przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/113/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 27 SIERPNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Promocja Miasta poprzez kulturę.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 23.06.14 przyjęto w głosowaniu: za-5, przeciw - 0, wstrzym.1.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 16.07.14 przyjęto w głosowaniu: za-5, przeciw - 0, wstrzym.1.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 18.06.14 przyjęto w głosowaniu: za-jednomyślnie.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.06.14  przyjęto w głosowaniu: za-jednomyślnie.
 


Ad. pkt. 3.
Promocja Miasta poprzez kulturę.


J. Wijas – przedstawił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu.

P. Landowski – Dyr. Biura Komunikacji Społecznej i Marketingu - "3 lata temu doszliśmy do wniosku, że trzeba zmienić sposób komunikowania się. Pojawiło się hasło sprowadzone do promowania miejsc, ludzi i wydarzeń. U podstaw tej zmiany leżało przekonanie, że Szczecin jest miastem, w którym nic się nie dzieje. Nie podzielając tej opinii promujemy wydarzenia i przy okazji miasto. Jest to kwestia umów podpisywanych przez Wydział Kultury z organizatorami wydarzeń kulturalnych, w których zobowiązuje się organizatora do pewnych działań. Katalog ich jest szeroki: ulotki, grafiki, billboardy, konferencje prasowe, TV, radio. Są też działania prowadzone przez BKSiM wspierające organizację wydarzeń: pomoc przy organizacji konferencji prasowych, rozsyłanie informacji do mediów, zapowiedzi wydarzeń".

A. Marchewka – zapytał, czy liczba wydarzeń w ostatnich latach wzrosła i jaka jest ich liczba? Jakie są kryteria doboru wydarzeń wspieranych przez miasto?

P. Landowski – wyjaśnił, że najważniejsza jest walka z przeświadczeniem, że w mieście nic się nie dzieje. Każda informacja z Wydziału Kultury jest z automatu obowiązkiem informacji. Jeśli dany organizator zechce skorzystać z naszych narzędzi, to tego typu informacje chętnie przekazujemy.

M. Jacyna - Witt - "Mów o promocji miasta poprzez kulturę, rozróżnijmy to od rozrywki. Mamy kilka wydarzeń kulturalnych cyklicznych. Które z nich (tych stricte szczecińskich, nie – kupionych) poza Gryfią, są przez państwa promowane? Pieniądze na to są ogromne. Jakie produkty i marki szczecińskie zostały wypracowane przez ostatnie 4 lata jako produkty własne? Ilość informacji nt. wydarzeń szczecińskich jest niewielka."

J. Kimber, P. Landowski – wymienili: "Dąbskie wieczory filmowe", "Boogie brain", "Kamienice Szczecina", "Place Oriona", Kino "Pionier", Kontrapunkt, "Różany ogród sztuki".

J. Wijas – zauważył, że są to głównie wydarzenia lokalne. Komisje interesuje to, co jest prezentowane na zewnątrz z oferty Szczecina aby spowodować, że ktoś zechce tu przyjechać na wydarzenie kulturalne. Rolą miasta jest wsparcie wydarzeń kulturalnych. Podatki mieszkańców powinny być ten sposób wydawane, by zaspokoić także i te potrzeby. Zapytał, czy promujemy się jakoś przez "Kontrapunkt"? Czy są billboardy z tym wydarzeniem czy tylko te typu „wyskocz z cynków"?

J. Kimber - wymieniła: "Kontrapunkt", "In spiracje", "Festiwal Młodych Talentów", "Szczecińskie Zmagania Jazzowe", "Dokument Art".

P. Landowski – przypomniał, że te wydarzenia mają swoich organizatorów. Za każdym razem jest przekaz wiążący je z miastem np. w formie logo miasta. Każdy z organizatorów musi też przedstawić raport z działań promocyjnych.

U. Pańka – "Czy państwo jako dwa wydziały w urzędzie macie wypracowane procedury związane ze współpracą z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim? Czy są podpisywane umowy na pewne przedsięwzięcia? Czy korelowane są terminy, charakter wydarzeń by uzyskać chociażby efekt synergii?".

J. Kimber – "Bardzo często współpracujemy z tymi instytucjami, nie ma z tym problemu, nie ma sytuacji takiej, że nie wiemy co się dzieje, jak wygląda struktura wydatków i przypływów. Nie ma także problemu z umieszczaniem logo obu instytucji podczas danego wydarzenia. Zależy nam na tym, by ze wszystkich możliwych źródeł zdobyć te pieniądze. Także działalność Ośrodka Kana – dofinansowujemy pewne zadania, które otrzymują też wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego.Umów oficjalnych jednak nie ma. Współpraca jest nieoficjalna."

U. Pańka – odniosła wrażenie, że pewne działania jednak nie są skorelowane. Mieszkaniec miasta niekiedy musi wybierać, wydarzenia się nakładają.

M. Jacyna - Witt - zapytała, co robimy we współpracy z innymi miastami? Czy prowadzone są jakieś działania przygraniczne? Jak to wygląda w kontekście Trafostacji Sztuki, która miała być kawałkiem Europy w Szczecinie? Radna dostałam zaproszenie na jakąś konferencję nt. edukacji. Nie w takim kontekście powstawała Trafostacja. "Mamy obiekty, których nie wypełniamy treścią".

J. Kimber – przypomniała, że Trafostacja ma stała współpracę z Berlinem i Węgrami i Holendrami. Mamy też projekt Art Residence. 

M. Jacyna - Witt - nigdzie na zewnątrz nie widziała informacji na ten temat.

J. Wijas – zauważył, że czym innym jest wspieranie przedsięwzięć artystycznych i przekazywanie im środków na informację, a czym innym promocja Szczecina poprzez kulturę. Zapytał, czy istnieje świadomość tego, że Szczecin dysponuje pewnym kapitałem kulturalnym, który może być elementem wizerunku prezentowanym na zewnątrz? Z materiałów jakie otrzymali radni wynika, że Szczecin promuje się przez rozrywkę, w mniejszym stopniu – przez kulturę. Nie ma tam teatru, czy festiwalu literatury. Po dzisiejszym spotkaniu radny  ma wrażenie pogubienia się w tym temacie. Nie widzi wykorzystania tego, co się dzieje przez ostatnie lata. Na stronie www.szczecin.eu nie ma żadnego koncertu z cyklu tych, które towarzyszą otwarciu Filharmonii. Są za to prezentowane wydarzenia o innej randze, które z pewnością nie spowodują, że ktoś spoza Szczecina przyjedzie tutaj. Jest medium, które nie spełnia swojej funkcji. "Nie wykorzystujecie Państwo Filharmonii, nie pokazujecie nowej wizualizacji terenu przy tym budynku i przy Muzeum Przełomów. Nie ma też miejsca, gdzie Szczecinianin może dowiedzieć się o imprezach kulturalnych i zakupić bilety."


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jędrzej Wijas
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/08/21, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2014/10/15 14:25:37
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2014/10/15 14:25:37 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2014/08/28 10:37:57 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2014/08/21 10:55:28 nowa pozycja