przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.10.42.2023
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SKARG, WNIOSKÓW I PETYCJI
Z DNIA 10 SIERPNIA 2023 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Łukasz Kadłubowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący poinformował o obowiązującej klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 15 czerwca br.
3. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie zgłoszonej poprzez Alert Szczecin dziurawej studzienki przy ulicy Niklowej i narażanie mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.
4. Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta i Dyrektora ZDiTM w zakresie narażana na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz uszkodzenie mienia poprzez dopuszczenie do użytkowania dróg m.in. na Skolwinie z niebezpiecznymi wysokimi krawężnikami z chińskiego konglomeratu o bardzo ostrych, tnących krawędziach.
5. Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta w sprawie wyboczeń szyn, narażania na zasłabnięcia, wypadki i paraliże komunikacyjne wskutek betonowej rewolucji torowisk.
6. Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta w zakresie nikłych postępów prac nad realizacją zadania w SBO wybranego w 2021 roku "Kładka dla pieszych nad ul. Struga".
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 15 czerwca br.


Protokół z posiedzenia Komisji 15 czerwca br. został przyjęty w wyniku głosowania /4-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Prezydenta Miasta w sprawie zgłoszonej poprzez Alert Szczecin dziurawej studzienki przy ulicy Niklowej i narażanie mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.


Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski  - oświadczył, że strona skarżąca jest nieobecna na posiedzenie Komisji. Wszystkie materiały dot. skargi zostały przekazane radnym oraz przedstawicielom Urzędu Miasta.

Przedstawiciel WGK - zawiadomienie, które wpłynęło na  alert zostało niezwłocznie przekazane do jednostki celem realizacji. Jednostka przekazała zgłoszenie do operatora i 7 czerwca br. uszkodzona studzienka została naprawiona. Na realizację zlecenia naprawy mogły mieć wpływ dni wolne tj. weekend.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski   - w jakim czasie zgłoszenie zostało przekazane do operatora ?

Przedstawiciel WGK - do operatora zlecenie zostało przekazane w dniu 6 czerwca.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski  - podsumowując sprawa została naprawiona w ciągu tygodnia biorąc pod uwagę weekend. W związku zgłosił wniosek  o uznanie skargi za bezzasadną.

Komisja w wyniku głosowania /4-za,1wstrz./ przyjęła ww. wniosek, tym samym uznając skargę za bezzasadną.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta i Dyrektora ZDiTM w zakresie narażana na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz uszkodzenie mienia poprzez dopuszczenie do użytkowania dróg m.in. na Skolwinie z niebezpiecznymi wysokimi krawężnikami z chińskiego konglomeratu o bardzo ostrych, tnących krawędziach.


P. K. Tutko (Dyrektor WIM)  - w grudniu 2021 zakończyliśmy budowę tej ulicy, która była wykonana zgodnie z projektem, który był wykonany przez osoby upoważnione,  posiadające uprawnienia projektowe. Wg niej i opinii projektanta droga jest bardzo dobrze wykonana. Kamienny krawężnik jest na plus ponieważ jest trwały, który nie będzie ulegała degradacji przez lata, nie ulega wpływom wody i zmian temperatur. Na pewno nie jest to chiński materiał, ma na to zatwierdzenia materiałów, które pochodzą z Polski. Jest wykonany zgodnie z normami, zgodnie z dopuszczeniem do użytkowania, dlatego nie widzi podstaw, żeby to negować. Te krawężniki są stosowane także w innych rejonach miasta np. na rondzie Giedrojcia, który był wykonany ponad 20 lat temu. Ta ulica była wcześniej w opłakanym stanie, a teraz jest nową, piękną ulicą.  

Radny M. Żylik – zna wygląd ulicy przed remontem. Jego zdaniem droga jest mądrze zaprojektowana i dobrze wykonana. Skarga jest bzdurna i bezzasadna. Zdał relację z wizji lokalnej w tym zaprezentował zdjęcia, na których udokumentował wykonanie nowej ulicy, które jest właściwe.  

Radny Ł. Tyszler – jego zdaniem przedmiotowa skarga jest bzdurna.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - zawnioskował o uznanie skargi za bezzasadną.

Komisja w wyniku głosowania /4-za/ jednogłośnie przyjęła wniosek, tym samym uznając skargę za bezzasadną.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta w sprawie wyboczeń szyn, narażania na zasłabnięcia, wypadki i paraliże komunikacyjne wskutek betonowej rewolucji torowisk.


Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - poprosił Z-cę Prezydenta Miasta Michała Przepierę o przedstawienie wyjaśnień do skargi.

