przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/03/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na zapytanie nr 1288 w sprawie prywatyzacji lokali komunalnych położonych na Wyspie Puckiej informuję, co następuje:
1. Ostatnie prywatyzacje lokali (domów jednorodzinnych) zlokalizowanych na Wyspie Puckiej miały miejsce w 2009r.:
- ul. Marynarska 17a – akt notarialny z dnia 10.03.2009r.
- ul. Flisacka 19 – akt notarialny z dnia 17.04.2009r.
W dniu 05 kwietnia 2011r. zostało podjęte Oświadczenie woli nr 256/2011 w imieniu Gminy Miasto Szczecin w sprawie wyłączenia ze sprzedaży lokali mieszkalnych usytuowanych na terenie Wyspy Puckiej stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin. Zgodnie z tym oświadczeniem, wyłączeniu ze sprzedaży – na czas przebudowy wałów na terenie Wyspy Puckiej w taki sposób, aby spełniały parametry wałów klasy I wymaganej do ochrony terenów zamieszkałych przez ludzi – podlegają lokale mieszkalne, w tym domy jednorodzinne usytuowane na Wyspie Puckiej. Teren Wyspy Puckiej objęty jest obszarem szczególnego zagrożenia powodzią, na którym prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi 1%. Obecnie istniejący wał spełnia warunki dla wału III klasy określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie.
2. Wydane na wyspie Kępa Parnicka przy ul. Heyki, pozwolenie na budowę nie ma związku z prywatyzacją nieruchomości położonych na Wyspie Puckiej, ponieważ na obu terenach występują inne uwarunkowania. Na obszarze Wyspy Puckiej i Kępy Parnickiej (na działkach przyległych do ul. Heyki), obowiązują różne plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego miasta.

W północnej części Wyspy Puckiej obowiązuje plan Wyspa Pucka – Północ (Uchwała nr LXIII/1165/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006r.). Prawie cała Wyspa Pucka stanowi obszar zagrożenia powodziowego. Ma to swoje odzwierciedlenie w zapisach miejscowego planu, m.in.:
- § 6 ust.3 pkt 2: „poziom zero nowych budynków mieszkalnych nie może być niżej niż 2 m. npm”;
- § 6 ust.6 pkt 6: „obszar Wyspy Puckiej położony jest w strefie bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią; obecnie obszar wyspy zabezpieczony jest przed powodzią wałami przeciwpowodziowymi IV kategorii. Stały poziom wód powierzchniowych utrzymywany będzie przez istniejącą pompownię melioracyjną zlokalizowaną przy ul. Marynarskiej; istniejące w obszarze planu kanały i rowy melioracyjne wymagają bieżącej renowacji i konserwacji dla zapewnienia prawidłowego odpływu wód powierzchniowych;
- „Dla zabezpieczenia mieszkańców przed powodzią wzdłuż zachodniego brzegu wyspy projektuje się nowe wały przeciwpowodziowe kategorii I o wysokości korony wału 2,6 m npm. Istniejący wał przeciwpowodziowy wymaga rozbiórki po realizacji nowego wału przeciwpowodziowego”.
W chwili obecnej na Wyspie Puckiej zrealizowany jest wał przeciwpowodziowy kat. III, do dnia dzisiejszego nie zrealizowano wału przeciwpowodziowego kategorii I, co powoduje, że w większości istniejąca zabudowa narażona jest na zalewanie. Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie w czerwcu 2019r. podtrzymało swoje stanowisko, iż istniejące na Wyspie Puckiej wały przeciwpowodziowe nie stanowią obecnie systemu całkowitej ochrony tego terenu przed powodzią i potencjalne działania zmierzające do dopuszczenie zabudowy (w tym prywatyzacji nieruchomości) w obszarze Wyspy Puckiej należy określić jako niewłaściwe z punktu widzenia racjonalnego zarządzania ryzykiem powodziowym.
Natomiast na działkach przyległych do ul. Heyki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania „Międzyodrze - Kępa Parnicka - Wyspa Zielona” (Uchwała Nr XXXVI/889/09 Rady Miasta Szczecin z dnia 29 czerwca 2009r.). Działka, na której wydano, wskazane przez Pana Radnego, pozwolenie na budowę, nie leży w obszarze zagrożenia powodziowego, położona jest w terenie elementarnym oznaczonym w planie symbolem MC (śródmiejska zabudowa wielofunkcyjna), dla której obowiązują m. in. niżej wymienione ustalenia:
- § 6 ust. 1 pkt 3: „Na wyspach Kępa Parnicka i Wyspa Zielona oraz w wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Odra Zachodnia, zakazuje się lokalizacji funkcji mieszkaniowej, w kondygnacjach przyziemia, na terenach elementarnych oznaczonych symbolem MC, ustalenie nie dotyczy istniejącej zabudowy mieszkalnej”;
- § 6 ust. 2 pkt 5: „Najniższy poziom dostępu technicznego i lokalizacji urządzeń infrastruktury technicznej, w nowej zabudowie, np. stacji transformatorowych, przepompowni, wentylatorni, itp. powyżej rzędnej 2,0 m n.p.m.”
Reasumując, wydane na wyspie Kępa Parnicka przy ul. Heyki, pozwolenie na budowę nie ma związku z prywatyzacją nieruchomości na Wyspie Puckiej, ponieważ jak wykazano powyżej, na obu terenach występują inne uwarunkowania.
 


Interpelacja: Dot. prywatyzacji nieruchomości na wyspie Puckiej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/03, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/03/03 14:14:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/03/03 14:14:38 nowa pozycja