urząd Miasta w 2018 roku zamówił 28.366 sztuk plastikowych butelek z wodą, w tym:
- 5.806 sztuk butelek 1,5 litrowych
- 22.560 sztuk butelek 0,5 litrowych
2. W Urzędzie Miasta w 2018 roku zużyto:
- 11. 395 szt. plastikowych kubeczków
- 5.750 szt. styropianowych kubeczków
3. W 2018 roku, w nieruchomościach Urzędu Miasta (Filia i gmach UM) generowane były nieczystości w poniższych ilościach (dotyczy wszystkich użytkowników nieruchomości z wyłączeniem Restauracji Szczecin).
- odpady komunalne niesegregowane – 90,26 tony
- opakowanie, tworzywa sztuczne – 0,5 tony
- makulatura, papier, karton – 27,22 tony
4. W 2018 roku ilość odpadów potwierdzonych kartą przekazania odpadów (odpady wielkogabarytowe, zużyte urządzenia, kable, opony) wyniosła 35,28 ton.
5. Odpady generowane w Urzędzie Miasta nie podlegają recyklingowi.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy były zobowiązane od 1 lipca 2013r. do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Stąd też od 1 lipca 2013 r. Gmina Miasto Szczecin objęła systemem gospodarowania odpadami komunalnymi wyłącznie nieruchomości zamieszkałe. Od stycznia 2016 r. systemem gospodarowania odpadami komunalnymi Gmina Miasto Szczecin w drodze uchwały objęła nieruchomości niezamieszkałe o określonej funkcji, tj. cmentarze komunalne oraz nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady komunalne oraz prowadzone są w nich wyłącznie: placówki opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, przedszkola, szkoły (podstawowe, gimnazja, ponadgimnazjalne, artystyczne), zespoły szkół (bez względu na organ prowadzący). W ramach systemu gmina zapewnia odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zmieszanych i gromadzonych w sposób selektywny odpadów z tworzyw sztucznych, szkła i papieru oraz odpadów zielonych i odpadów wielkogabarytowych.

Urząd Miasta nie zalicza się do wyżej wymienionych nieruchomości i nie należy do gminnego systemu gospodarki odpadami. Umowa na odbiór odpadów komunalnych z gmachu Urzędu zawierana jest bezpośrednio z podmiotem świadczącym usługę odbioru odpadów komunalnych.

6. W pomieszczeniach jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta, sezonowo wstawiane są dystrybutory z wodą (woda wydawana jest zgodnie z regulaminem pracy).

7. W toaletach w budynku Urzędu Miasta Szczecin znajdują się pojemniki do segregacji plastików.

8. Gmina Miasto Szczecin podejmuje szereg działań z zakresu Edukacji Ekologicznej.
- „ Spotkania edukacyjne w Ekoporcie - ”w 2019 r. realizujemy piątą edycję projektu podczas którego uczniowie ze Szczecina i pobliskich gmin uczestniczą w wyjątkowych lekcjach ekologii z zakresu gospodarki odpadami, zorganizowanych na terenie Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych. Przez pierwsze lata zajęcia w okresie wiosenno – letnim odbywały się w PSZOK-u na ulicy Leszczynowej, natomiast jesienią 2017 roku rozpoczął swoją działalność ósmy tego typu obiekt ( Ekoport Arkońska/Harcerzy), w którym to przeprowadzamy warsztaty z artrecyklingu. Każdego roku w projekcie uczestniczy ok. 2500 osób.
- „Misja dzieci – Szczecin bez śmieci” – od 2015 r. pracownicy Urzędu Miasta Szczecin (wcześniej Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, teraz Wydziału Gospodarki Komunalnej) wraz ze Szczecińskimi „maluchami” sprzątali pobliskie parki, osiedlowe podwórka, skwery, czy place zabaw. Dzięki wspólnej pracy, determinacji i zaangażowaniu rokrocznie udaje nam się zebrać ok. 2,5 tony odpadów, a tym samym uporządkować tereny na których najmłodsi mieszkańcy Miasta bawią się, spacerują i spędzają czas wolny. Każde wyjście z najmłodszymi jest okazją do lekcji ekologii. Dzieci dowiadują się jak segregować odpady, czym są, gdzie się znajdują i jakie odpady przyjmują Ekoporty.
- Stoisko edukacyjne ECOSZCZECIN – od 2016 r. podczas niektórych działań festynowych organizowane jest stoisko edukacyjne, w ramach którego odbywają się warsztaty z artrecyklingu, przeprowadzane są zabawy/ konkursy dla najmłodszych z prawidłowej segregacji odpadów oraz można uzyskać informację na temat systemu gospodarowania odpadami.
- Kalendarz edukacyjny SZCZECIN JEST ECO – opracowanie oraz wydanie kalendarza edukacyjnego, który oprócz kalendarium i zdjęć z prowadzonych działań edukacyjnych, zawiera informację na temat systemu gospodarowania odpadami.
Informujemy również, że rozważona zostanie możliwość stopniowego redukowania ilości plastiku, m.in. poprzez wprowadzenie papierowych kubeczków do napojów.


Interpelacja: Dot. zredukowania korzystania z plastiku w jednostkach UM
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/05/06, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/05/06 15:01:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/05/06 15:01:53 nowa pozycja