przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/08/21
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pana interpelację, informuję, że sporządzenie projektu planu miejscowego „Drzetowo” w Szczecinie zostało zainicjowane Uchwałą Rady Miasta nr XLV/1315/18 z dnia 30.10.2018 r., prace nad projektem planu są prowadzone zgodnie z tą uchwałą. W polityce przestrzennej miasta określonej w Studium, obszar jest wskazany pod produkcję, składy, magazyny, park technologiczny, usługi. Właściciel terenu poszukiwał formuły na funkcjonowanie i zagospodarowanie terenu zmieniając koncepcje. Plan „Drzetowo” jest kolejnym planem miejscowym, którego sporządzenie miało nastąpić po zakończeniu prac nad planem portu, który stanowi siedem odrębnych planów miejscowych i plan „Tor wodny”. Na sesji wrześniowej b.r. zostanie przedłożony Radzie Miasta do uchwalenia ostatni z planów portu – „Żelechowa, Drzetowo – Grabowo, Stocznie”. Zgodnie z przyjętą strategią sporządzania planów miejscowych i „Porozumieniem 2020”, planami miejscowymi zostały pokryte w pierwszej kolejności tereny produkcyjne i portowe wzdłuż Odry w celu ich ochrony planistycznej. Tworzą strukturę produkcyjną i usługową związaną z wykorzystaniem transportu wodnego. Tereny położone w ich bezpośrednim sąsiedztwie będą budowały zaplecze biznesowe tej struktury i są sporządzane w oparciu o aktualne wnioski właścicieli.

Ponadto informuję, że w dniu 26.07.2019 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy nr 142/19 dla inwestycji polegającej na budowie Parku logistycznego w Szczecinie przy ul. Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego (działki ewidencyjne nr 8/5, 8/6, 8/7, 10, 11 z obrębu 3019, nr 9/2 z obrębu 3097, nr 10/1, 11/1, 12/1 z obrębu 3101). Decyzja obejmuje zabudowę produkcyjną, usługową wraz z obiektami infrastruktury technicznej, tj.:
 dwie hale o funkcji magazynowej, produkcyjnej i usługowej,
 budynek wartowni,
 budynek pompowni,
 naziemny zbiornik wody ppoż.,
 zbiornik retencyjny,
 niezbędną infrastrukturę techniczną.
Zamierzenie inwestycyjne uzgodniono z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie pismem z dnia 14.03.2019r., w którym inwestor został zobowiązany, zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych, do zawarcia z ZDiTM umowy, w celu przebudowy skrzyżowania ul. Blizińskiego z ul. Druckiego-Lubeckiego oraz drogi wewnętrznej na działce nr 12 z obrębu 3019, dla dostosowania obsługi komunikacyjnej, do struktury rodzajowej pojazdów.

Jednocześnie informuję, że mapa akustyczna obszarów zurbanizowanych (miast, dzielnic, osiedli mieszkaniowych), czy też mapy emisji hałasu z terenów przemysłowych stanowią dzisiaj podstawę oceny klimatu akustycznego. Wykonuje się je w celu graficznego wykreślenia rozkładu pola akustycznego na danym obszarze. Mapy takie oblicza się z uwzględnieniem lokalizacji źródeł hałasu i ich parametrów akustycznych. W zależności od rodzaju mapy, źródłami hałasu mogą być: drogi, linie kolejowe i tramwajowe, lotniska, maszyny i urządzenia techniczne (mapy hałasu przemysłowego).
Organ wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć „Budowa Parku Logistycznego w Szczecinie” na dz. 8/5, 8/6, 8/7, 10, 11 obręb 3019, 9/2 obręb 3097 oraz 10/1, 11/1, 12/1 obręb 3101 oraz dla przedsięwzięcia „Budowa Parku Logistycznego w Szczecinie” na dz. 7/3, 15/1, 15/3 obręb 3032, 1/3, 3/4,5/1 obręb 3035. Zgodnie z informacjami zawartymi w mapie akustycznej miasta Szczecin, teren przewidziany dla planowanych przedsięwzięć znajduje się z obszarze przemysłowym, dla którego emisja hałasu przemysłowego dla pory dziennej wynosi od 50 dB do 55 dB. W kartach informacyjnych przedsięwzięć (KIP) przedstawiono wyniki analiz akustycznych, zgodnie z Rozporządzeniem, Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, w których uwzględniono źródła emisji hałasu w tym przejazdy samochodów w obu kierunkach. Z wyników obliczeń wynika, że nie zostaną przekroczone dopuszczalne normy dla terenów chronionych akustycznie.
W KIP zostały uwzględnione również oddziaływania skumulowane z innymi przedsięwzięciami, w tym stoczni i portu. Przeprowadzone obliczenia wykazały, że skumulowane oddziaływanie planowanych inwestycji nie będą powodowały przekroczeń dopuszczalnych norm.

Ponadto informuję, że w Strategii Rozwoju Szczecina 2025 (Uchwała nr XIV/320/11 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 grudnia 2011r.) nie zapisano wprost w opisach celów strategicznych i operacyjnych modernizacji układu drogowego biegnącego wzdłuż Odry tzw. „Nadodrzanki”. Zgodnie z IV celem strategicznym „Szczecin – atrakcyjne miasto metropolitalne” oraz celem operacyjnym IV.2 „Poprawa dostępności transportowej i układu komunikacyjnego miasta”, priorytetem są inwestycje drogowe polegające na skomunikowaniu i zwiększeniu dostępności do Portu, Obejścia Zachodniego Szczecina wraz z przeprawą Police-Święta. Jednocześnie jako strategiczne uznano również rozbudowę systemu drogowego wewnątrz miasta, w tym budowę obwodnicy śródmiejskiej, ciągi komunikacyjne mające poprawić połączenie prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części miasta, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i nowych terenów inwestycyjnych (w tym otwarcie nowych terenów na Międzyodrzu).

Mimo ww. zapisów Strategii, miasto w miarę możliwości i posiadanych środków sukcesywnie od wielu lat modernizuje układ drogowy w Północnych dzielnicach Szczecina. Wybudowano nowy Most Brodowski - stałe połączenie z terenami przemysłowymi położonymi na Wyspie Gryfia, zmodernizowano ul. Łowiecką. Obecnie trwa gruntowna przebudowa odcinka ul. Hożej od ul Bogumińskej do Trasy Północnej, a wcześniej przy ulicy Hożej gruntownie został przebudowany wiadukt nad torami. Dzięki współpracy Miasta Szczecin ze Starostwem prowadzona jest przebudowa ul. Przęsocińskej. Na bieżąco wykonywane są prace polegające na modernizacji nawierzchni asfaltowych, w szczególności przy ulicach: Szosa Polska, Bogumińska, Policka oraz Nehringa, gdzie również zmodernizowano chodniki i oświetlenie.


Interpelacja: Dot. budowy Centrum Logistycznego na Żelechowej i braku dialogu z mieszkańcami w tej sprawie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/08/21, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/08/21 13:23:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/08/21 13:23:22 nowa pozycja