przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/53/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 8 MAJA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Informacja nt. stanu zaawansowania, harmonogramu prac i finansowania inwestycji pn. "Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego".
4. Informacja nt. sposobu rozstrzygnięcia przetargu na zadanie "Rozbudowa i przebudowa budynku Żłobka Miejskiego nr 8 przy ul. Niedziałkowskiego 49 w Szczecinie".
5. Opiniowanie wniosku Prezydenta Miasta o zmianę przeznaczenia rezerwy celowej.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.04.12 przyjęty został w głosowaniu: za - jednomyślnie.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 23.04.12 przyjęty został w głosowaniu: za - 7, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.
 


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. stanu zaawansowania, harmonogramu prac i finansowania inwestycji pn. "Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego".


Ww. punkt porządku obrad został przełożony na kolejne posiedzenie Komisji z powodu braku prelegenta (p. T. Lachowicza Prezesa Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów).


Ad. pkt. 4.
Informacja nt. sposobu rozstrzygnięcia przetargu na zadanie "Rozbudowa i przebudowa budynku Żłobka Miejskiego nr 8 przy ul. Niedziałkowskiego 49 w Szczecinie".


B. Miluch – BZP – nawiązując do korespondencji p. Witkowskiej w sprawie sposobu rozstrzygnięcia postępowania przetargowego (załącznik nr 3 do protokołu) wyjaśnił, że Biuro Zamówień Publicznych przesłało odpowiedź odnośnie przedstawionych w piśmie zarzutów (załącznik 4 ). Zapewnił, że wszystko zostało zrobione zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych. W przypadku robót budowlanych oferty wykonawców czasami wskazują rzeczywistą, realną wartość inwestycji. Tak było i w tym przypadku, gdzie tylko jedna oferta mieściła się w kwocie zaplanowanej przez zamawiającego na realizację zadania. Przewodniczący komisji przetargowej skierował w związku z tym pytanie do Wydziału Inwestycji, czy cena p. Wojcieszczyka nie jest zbyt niska, czy nie ma zagrożenia wykonania z należytą starannością tego zadania. Dodatkowo w najtańszej ofercie było szereg błędów i braków formalnych. Kolejną ofertą była oferta przedsiębiorstwa p. Szuta. Biuro Zamówień Publicznych otrzymało odpowiedź WIM, gdzie wskazano że w postępowaniu jest możliwość zwiększenia kwoty zamówienia (zamawiający dysponował odpowiednim zabezpieczeniem finansowym), w związku z tym komisja przyjęła tę ofertę. Wykonawca wykluczony z postępowania nie złożył odwołania od decyzji komisji przetargowej.

J. Posłuszny – po raz pierwszy słyszy, że rażąco niskie oferty wykonawców są tak analizowane. Zapytał, czy taka procedura obowiązuje przy każdym przetargu i zamówieniu organizowanym przez miasto?

B. Miluch – "przystępujemy do takiego badania jeśli jest dysproporcja pomiędzy ceną najniższą a kosztorysem bądź wszystkimi pozostałymi ofertami jest znaczna. Jest to uznaniowe. W tej chwili trwają prace w sejmie mające na celu doprecyzowanie terminu "rażąco niskiej ceny".

J. Posłuszny – zapytał, czy w tej sprawie wpłynęły jakieś protesty?

B. Miluch – nie, żadne.

J. Lemm – zauważyła, że wybrano ofertę wyższą od środków zagwarantowanych na ten cel. Jak miasto sobie poradzi z tym problemem?

B. Miluch – WIM zarezerwował na ten cel w budżecie 6,8 mln zł więc oferta mieści się w budżecie wydziału.
 


Ad. pkt. 5.
Opiniowanie wniosku Prezydenta Miasta o zmianę przeznaczenia rezerwy celowej.


K. Mechliński - Z-ca Komendanta Miejskiego Policji – omówił wniosek stanowiący załącznik nr 5 do protokołu.

W. Dąbrowski – merytorycznie argumenty wniosku uznał za przekonujące. Prosi jednak o informację, co by się stało gdyby te 25% szczecińskich policjantów nie jechało na Euro? Czy miasto byłoby wówczas niebezpieczne? Z kolei na czas regat przyjeżdża aż 76 funkcjonariuszy: kto za to płaci? Czy rząd (przecież to on organizuje Euro)? Jak wygląda adaptacja zawodowa policjantów?

K. Mechliński - z tego, co mu wiadomo wszystkie wydatki związane z Euro będą sfinansowane z budżetu państwa i rozliczane poprzez Komendę Główną. Nie wie, jaki kwotowo będzie zwrot z budżetu państwa. Ad. adaptacja zawodowa policjantów – początkowo nasi policjanci jeździli do Poznania i Warszawy i wówczas z ich środków była ta adaptacja opłacana. Teraz udało się nam pozyskać środki na ten cel i realizować to zadanie u nas. Koszty, jakie musimy ponieść za wyżywienie policjantów są nieproporcjonalnie małe do zysków, jakie uzyskamy w kwestii bezpieczeństwa mieszkańców: ok. 22 zł za 1 służbę.

T. Hinc – uważa, że koszty są relatywnie niewielkie. Opowiedział się za pozytywnym zaopiniowaniem wniosku policji.

W. Dzikowski – uznał, że kwesta bezpieczeństwa mieszkańców jest priorytetem w Szczecinie. Kwota, o której mowa jest niewielka, w skali miasta praktycznie minimalna, a sprawi, że Szczecinianie będą mieli bezpieczna imprezę. Media już podały do publicznej wiadomości fakt, że część szczecińskich policjantów wyjeżdża na czas Euro. Pozostało nam tylko jedno: złożył wniosek o pozytywne zaopiniowanie zaproponowanej zmiany przeznaczenia rezerwy celowej.

I. Bobrek – Wydział zarządzania Finansami Miasta - poinformowała, że rezerwa celowa, której przeznaczenie ma być zmienione, jest rezerwą szczególnego rodzaju. Jest tworzona na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Sytuacja ta będzie oceniana przez RIO, na tym etapie nie możemy w 100% powiedzieć, że zarządzenie prezydenta zostanie zaopiniowane pozytywnie i czy będzie zgoda na wykorzystanie tych środków na ten cel.

W głosowaniu: za – 7, przeciw – 0, wstrzym. – 1 Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek o zmianę przeznaczenia rezerwy celowej. 


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/04/30, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2012/06/05 09:49:09
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2012/06/05 09:49:09 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/04/30 11:09:38 nowa pozycja