przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2011/04/05
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na Pana zapytanie złożone w dniu 24 marca 2011 r. w sprawie uzyskania zezwolenia lub decyzji na miejsce postojowe dla pary koni z zaprzęgiem oraz w celu prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu przewozów rekreacyjnych zaprzęgiem konnym, informuję co następuje:

w części dotyczącej wyznaczenia zastrzeżonego miejsca postojowego dla pary koni z zaprzęgiem nadmieniam, że zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115) powyższe stanowi zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności i jest odpłatne.

Powyższe zostało określone następującą procedurą:

  1. wnioskodawca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach publicznych oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem (Dz.U. z 2003 r. Nr 177, poz. 1729) opracowuje lub zleca wykonanie projektu nowej stałej organizacji ruchu,
  2. przesyła projekt do zaopiniowania do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji oraz do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego,
  3. po uzyskaniu opinii od WRD KMP oraz ZDiTM projekt nowej stałej organizacji ruchu w dwóch egzemplarzach wraz z ww. opiniami składa do WGKiOŚ w celu uzyskania zatwierdzenia,
  4. po uzyskaniu zatwierdzenia wnioskodawca kieruje wniosek do ZDiTM o wydanie decyzji na zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności, następnie po uzyskaniu pozytywnej decyzji administracyjnej wnioskodawca podpisuje umowę dzierżawy przedmiotowego miejsca,
  5. kolejnym krokiem jest uzyskanie zezwolenia od ZDiTM na prowadzenie robót w pasie drogowym, a następnie pod nadzorem ww. jednostki wprowadzić na własny koszt oznakowanie pionowe oraz poziome zgodnie z zatwierdzeniem projektu stałej organizacji ruchu,
  6. po wprowadzeniu projektu ZDiTM rozpocznie naliczanie opłaty za zajęcie pasa drogowego zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Dodatkowo informuję, że wysokość opłaty (za zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności) została określona uchwałą Nr XXVIII/567/04 Rady Miasta Szczecin z dnia 8 listopada 2004 roku w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.

W przypadku jezdni, chodnika, ciągu pieszego i zatoki postojowej dróg powiatowych i gminnych (ul. Wały Chrobrego – droga powiatowa) opłata wynosi odpowiednio 0,80zł za 1m2 za 1 dzień i jest pobierana przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

Jednakże nadmieniam, iż prowadząc działalność gospodarczą jaką jest przewozy turystyczne zaprzęgiem konnym nie zachodzi konieczność wyznaczenia zastrzeżonego miejsca do postoju tego zaprzęgu, niemniej jednak posiadanie zastrzeżonego miejsca postojowego jest znacznym udogodnieniem dla osoby prowadzącej przewozy. Niniejszy pojazd można zatrzymać, unieruchomić na drodze publicznej zgodnie
z wytycznymi zawartymi w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908) oraz zgodnie z istniejącą organizację ruchu tj. respektując istniejące znaki drogowe.

Jednocześnie nadmieniam, że nie tylko zatrzymanie i postój ale również poruszanie się pojazdem zaprzęgowy po drogach publicznych powinno być zgodne z ww. ustawą, a w szczególności z:

Art. 16. (…) 5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, (…) są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

Art. 34. 1. Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować.
2. Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować.
3. Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m.
4. Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę twardą w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę.
5. Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się:
1) przeciążania zwierzęcia;
2) jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni;
3) pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem;
4) jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.

Art. 37. (…) 3. Zwierzęta mogą być prowadzone luzem przy pojeździe zaprzęgowym z jego prawej strony, w liczbie nie większej niż 2 sztuki.

Art. 67. (…) 2. Rada powiatu może wprowadzić obowiązek wyposażenia pojazdów zaprzęgowych w hamulec uruchamiany z miejsca zajmowanego przez kierującego.

Art. 87. (…) 3. Nie wymaga się uprawnienia do:
1) kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat;

Art. 96. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:
(…) 3) pojazdem zaprzęgowym - jest prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.

W części dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na przewozach pasażerskich zaprzęgiem konnym informuję, że działalność gospodarcza wymaga zgłoszenia i jest sklasyfikowana pod numerem PKD 49.39.Z jako „transport pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta”.

Ponadto prowadzący przewozy zobowiązany jest do utrzymania czystości na trasie przejazdu i postoju pojazdu. Jak również powinien zadbać o dobrostan zwierząt (dostęp do wody
i pożywienia).

Jednocześnie nadmieniam, że Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie poinformował, że wszelkie działania wykonywane w parku im. Stanisława Żeromskiego wymagają uzyskania zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednakże ZUK jako administrator tego obszaru nie wyraża zgody na powożenie na tym terenie ze względu na brak możliwości bezpiecznego jednoczesnego korzystania z alejek parkowych spacerowiczów i dorożek.


Interpelacja: Dot. pary koni z zaprzęgiem
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/04/06, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/04/06 11:33:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/04/06 11:33:39 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2011/04/06 11:30:33 nowa pozycja