Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/09/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację nr 1765, w oparciu o otrzymane od Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o. wyjaśnienia, informuję co następuje:
We wszystkich zawieranych dotychczas przez TBS „Prawobrzeże” sp. z o.o. umowach partycypacyjnych, także tych dotyczących lokali mieszkalnych położonych przy ul. Fregaty 1-23 - Etap I, określony został przewidywany koszt brutto budowy każdego z lokali. Rozliczenie kosztów budowy lokalu miało nastąpić w oparciu o faktycznie poniesione koszty realizacji inwestycji. W terminie 30 dni od otrzymania rozliczenia, partycypant zobowiązany był do dokonania wpłaty brakującej kwoty partycypacji wynikającej z różnicy pomiędzy przewidywanym kosztem budowy a rzeczywistą wysokością kosztów realizacji inwestycji. Zapisy o tej treści znalazły się w § 4 każdej z umów. Oznacza to, że każdy mieszkaniec osiedla został poinformowany o możliwości wystąpienia dopłat i o konieczności wkalkulowania ich w swoje przyszłe wydatki. Dodatkowo, podczas wizyt informacyjnych przyszłych klientów w siedzibie Spółki, w sprawie prowadzonego naboru wniosków o partycypację, przyszli partycypanci byli uprzedzani o możliwości dopłat. Podawano bowiem przykład ostatniej inwestycji przy ul. Sowińskiego, oddanej przez TBSP do użytku w połowie 2019r., gdzie wystąpiła konieczność dopłat do wpłaconej kwoty partycypacji.
Ponadto przy wyliczaniu kwot partycypacji Spółka zastosowała obniżony do 22,639 % udział partycypanta w kosztach budowy każdego z lokali, gdzie we wcześniejszych inwestycjach wynosił on 30%. Takie działanie pozwoliło na obniżenie wysokości wymaganych wpłat, a w konsekwencji również i dopłat, które w ok. 74,3% kształtują się w przedziale 1 000-2 000 złotych, w ok. 24,1 % w przedziale 2 000-3 000 złotych a tylko 1,6 % z nich przekroczyło nieznacznie kwotę 3 000 złotych. Na dzień dzisiejszy znaczna ilość partycypantów uregulowała już swoje należności wobec TBS „Prawobrzeże” sp. z o.o.
W trakcie budowy I etapu osiedla mieszkaniowego wystąpiły roboty dodatkowe, konieczne dla prawidłowego wykonania inwestycji, co wpłynęło na rzeczywiste koszty jej realizacji. W szczególności było to:
• wyburzenie elementów betonowych oraz żelbetowych w obrysie hałdy pod budynkami nr B2, A6 i A7 oraz na granicy budynków sąsiadujących z budynkami nr B2, A6 i A7 (pozostałości po wyburzeniu schronu przeciwlotniczego),
• usunięcie elementów betonowych na granicy przy budynkach nr B2, A6,
• zabezpieczenie otworów wejściowych w elementach pozostałych po bunkrze przy budynku A6,
• roboty drogowe w ul. Oficerskiej (odcinek Otwocka - Drukarska) w Szczecinie,
• przebudowa odcinka kanalizacji sanitarnej na odcinku S29-S27.
Natomiast wideodomofony nie zostały zdemontowane przez TBSP, tylko skradzione w nocy z 09.09.2020r. na 10.09.2020r. w ilości 12 sztuk i dotyczy to wszystkich klatek w 6 nowo wybudowanych budynkach. Sprawa kradzieży została zgłoszona w dniu10.09.2020r. na Komisariat Policji Szczecin Dąbie oraz do Ubezpieczyciela tj. Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A.
W chwili obecnej trwa procedura przetargowa w celu wyłonienia wykonawcy, który zamontowałby nowe domofony na osiedlu. Będą one wyposażone w system alarmu przeciw kradzieżowego i w grawer z adresem, na którym zostanie zamontowany.
Uszkodzona skrzynka przyłączeniowa jest własnością Orange Polska. Fakt jej uszkodzenia Spółka zgłosiła do właściciela celem podjęcia działań zmierzających do jej zabezpieczenia i naprawy.
Interpelacja: Dot. inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże" - „Dąbie – Pokładowa Etap I"