przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/05/13
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację w sprawie funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania, informuje, co następuje:
1. Badanie polegające na analizie funkcjonowania strefy płatnego parkowania przeprowadza się co kilka lat, tak by w sposób obiektywny ocenić zarówno obszar, napełnienie i rotację pojazdów w strefie płatnego parkowania. NiOL Spółka z o.o. wspólnie z Gminą Szczecin zleciła przeprowadzenie analizy w listopadzie - grudniu 2018 r. Poprzednie badanie było wykonane w maju i lipcu 2015 r.
2. Zmiana obszaru funkcjonowania strefy płatnego parkowania jest przedmiotem analiz i opracowań zmierzających do wprowadzenia rozwiązania powodującego zwiększenie rotacji pojazdów na terenie strefy płatnego parkowania. Szczecin jest jednym z niewielu miast, które kilka lat temu ograniczyło obszar strefy płatnego parkowania. NiOL jako operator strefy płatnego parkowania zarówno na podstawie analiz i badań o których mowa w poprzednim pytaniu, jak i sygnałów od mieszkańców, rad osiedli czy przedsiębiorców stoi na stanowisku konieczności zarówno przywrócenia strefy płatnego parkowania na obszarze wcześniej ja objętym, jak i włączeniu nowych ulic, które dotychczas nie były w jej zasięgu. Jednocześnie należy wskazać, że od września 2019 r. możliwe jest tworzenie tzw. stref śródmiejskich na obszarach, w których strefy płatnego parkowania nie powodują odpowiedniej rotacji pojazdów. NiOL analizuje możliwości również w tym zakresie.
3. Planowana jest wymiana urządzeń do poboru opłat. Wymiana urządzeń jest konieczna z czterech powodów:
1) wyeksploatowania obecnie wykorzystywanych urządzeń,
2) wysokich kosztów utrzymania, serwisu i eksploatacji urządzeń,
3) przestarzałych rozwiązań technologicznych tych urządzeń (brak możliwości płacenia kartą płatniczą czy też problemy tzw. selektora urządzenia z rozróżnianiem monet),
4) możliwościami usług dodatkowych nowych urządzeń, w tym możliwościami wprowadzenia i uruchomienia tzw. kontroli mobilnej.
Spółka NiOL sp. z o.o. śledzi rozwiązania w zakresie zautomatyzowania procesu weryfikacji wniesienia opłat w strefie płatnego parkowania. W roku 2020 kontrola mobilna została uruchomiona na terenie Warszawy. W marcu br. Wykonawca warszawskiego systemu miał zaprezentować w Szczecinie możliwości systemu kontroli mobilnej i przedstawić doświadczenia ze stolicy. Niestety z powodu epidemii nie doszło do spotkania.
W cenie Gminy system kontroli mobilnej strefy płatnego parkowania jest rozwiązaniem przyszłościowym, przyczyniającym się do zwiększenia skuteczności kontroli wpłat w systemie płatnego parkowania. Rozpatrujemy jego wdrożenie jako uzupełnienie pracy zespołu kontrolerów.
Wymogiem wprowadzenia kontroli mobilnej jest konieczna wymiana urządzeń – parkometrów, na takie, które umożliwiają wprowadzenie nr rejestracyjnego pojazdu w tym urządzeniu. Stąd też NiOL przygotowując się do wymiany urządzeń, testuje najnowsze rozwiązania przy zarządzaniu parkingiem na Placu Orła Białego. Zakupione urządzenie jest bowiem wyposażone w możliwość wnoszenia nie tylko opłat za pomocą karty płatniczej, ale także do wnoszenia opłaty dodatkowej. Jednocześnie wyposażone jest w klawiaturę umożliwiającą umieszczenie nr rejestracyjnego na bilecie.
4. Aktualna wysokość opłaty dodatkowej w szczecińskiej SPP wynosi 30 zł/50 zł. Analiza wysokości opłaty dodatkowej w innych miastach czy np. opłaty za brak biletu w autobusie czy tramwaju (200 zł /400 zł) wskazuje, że jej wysokość należy podnieść.
5. Na dzień dzisiejszy Prezydent Miasta Szczecin nie przygotował jeszcze wystąpienia do miast Unii Metropolii Polskich o podjęcie wspólnej inicjatywy w zakresie zmian przepisów. Nadal na przykładzie pojedynczych spraw w oparciu o dostępne środki i narzędzia, podejmowane są próby ustalenia właścicieli pojazdów, których samochody zarejestrowane są na terenie Unii Europejskiej, a w szczególności na terenie Niemiec (w Szczecinie tych jest najwięcej). Po przygotowaniu pełnej analizy formalno – prawnej we współpracy z Unią Metropolii Polskich zostanie wszczęta odpowiednia procedura, której celem będzie ewentualne wystąpienie do ustawodawcy o zmianę przepisów.

 


Interpelacja: Dot. zmian w strefie płatnego parkowania w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/14, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/05/14 08:15:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/05/14 08:15:31 nowa pozycja