Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
- Odpowiadający:
- Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/04/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 1342 z dnia 30.03.2020r. w sprawie miejsca kwarantanny zbiorowej w Internacie Zespołu Szkół Nr 4 przy ul. Kusocińskiego 3, informuję co następuje. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 z poźn. zm.) – kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że osoby odbywające kwarantannę zbiorową traktowane są z zasady jako osoby zdrowe. Warunki odbywania kwarantanny w Internacie Zespołu Szkół Nr 4 zostały ustalone w trakcie spotkania z Państwową Powiatową Inspektor Sanitarną w Szczecinie oraz szkolenia w miejscu kwarantanny. Na podstawie uzyskanych informacji z PSSE oraz doświadczeń z organizacji i funkcjonowania wcześniej uruchomionych miejsc kwarantanny opracowano i wdrożono dokumenty regulujące zasady funkcjonowania miejsca kwarantanny.
Przepisy prawa ustanawiające instytucję kwarantanny nie określają jakichkolwiek wymagań w zakresie przygotowania personelu do jej obsługi, takich wymagań nie określiły również organy Inspekcji Sanitarnej. Tym bardziej brak jest podstaw do twierdzenia, że personel obsługi kwarantanny winien posiadać przeszkolenie medyczne.
Ponadto, przewidywany zakres zadań dla osób obsługujących miejsce kwarantanny, nie zawierał i nie zawiera zapisu wskazującego obowiązek pracownika do sprawowania opieki medycznej nad osobami poddanymi kwarantannie. W przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych u osoby odbywającej kwarantannę wzywane jest pogotowie ratunkowe, które udziela pomocy medycznej na miejscu lub w placówce szpitalnej. Codzienny pomiar temperatury ciała osób odbywających kwarantannę realizują, na podstawie zawartej umowy, pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Nadzór epidemiologiczny nad miejscem kwarantanny sprawuje PSSE w Szczecinie.
Prewencyjnie, w kontaktach z osobami odbywającymi kwarantannę, personel obsługi przestrzega określonych warunków bezpieczeństwa oraz stosuje indywidualne środki ochrony. Powierzenie, na mocy umowy, obsługi miejsca kwarantanny Szczecińskiemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu podyktowane było faktem, zaistnienia pilnej potrzeby uruchomienia miejsca kwarantanny, wynikającej z pisma Wojewody Zachodniopomorskiego. SzWOPR jako jedyne z wielu, zadeklarowało gotowość do czasowego przyjęcia zadania. Fakt posiadania przeszkolenia medycznego nie był brany pod uwagę i nie stanowił kryterium decydującego o wyborze wykonawcy. Umowa na obsługę miejsca kwarantanny przez SzWOPR została rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 23 marca br. I od tego dnia obsługę miejsca kwarantanny przejęła firma ochrony Fort Sp. z o.o. Pragnę zapewnić, że pracownicy firmy Fort Sp. z o.o, obecnie obsługujący miejsce kwarantanny, są osobami posiadającymi bogate doświadczenie w pracy z ludźmi. Do powierzonych obowiązków podchodzą z dużą odpowiedzialnością i wrażliwością. Z wyrozumiałością i empatią sprawują opieką nad osobami odbywających kwarantannę. Wysoka ocena poziomu pracy pracowników Fort Sp. z o.o została wyrażona w rozmowach telefonicznych przeprowadzonych z osobami odbywającymi kwarantannę, które bardzo pozytywnie oceniły poziom realizacji zadań przez personel obsługujący miejsce kwarantanny. Należy zauważyć, że do odbycia kwarantanny kierowane są także osoby nieprzestrzegające zasad współżycia społecznego, zakłócające porządek, agresywnie nastawione do personelu obsługi oraz innych osób odbywających kwarantannę.
W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że wybór firmy ochrony, podobnie jak i w innych miejscach kwarantanny na terenie województwa, do obsługi kwarantanny był rozwiązaniem optymalnym i zapewnił wysoki poziomu bezpieczeństwa osób odbywających kwarantannę.
Informuję, że koszt obsługi miejsca kwarantanny przez SzWOPR oraz firmy Fort Sp. z o.o kształtuje się na podobnym poziomie i wynosi 40 zł brutto za godzinę pracy jednego pracownika. Umowa przewiduje, że obsługę miejsca kwarantanny realizuje dwóch pracowników Fort Sp. z o.o podobnie jak SzWOPR.
Interpelacja: Dot. miejsca zbiorowej kwarantanny przy ul. Kusocińskiego