przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VI kadencja 2010-2014

w spr. podniesienia bezpieczeństwa w ciągu al. Piastów w Szczecinie

Numer: 1268
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2013/11/27

W miniony weekend na przejściu dla pieszych w pobliżu skrzyżowania al. Piastów i Szwoleżerów, na al. Piastów – jezdni wjazdowej do śródmieścia, miał miejsce tragiczny wypadek, w którym zginęło 5-letnie dziecko stojące z ojcem na chodniku i czekające na przejście przez jezdnię. Sprawcą wypadku był młody człowiek, który, wg relacji świadków, jechał zbyt szybko i nie panując nad pojazdem wjechał na chodnik doprowadzając do tragicznego zdarzenia.

Z opinii wielu osób, sam również widziałem to wielokrotnie, wynika, że obiema jezdniami al. Piastów na odcinku od ronda Szyrockiego do skrzyżowania z ul. Narutowicza i w mniejszym stopniu na odcinku do pl. Kościuszki, pojazdy poruszają się z prędkością zdecydowanie wyższą niż dopuszczalna. Przy czym doskonale wiadomo, pojawia się to również w jednej z odpowiedzi z 26.09.2012 r. na moje zapytanie, że do wielu zdarzeń drogowych dochodzi wskutek przekraczania przez kierowców dopuszczalnej prędkości. Jednocześnie można przypuszczać, że prędkość dużo wyższą od dopuszczalnej, zwłaszcza na jezdni wjazdowej do miasta, kierowcy rozwijają dlatego, że już wcześniej, praktycznie od granic miasta, mogą jechać z prędkością podwyższoną do 70 km/h.

W związku z powyższym proszę o informację:

  1. Czy można by zmienić czas oczekiwania pieszych na tym przejściu (Piastów / Szwoleżerów) na obu jezdniach na przejście na zielonym świetle? Obecnie oczekuje się tam ok. 70 sekund od wciśnięcia przycisku. Długi czas oczekiwania powoduje tendencję do przechodzenia pieszych na czerwonym świetle i obniża tym samym poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie kierowcy wiedząc, że czerwone światło świeci się dla nich stosunkowo rzadko, nie redukują prędkości na tym odcinku.
  2. Czy można by w ciągu al. Piastów (na obu jezdniach) rozważyć zamieszczenie elementów graficznych zwracających uwagę na konieczność ograniczenia prędkości? Podobne rozwiązanie zastosowano choćby na dawnej DK 3 przy wjeździe do miejscowości Żabów (współrzędne geograficzne 53.191957,14.834159).
  3. Czy przed przejściem dla pieszych na obu jezdniach można by ustawić znak drogowy T-14 (wypadki), który zwracałby uwagę na problem bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu? Czy dodatkowo można by umieścić przed przejściem dla pieszych pulsujące żółte światło, a nad przejściem umieścić oświetlenie wertykalne?
  4. Czy przed przejściem dla pieszych można by umiesić elementy powodujące zwrócenie uwagi kierowców na przejście dla pieszych, choćby tzw. „tarkę”?
  5. Czy mimo statusu drogi krajowej w tym miejscu, można by na jezdni zamontować progi zwalniające, ewentualnie wynieść obszar przejścia dla pieszych odpowiednio oznakowując te elementy oznakowaniem pionowym i poziomym?
  6. Czy przed przejściem dla pieszych można by ustawić stały fotoradar kontrolujący prędkość?
  7. Czy na przejściu dla pieszych można by zamontować urządzenie rejestrujące typu „Traffipax”, które siłą rzeczy, rejestrując przejazdy na czerwonym świetle, powoduje refleksję u kierowcy i koncentrację uwagi przy przejeżdżaniu przez przejście dla pieszych?
  8. Jaka na wspomnianych przejściach dla pieszych (na obu jezdniach) była ilość zdarzeń drogowych – z udziałem pieszych i samych pojazdów, w latach 2011, 2012 i 2013?
  9. Jaki jest przybliżony koszt montażu oświetlenia wertykalnego nad przejściem dla pieszych, jak choćby zostało to zrobione na skrzyżowaniu ul. Łukasińskiego i Stefana „Grota” Roweckiego?
  10. Czy byłoby możliwe obniżenie dopuszczalnej prędkości w ciągu ul. Mieszka I na odcinku od skrzyżowania z ul. Milczańską do ul. Powstańców Wielkopolskich (nitka wjazdowa do śródmieścia)? Na tym odcinku znajduje się ok. 10 wjazdów do różnych punktów handlowych znajdujących się nieopodal, funkcjonują wyjazdy z osiedla oraz jedno niebezpieczne (wypadki śmiertelne) przejście dla pieszych.


Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek Prawo i Sprawiedliwość

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka 2014/01/02 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/11/26, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2013/12/03 14:52:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2013/12/03 14:52:32 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/11/26 13:31:39 nowa pozycja