Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Inwestycji Miejskich
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2020/02/07
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację nr 1244 z dnia 03.02.2020 r. informuję, co następuje:
Proszę o podanie przyczyn opóźnienia procesu wypłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości (...).
Procedura ustalenia odszkodowania wymaga sporządzenia operatu szacunkowego (w tym powołania rzeczoznawcy majątkowego) i zapewnienia Stronie czynnego udziału w postępowaniu poprzez możliwość zapoznania się z operatem, zgłaszania uwag, wniosków, wyjaśnień rzeczoznawcy majątkowego. Prowadzenie postępowania odszkodowawczego determinowane jest datą ostateczności decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (dalej ZRID), gdyż dopiero w dacie ostateczności powstaje jej materialno prawny skutek w postaci przejęcia praw własności czy utrata ograniczonych praw rzeczowych (w niniejszym przypadku decyzja ZRID nr 5/2019 uzyskała status ostateczności dnia 18.07.2019). Dodatkowo, dla prawidłowego prowadzenia postępowania niezbędne jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości poprzez analizę ksiąg wieczystych, ustalenie stron postępowania (w tym aktualnych adresów zamieszkania), zgromadzenie materiału niezbędnego do sporządzenia wyceny nieruchomości m.in. aktów notarialnych ustanowienia służebności, przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie informacji od wierzycieli hipotecznych o stanie zadłużenia nieruchomości. Tutaj pragnę nadmienić, iż przedmiotowe zadanie obejmuje 30 postępowań administracyjnych z liczbą ok. 200 stron. Obecnie w większości postępowań zakończono proces wyceny, a Stronom, które zapoznały się z operatami i dotąd nie wnosiły uwag przygotowywane są decyzje o ustaleniu odszkodowania.
Proszę o podanie przyczyn opóźnienia dla I etapu ww. zadania budżetowego pn. „Skrzyżowanie ulic Północnej i Wapiennej, zbiornik retencyjny przy ul. Fińskiej oraz dostosowanie ścieku Warszewiec do odbioru wód deszczowych i roztopowych ze zlewni ulic Andersena i Północnej”(…).
Rada Miasta Szczecin zapisała środki na realizację I etapu zadania w Uchwale z dnia 26 listopada 2019 roku, zatem dopiero w tym momencie można było rozpocząć procedurę przetargową.
W trakcie przygotowywania dokumentów do przetargu podjęto decyzję o podziale zadania na dwie niezależne części:
a) Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Północnej i Wapiennej – termin realizacji 9 miesięcy,
b) Budowa zbiornika retencyjnego oraz dostosowanie cieku Warszewiec do odbioru wód opadowych i roztopowych ze zlewni ulic Andersena, Północnej i Wapiennej – termin realizacji 16 miesięcy.
Podział zadania umożliwi uzyskanie poprawy bezpieczeństwa na ul. Andersena w krótszym terminie niż gdyby obie części wykonywano łącznie.
Taka konstrukcja przetargu gwarantuje również rozpoczęcie realizacji zadania niezależnie od wysokości złożonych ofert.
Wniosek do Biura Zamówień Publicznych w obecnym kształcie został złożony w dniu 27 stycznia 2020 roku.
Proszę o przesłanie projektu planu sytuacyjnego i zakresu prac dla Robót drogowych w rejonie skrzyżowania ulic: Wapiennej i Północnej wraz z budową łącznika ul. Północnej do ul. Szwedzkiej (...).
Wszystkie prace wymienione przez Pana Radnego zostały przewidziane w aktualne prowadzonej procedurze przetargowej. Rysunek obrazująca zakres prac I etapu w załączeniu.
Dodatkowo w związku z informacją dot. braku środków finansowych w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Miasta Szczecina dla realizacji II i III etapu zadania (…).
Realizacja I etapu przebudowy ulic Andersena, Północnej i Wapiennej pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w najbardziej newralgicznym punkcie wymienionych ulic tj. na skrzyżowaniu ulic Wapiennej i Północnej. Będzie to poprawa trwała poprzez odseparowanie ruchu pieszego i kołowego. Decyzja o zastosowaniu środków doraźnych np. ustawienie słupków pozostaje w gestii zarządzającego ruchem czyli Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
Na sam koniec proszę o informację czy obecnie na etap II i III przygotowywana jest dokumentacja projektowa oraz jaki jest potencjalny koszt realizacji wskazanych inwestycji.
Wydział Inwestycji Miejskich posiada dokumentację projektową oraz ostateczny ZRID na cały zakres przebudowy ul. Arkońskiej od ul. Szczecińskiej do ul. Miodowej. Szacowana wartość całego zadania wg cen z sierpnia 2019 roku to 25.966.000,00 zł brutto. Wartość robót budowlanych II i III etapu to 16.700.000,00 zł brutto.
Interpelacja: Dot. przebudowy ulic Andersena, Północnej i Wapiennej