przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Planowania Przestrzennego Miasta
Odpowiadający:
Wiceprezydent Miasta Piotr Mync
Data odpowiedzi:
2013/11/19
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


W odpowiedzi na Pani interpelację informuję, że tereny dworca kolejowego PKP i dworca autobusowego PKS znajdują się w granicach projektu planu miejscowego „Nowe Miasto – Kolumba”, wszczętego Uchwałą nr VII/97/11 Rady Miasta Szczecin z dnia 18 kwietnia 2011 r.
Miasto na bieżąco, uzgadnia i uczestniczy w pracach projektowych zleconych przez PKP, a związanych z przebudową dworca i jego otoczenia. Ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące projektowanej przebudowy układu funkcjonalnego dworca PKP i zewnętrznej obsługi komunikacyjnej przyległych terenów będą stanowić wkład do przywołanego projektu planu miejscowego i mogą przewartościować sposób użytkowania otoczenia o szerszym zasięgu. Zasadniczą decyzję, na której opierać się będą rozwiązania planu stanowi także kwestia budowy i parametrów ulicy Nowej Kolumba na przebiegu toru 1 dworca PKP, która jest przedmiotem zewnętrznego opracowania.
Z punktu widzenia interesu Miasta rozumianego jako tworzenie efektywnego i różnorodnego transportu publicznego powiązanego funkcjonalnie z indywidualnymi środkami transportu, wspomniane opracowania i plan, zgodnie z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, tworzą koncepcję zintegrowania dworca PKP z otoczeniem w wielofunkcyjny zespół transportowy. W jego skład wejdzie dworzec PKP, zespół obsługi podróżnego pomiędzy ul. Owocową a pl. Zawiszy: przystanek tramwajowy z obiektem parkingowym dla samochodów osobowych, zespołem peronów dla busów dalekobieżnych, centrum informacyjno-biletowym. Wydaje się, że nie będzie konieczna relokacja funkcji dworca autobusowego PKS, który w tym układzie będzie stanowił zamknięcie osi komunikacji pasażerskiej od dworca kolejowego. Część Placu Grodnickiego stanowiąca przedpole budynku dworca autobusowego PKS stanowi element kompozycji terenów zielonych Placu Tobruckiego i nie jest przewidziana pod zabudowę. Sytuowanie kubatury parkingowej w niewielkiej odległości od planowanej analogicznej funkcji na placu Zawiszy staje się nieuzasadnione, a parking ten, z uwagi na odległość nie mógłby być alternatywą dla kierowców, których celem podróży jest Stare Miasto.
Informuję, że głównym celem inwestycji parkingowych w rejonie śródmieścia jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej poprzez przywrócenie pierwotnej funkcji istniejącym ciągom komunikacyjnym, tzn. ciągom pieszym, a także umożliwienie realizacji ścieżek rowerowych. Budowa parkingów powinna być ukierunkowana na eliminacje parkowania przyulicznego, a w szczególności na chodnikach, a nie na zwiększanie potencjału parkingowego obszaru. W tym celu oprócz samej budowy parkingu jest niezbędne odpowiednie kształtowanie warunków, ograniczeń parkowania w otoczeniu obiektu. Taki sposób postępowania jest zgodny ze strategią zrównoważonego rozwoju, co oznacza dążenie do zapewnienia równowagi pomiędzy ruchem samochodów, komunikacją zbiorową i ruchem pieszych i rowerzystów. Parking przy ul. Rybackiej, wynikający z koncepcji funkcjonalno-przestrzennej Starego Miasta, mógłby być jednym z elementów realizacji tej strategii, zwłaszcza w sytuacji przewidywanego stopniowego uspokajania ruchu na obszarze Starego Miasta i związanej z tym likwidacji znacznej (ok. 1000) ilości miejsc postojowych, mógłby również zaspokoić potrzeby parkingowe związane z funkcjonowaniem dworca PKS.

 


Interpelacja: Dot. inwestycji na terenach zajezdni autobusowej ul. Kołłątaja
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2013/11/19, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/11/19 15:14:44
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/11/19 15:14:44 nowa pozycja