przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2019/02/28
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

w odpowiedzi na Pana interpelację informuję, że obecne ceny urzędowe za przewozy taksówkami na obszarze Miasta Szczecina wynikają z Uchwały nr XX/356/04 Rady Miasta Szczecina z dnia 26 kwietnia 2004r. Ceny te mają charakter cen maksymalnych, co wynika z Ustawy o transporcie drogowym. Odnośnie likwidacji taryfy III i IV informuję, że ww. uchwała reguluje tylko dwie taryfy: taryfę 1 – obowiązującą w dni powszednie w godz. 6.00-22.00 oraz taryfę 2 – obowiązującą w dni powszednie w godz. 22.00.-6.00 oraz w niedzielę i święta w ciągu całej doby. Zgodnie z art. 11b Ustawy o transporcie drogowym rada gminy może ustalać ceny za przewozy taksówkami na terenie gminy, a co za tym idzie nie ustala taryf poza jej granicami. Odnośnie jednej podstawowej stawki startowej takiej samej dla wszystkich taksówek, informuję, że jest to niemożliwe, ponieważ zarówno stawki taryfowe jak i opłata początkowa mogą mieć jedynie charakter stawek maksymalnych. Warto zaznaczyć, że kwestia podniesienia stawek była wielokrotnie omawiana przez przedstawicieli środowiska taksówkowego z Radnymi Rady Miasta oraz przedstawicielami Urzędu Miasta. Temat ten był szczegółowo omawiany m.in. na posiedzeniu Komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2017 roku. Podczas spotkania przedstawiciele środowiska taksówkowego nie wypracowali zbieżnego stanowiska, część taksówkarzy chciała podniesienia stawek, a część chciała zachowania obecnych. Wobec powyższego Przewodniczący Komisji Bazyli Baran zaproponował taksówkarzom, że jeżeli podtrzymują wolę zmiany taryfy- powinni wystąpić z własną inicjatywą uchwałodawczą.

Ponadto informuję, że w rejonie Dworca Głównego PKP w Szczecinie znajdują się 3 postoje TAXI. Jeden na około 10 pojazdów, znajduje się w ciągu ul. Kolumba wzdłuż głównego budynku PKP, drugi znajduje się w ciągu ul. Owocowej pomiędzy dworcem PKP, a dworcem PKS. Pod koniec 2018 r. na skutek próśb kierujących taksówkami wprowadzono kolejny trzeci już postój TAXI. Znajduje się on w dawnej zatoce autobusowej na wysokości kładki w ciągu
ul. Kolumba. Należy również nadmienić, że w bliskiej odległości od dworca PKP znajduje się czwarty postój TAXI u zbiegu ul. 3 Maja i ul. Korzeniowskiego. Nasycenie postojami TAXI w rejonie Dworca Głównego PKP jest więc zapewnione. Odnośnie innych lokalizacji postojów TAXI uprzejmie informuję, że urząd nie posiada danych świadczących o likwidacji kilkudziesięciu takich miejsc na terenie Gminy Miasto Szczecin. Istnieją oczywiście przypadki zmiany lokalizacji bądź zmniejszenia długości postojów, co ma związek z wprowadzaniem nowych organizacji ruchu często w ramach przebudowy ulic. Należy podkreślić, iż obecnie zdecydowana większość pasażerów nie korzysta z pojazdu TAXI zaparkowanego na postoju, lecz zamawia ww. pojazdy poprzez rozmowę telefoniczną, bądź inne aplikacje mobilne. Jednocześnie informuję, że zmiany lokalizacji, bądź usuwanie postojów jest uzgadniane z Zrzeszeniem Transportu Prywatnego w Szczecinie lub Zrzeszeniem Kupców. Usuwane są m.in. archaiczne obecnie postoje „Taxi – bagażowe”, które w żaden sposób nie są wykorzystywane.
Nie mogę również zgodzić się z twierdzeniem, że nie wprowadza się postojów TAXI w rejonie teatrów czy innych instytucji publicznych. Przykładem może być tu Filharmonia, gdzie wraz z oddaniem obiektu utworzono nowy postój Taxi w ciągu ul. Małopolskiej. Również podczas imprez miejskich w rejonie chociażby „Wałów Chrobrego” zabezpieczane są czasowe miejsca postoju TAXI np. na ul. Zygmunta Starego.
W zakresie płatności w Strefie Płatnego Parkowania uprzejmie informuję, że za postój pojazdu TAXI na postoju, opłata nie jest pobierana, natomiast w sytuacji postoju pojazdu TAXI w innym miejscu niż ww. postój i w którym odbywa się on powyżej jednej minuty, pobranie opłaty parkingowej jest jak najbardziej uzasadnione.

W kwestii postoju dla szczecińskich taksówek na terenie Portu Lotniczego w Goleniowie informuję, że licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego taksówką, udzielana jest na obszar obejmujący gminę. Ustawa dopuszcza wykonywanie przewozu z obszaru określonego w licencji poza ten obszar, lecz bez prawa świadczenia usług przewozowych poza obszarem określonym w tej licencji, z wyjątkiem przewozu wykonywanego w drodze powrotnej lub w przypadku złożenia zamówienia przez klienta z innego obszaru. Zatem taksówkarze posiadający szczecińską licencję mogą świadczyć usługi z postoju taksówkowego zlokalizowanego tylko na terenie Szczecina.


Interpelacja: Dot. listu szczecińskich taksówkarzy
udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2019/02/28
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2019/02/28 08:45:55
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/02/28 08:45:55 treść odpowiedzi