przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/53/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 31 MAJA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 13:30
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Analiza korespondencji bieżącej.
4. Opiniowanie projektów uchwał na XIX sesje zwyczajną(projekty uchwał nr 151/12, 184/12, 193/12, 201/12, 203/12, 205/12).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku glosowania: za - 5 jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 24 maja br.


Ad. pkt. 3.
Analiza korespondencji bieżącej.


Komisja po zapoznaniu się z pismem  Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Szczecinie dot.  obwodnicy śródmiejskiej  popierającego budowę ww. inwestycji, postanowiła przesłać je do resortowego Zastępcy Prezydenta celem analizy.

Komisja po zapoznaniu się z pismem  RO Gumieńce  w sprawie oświetlenia ulicy Rubież i Zyndrama z Maszkowic  postanowiła przesłać je do merytorycznego Zastępcy Prezydenta z wnioskiem o rozpatrzenie  i realizację  w ramach posiadanych środków.

Komisja po zapoznaniu się z pismem  p.S.Strabela dot. bieżącego utrzymania terenu gminy Miasta Szczecin przyległego do budynku mieszkalnego ustanowionego jako "Wspólnota Mieszkaniowa Rayskiego 35-39 " w Szczecinie postanowiła przesłać je do merytorycznego Zastępcy Prezydenta  z prośbą o realizację wniosków zawartych w piśmie. 

Komisja przyjęła również do wiadomości treść pisma nie zajmując stanowisko firmy TRANS -NET w sprawie organizacji postępowań przetargowych i wyboru przedsiębiorstw świadczących usługi odbierania odpadów komunalnych.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na XIX sesje zwyczajną(projekty uchwał nr 151/12, 184/12, 193/12, 201/12, 203/12, 205/12).


Projekt uchwały nr  193/12 w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2011-2014, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie”

 Projekt uchwały omówił prokurent ZWiK- u p. T. David- zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ZWiK opracowuje wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń  kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Dotychczasowy z  2010 r. wymaga aktualizacji i tak planuje się:budowę pompowni i kanalizacji sanitarnej na oś. Glinki, sieci wod.- kan. w ramach projektu „Warszewo II”, rurociągu tłocznego Zwierzyniecka-Wielgowo,  celowości przesunięcia w czasie budowy kanalizacji sanitarnej oraz pompowni ścieków w ul. Wkrzańskiej (powyżej cieku Siniczka), oraz kanalizacji sanitarnej w ul. Ostoi- Zagórskiego, celem dopasowania terminów realizacji do potrzeb Gminy w związku  z budową tzw. „Trasy północnej”, budowę kanalizacji w ulicy Wrocławskiej oraz ulicy Firlika, poprawę awaryjności sieci wod-kan. w ulicach: Batalionów Chłopskich, Budziszyńska, Bulwar Gdański, Górnośląska, Mączna, Miodowa, Rymarska, Jana z Kolna, Warmińska, Węgierska, Widok, Żaglowa, Nocznickiego, Ks. Mściwoja i ul. Panieńska, budowę kolektora kanalizacji sanitarnej od os. Kijewko do ul. Dąbskiej.

Komisja w wyniku głosowania: za – 4 , wstrzym.- 1 pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

projekt uchwały nr  205/12  w sprawie  wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasta Szczecin

projekt omówił p. A. Grabiec- Dyrektor WGKiOŚ.

p. Posłuszny- zapytał o celowość  umieszczenia zapisów w uchwale dot. określenia liczby „ kąpiących się”  czy nie zasadne jest sformułowanie „ korzystających z kąpieliska”.

p. A. Grabiec- wymóg ten wynika ze  znowelizowanych przepisów ustawy „ Prawo wodne”, na podstawie art.9 ust.1 pkt 5a tejże ustawy  określono definicję kąpieliska zacytowaną w uchwale „ kąpielisko to wyznaczony uchwałą rady gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określony w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk”.

Komisja w wyniku głosowania: za – 4 , wstrzym.- 1 pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

projekt uchwały nr 203/12 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zakład  unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie

 projekt omówił p. A. Grabiec- Dyrektor WGKiOŚ.

p. W. Dąbrowski- zapytał czy wycena nieruchomości jest aktualna?

p. Grabiec-jest aktualna, zwrócił uwagę, iż nieruchomość jest położona na terenie portu – tereny nie są atrakcyjne i stąd taka cena.