P. M. Przepiera (Z-ca Prezydenta Miasta) – do tematu na dzisiejsze posiedzenie zaprosił dodatkowo przedstawicieli spółki „Tramwaje Szczecińskie”, ZDiTM i WGK. Przypomniał, że szczegółowe wyjaśnienia do skargi zostały przedstawione Komisji pismem z dnia 07.08.br.  Sama skarga jest bardzo ogólna, brak jest konkretów, a jedynym faktem są wyboczenia szyn związane z ulicą Wyszyńskiego, które miały ostatnio miejsce.  Wtej chwili, po zakończonych remontach odnotowujemy znacznie mniej incydentów związanych z komunikacją tramwajową. Często zapominamy ile nowych torowisk zostało wykonanych: Arkońska- Niemierzyńska, Głębokie, ulica Potulicka, Narutowicza, przedłużenie ulicy Szafera. Pętla Pomorzany jest doskonałym przykładem z największą ilością wykolejeń tramwajowych,  ale nie można zapominać, że tam wciąż realizowana jest inwestycja. Te przypadki zaraz znikną, kiedy inwestycja zostanie zakończona. Sama ulica Wyszyńskiego to modernizacja sprzed wielu lat i faktycznie jest tam fragment ulicy z nową relacją skrętu na samym skrzyżowaniu Wyszyńskiego. Jeśli chodzi o betonowanie torowisk to było w tej sprawie wiele zapytań. Torowisko musi być odpowiednio umocowane i stabilnie osadzone więc stąd beton i asfalt. Oczywiście można szukać rozwiązań, jakie zastosowano na Al. Piastów czy ul. Wawrzyniaka związane z zielonymi torowiskami. Jednak, kiedy dodajemy nowe relacje skrętne oraz dodajemy nowe przystanki m.in. na Placu Rodła, Brama Portowa w tym wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe to wymagają tylko takich rozwiązań. Możemy rozmawiać, czy preferujemy rozwiązania zielone, gdzie tylko tramwaj będzie mógł się tam poruszać i wykluczy to udogodność dla pasażerów w postaci jednego przystanku bez konieczności przemieszczania się z tramwaju do autobusu lub odwrotnie. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla samych pasażerów. Osobiście nie zna przypadków zgłoszeń zawartych w przedmiotowej skardze od samych pasażerów w tym zakresie, co nie oznacza, że ich nie ma.  Na szczegółowe pytania mogą w tym zakresie udzielić odpowiedzi przedstawiciele spółki „Tramwaje Szczecińskie” ,  ZDiTM-u i WGK.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski – w związku z brakiem zapytań, poddał pod głosowanie wniosek o uznanie przedmiotowej skargi za bezzasadną.

Komisja w wyniku głosowania /4-za, 1 wstrz./ przyjęła wniosek, tym samym uznając skargę za bezzasadną.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie skargi na Prezydenta Miasta w zakresie nikłych postępów prac nad realizacją zadania w SBO wybranego w 2021 roku "Kładka dla pieszych nad ul. Struga".


P. M. Przepiera (Z-ca Prezydenta Miasta) – możemy przyznać, że był tu problem związany z finansowaniem inwestycji. Skarga zbiegła się z działaniami, które zostały podjęte. Szczegółowe wyjaśnienia zostały przesłane i nie było żadnej zwłoki w postępowaniu, co wynika z przedłożonego harmonogramu.  Z szacunków w ramach programu obliczono, że inwestycja będzie kosztowała dwa razy tyle, niż kwota jaką oszacowali  autorzy projektu tj. 3 mln. Okazało się, że trzeba było pozyskać kolejne 3 mln zł. Przypomniał, że temat kładki był mocno dyskutowany na Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Gospodarki Komunalnej. Budżet został zwiększony za zgodę Rady Miasta. Przetarg został ogłoszony i czekamy na oferty. Ma nadzieję, że zmieścimy się w budżecie przy obecnych cenach, jeśli nie, to czeka nas zwiększenie i kolejna procedura, która znowu przeciągnie inwestycję w czasie. Ma nadzieję, że taka sytuacji nie nastąpi, ponieważ jest zainteresowanie tym przetargiem, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie oferty zostaną złożone.  

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - faktem jest, że skarga zbiegła się z działaniami, które zostały podjęte przed jej złożeniem. Może zabrakło tutaj informacji na stronie Miasta o przebiegu realizacji inwestycji. Zgłosił wniosek o uznanie skargi za bezzasadną.

Komisja w wyniku głosowania /4-za, 1 -przeciw/ przyjęła ww. wniosek, a tym samym uznała przedmiotową skargę za bezzasadną.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przedstawiciel Rady Osiedla Śródmieście-Północ - zapytał o termin rozpatrzenia petycji, która została złożona do Rady Miasta w sprawie podjęcia przez Radę Miasta Szczecin inicjatywy uchwałodawczej w sprawie przystąpienia do zmiany „Uchwały Nr XV/480/99 Rady Miasta Szczecina z dnia 25 października 1999 r. w sprawie 7 zmian należących do II edycji zmian Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina na obszarze dzielnicy Śródmieście” (Dz.Urz.Woj.Zach. z 24 listopada 1999 r. poz. 695) dla terenu elementarnego S.P.06 w odniesieniu do działki nr 79/5, obręb 1022 Szczecin – Śródmieście. Zmiana planu dotyczy wprowadzenia zakazu zabudowy dla przedmiotowej działki.

Przewodniczący Komisji Ł. Kadłubowski - wyjaśnił, że nie zdążył się jeszcze zapoznać z przedmiotową petycją. Wszystkie skargi, wnioski i petycje są rozpatrywane w kolejności, zgodnie z terminem ich złożenia. Obecnie rozpatrywane są skargi z czerwca i początku lipca. Przedmiotowa petycja zostanie rozpatrzona na kolejnym posiedzeniu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Główny Specjalista BRM
 Łukasz Kadłubowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2023/08/01
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2023/09/01 14:03:17
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2023/09/01 14:03:17 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/11 07:50:06 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/07 14:28:47 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/07 08:39:52 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/07 08:38:52 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/02 10:46:06 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/01 12:45:16 Nowa pozycja
Ewa Peryt 2023/08/01 12:35:51 Nowa pozycja