Komisja w wyniku głosowania: za – 5 ( jednogłośnie ) pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

Projekt uchwały nr 184 w sprawie  zmiany uchwałę w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów

Wprowadzenia do tematu dokonała p.H.Sokulska radca prawny-  Komisja ds. Inicjatyw Społecznych Rady Miasta Szczecin postanowiła wystąpić z inicjatywą zwolnienia członków zarządów osiedli z opłat za przejazdy środkami miejskiej komunikacji zbiorowej, o co od dłuższego czasu postulują radni osiedlowi. Sprawy służbowe związane z funkcjonowaniem samorządu osiedlowego wymagają często korzystania przez członków zarządów osiedli z przejazdów komunikacją publiczną, co wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat. Zdaniem Komisji społecznie pracujący członkowie jednostek pomocniczych Miasta odgrywają niezwykle ważną rolę dla społeczności lokalnej, z której zostali wyłonieni jak i dla rozwoju idei samorządności w Mieście, w związku z czym zwolnienie osób pełniących funkcje w zarządach osiedli z opłat za przejazdy miejską komunikacją zbiorową jest w pełni uzasadnione.

p. Hubert Bending- Wielowiejski Przewodniczący RO NIEBUSZEWO- poprosił radnych o pozytywna opinię, nie wszyscy członkowie RO z niej skorzystają więc nie możemy mówić o dużych skutkach finansowych dla budżetu Miasta. Członkowie RO to często osoby starsze-emeryci którzy w sprawach wykonywania mandatu będą korzystać z komunikacji miejskiej.

 p. M. Duklanowski-uchwała jest ukłonem dla członków RO jako dodatkowy bonus za działalność społeczną.   

 Komisja w wyniku głosowania: za – 4 , wstrzym.- 1 pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

Projekt uchwały nr 151 w sprawie przedłużenia dzierżawy na okres do trzydziestu lat, nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Gminy Miasto Szczecin, położonej przy ul. Ogińskiego 5 w Szczecinie

Wprowadzenia do tematu dokonał p. Z. Faleńczyk- przedsatwiciel  ZBiLK-u – spółka  Rekreacja i Wypoczynek Mirosław Szylar wystąpiła z wnioskiem w sprawie przedłużenia do trzydziestu lat umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Ogińskiego 5, z przeznaczeniem wyłącznie na cele sportowo rekreacyjne oraz o zmianę terminu realizacji harmonogramu zagospodarowania i zabudowy dzierżawionego terenu tj. budowy kawiarni w terminie 24 miesięcy od daty podpisania aneksu do umowy. Wniosek spółka uzasadnia trudnościami finansowymi i odmową udzielenia kredytu przez wiele banków. Według banku , jedną z głównych przyczyn podjęcia decyzji negatywnej przez bank, jest okres na jaki została zawarta umowa dzierżawy przedmiotowego gruntu.

p. Napieralski- zapytał ile miasto do tej pory podpisało aneksów ze spółką ?

p. Faleńczyk- aneksów do tej pory było już 11 – ten  jest najkorzystniejszy dla Miasta.

p. Dąbrowski-sprawa ciągnie się z poprzedniej kadencji, wtedy skłaniał się do aneksowania umów, obecnie ma mieszane uczucia. Czy możemy zapewnić, iż w 100% istniały subiektywne przesłanki do zmiany  umów? Jeżeli było aneksowanie z winy wnioskodawców to miasto winno dążyć do zaprzestania współpracy ze spółką. Teren jest bardzo atrakcyjny – czy nie należy zastanowić się nad wpisaniem do umowy warunku, dając dzierżawcy czas na załatwienie  umowy kredytowej np. 12 miesięcy.

p. Faleńczyk- wszystkie aneksy nie były  podpisywane z winy dzierżawcy, za każdym razem gminie zależy na pozytywnym rozwiązaniu sprawy i zagospodarowaniu terenu.

p. M. Dukalnowski-czy ten inwestor jest dobrym kontrahentem, skoro podpisując  kilkanaście aneksów nigdy nie dokończył zaplanowanego z zadania. Patrząc na interes gminy, być może należy zastanowić się nad przekazaniem zadania do ZBiLK-u i pozostawienie z usługami tam istniejącymi, jest to atrakcyjny teren.

p. Dąbrowski- zwrócił  uwagę, iż na tym terenie nie ma planu i istnieje obawa, iż jakikolwiek inny  wnioskodawca może uzyskać pozwolenie na budowę obiektu z którego miasto nie będzie zadowolone. 

Z uwagi na brak quorum projekt nie został przegłosowany, komisja zakończyła obrady.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/05/25, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2012/10/23 15:12:17
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2012/10/23 15:12:17 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/06/22 11:53:25 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/01 13:34:14 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2012/06/01 10:22:01 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/25 11:08:34 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/25 11:05:51 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/25 11:01:27 modyfikacja wartości
Karol Rezler 2012/05/25 11:00:33 nowa pozycja