PROTOKÓŁ NR 0063-5/25/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 5 CZERWCA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności załącznik nr 1.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 22 maja 2003 r. |
3. | Współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 22 i 30 maja 2003 r.
Komisja przyjęła protokoły an blok w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 3.
Współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi.
P. Paweł Szczyrski - Dyrektor Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - przedstawił informacje dot. zasad przydzielania dotacji dla organizacji pozarządowych w formie małych dotacji, kontraktów (obecnie podpisanych jest ok. 30) i grantów, które zostały przyjęte przez Radę Miasta uchwałą Rady Miasta Nr XXXII/748/2000 /załącznik nr 3 do protokołu/ . Przedstawił także wykaz przydzielonych dotacji na 2003 r. /załącznik nr 4 do protokołu/ i zakres działania Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w tym wydawanie biuletynu, prowadzenie zestawienia organizacji działających na terenie miasta, organizacja walnych zebrań dla org. pozarządowych. 15 czerwca br. Biuro organizuje imprezę pn. II Spotkanie Organizacji Pozarządowych pod Platanami, która pozwala mieszkańcom miasta zapoznać się z organizacjami działającymi na terenie miasta.
Przewodniczący Komisji P. Bartnik - poprosił o przedstawienie problemów organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu środków finansowych.
P. Marek Sztark - Teatr KANA (Towarzystwo Wspierania Pomorza Zachodniego Expo) - stwierdził, że przyznawane środki są zawsze mniejsze niż wnioskowane. Jednak formuła kontraktu bardzo się sprawdziła. Zwrócił uwagę na sprawę swobodnego dostępu do innej pomocy miejskiej, pozafinansowej. Stwierdził, że brakuje koordynacji ze strony miasta dot. wykorzystania substancji miejskiej przy organizacji różnych przedsięwzięć.
P. Jacek Kalicki - Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej - Towarzystwo korzysta z małych dotacji i ocenia pozytywnie współpracę z Biurem.
Tadeusz Polanowski - Szczeciński Klub Koszykówki - zwrócił uwagę, że terminy określone w uchwale są przestrzegane przez organizacje pozarządowe ale nie przez Urząd. Wnioski są rozpatrywane przez pół roku i to przy złożeniu wniosku kompletnego. W żadnym innym mieście nie ma takich problemów jak w Szczecinie, a zebranie pełnej dokumentacji i spełnienie wszystkich warunków zawartych w uchwale graniczą z cudem. Uznał, że należy zmienić procedury i zwrócić uwagę na terminy nie przestrzegane przez Urząd, który posiada certyfikat jakości ISO. Zwrócił także uwagę na wysokość dofinansowań.
Przedstawiciele Rady Osiedla Turzyn współpracę z Biurem określili jako fragmentaryczną, także zwrócili uwagę na brak utrzymania terminów ze strony Urzędu.
P. Dobrzeniecki - KS Łącznościowiec - przedstawił zakres działania klubu, który tak naprawdę istnieje dzięki dotacjom ze strony miasta. Zawnioskował o zwiększenie znaczenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu aby umiejętnie zorganizować czas dzieciom i młodzieży popołudniu m.in. w formie zajęć sportowych, a nie będą potrzebne monitoringi przy szkołach.
Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że kontrakty podpisywane w mieście są ideowe, ponieważ mimo że są podpisane na kilka lat to kwota co roku się zmienia. Być może dla organizacji, które działają od lat i wykonują zadania miasta od lat, można byłoby zapisać stałe kwoty. Zapytał także:
- czy konieczne jest dostarczanie zaświadczenia z izby skarbowej , które ważne jest tylko 6 tygodni?
- czy nie mogą organizacje otrzymywać dotacji zaliczkowo?
- kto w urzędzie kontroluje wydatki org. pozarządowych?
Radny J. Modrzejewski - stwierdził, że Karta Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, w Szczecinie została upolityczniona, dot. to także wyboru zespołu konsultacyjno-opiniującego. Przytoczył przykład gdzie jedna org. nie otrzymuje żadnej dotacji a inna zajmująca się tą samą działalnością otrzymuje dwa razy większą dotację. Opowiedział się za uproszczeniem procedur szczególnie odnośnie małych dotacji. Zawnioskował aby kontrakty wieloletnie dla organizacji, które już się sprawdziły dot. stałych kwot a kontrola nad przekazanymi środkami znajdowała się w wydziałach merytorycznych. Zwrócił uwagę, że budżet nie obejmuje działań mających za zadanie przeciwdziałanie patologiom w oparciu o kluby i stowarzyszenia.
P. P. Szczyrski - wyjaśnił, że Biuro będąc koordynatorem współpracy z organizacjami pozarządowymi stoi na stanowisku, że procedury powinny być jak najprostsze, ale wymagana dokumentacja opiera się na przepisach ustaw i prawa lokalnego, natomiast wszelkie działania podejmowane przez Biuro w celu uproszczenia procedury skończyły się niepowodzeniem. Biuro wnioskowało o stworzenie systemu kontroli wydatkowania środków przyznawany organizacjom, ale do tej pory bez powodzenia. Pani Prezydent A. Nowak obiecała, że taki system powstanie. Kontrole wykonywane przez różne wydziały odbywały się faktycznie bardziej lub mniej rzetelnie i czasami rzeczywiście ograniczały sie do kontroli słupków. Zadeklarował, że Biuro będzie pracować nad uproszczeniem procedur zgodnie oczywiście z prawodawstwem polskim i lokalnym. Ponadto co roku Rada Miasta będzie przyjmować program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Potwierdził że faktycznie w budżecie nie ma możliwości ustalenia stałej kwoty na współpracę a przez to zapewnienie stałej kwoty dla sprawdzonych organizacji. Zobowiązał się, że pieniądze będą przekazywane organizacjom w formie zaliczek w styczniu. W sprawie ważność zaświadczenia z izby skarbowej wyjaśnił, że Urząd Miejski nie ma wpływu na okres ważności tego dokumentu, ale Biuro będzie się starać aby przy każdej czynności nie były potrzebne aż takie ilości zaświadczeń.
Radna M. Masłowska - uznała że organizacje posiadające renomę powinny być na bardziej ulgowych warunkach tj. możliwość otrzymywania wypłat zaliczkowych.
P. Dobrzeniecki - zwrócił uwagę, że mówi się o wyborze org. którym należy przyznać dotacje ale nikt nie mówi o tym wg jakich kryteriów.
P. Szczyrski - wyjaśnił, że kategoria organizacji o podwyższonym statusie istnieje, bo są to organizacje które podpisały kontrakty. Trwają także prace nad wydaniem katalogu najlepszych organizacji pozarządowych. Przedstawił jakie zadania kontrolne ma w swoim zakresie BWOP. Zwrócił wagę, że skomplikowana procedura związana ze składaniem wniosków pozwoliła także wykluczyć część nierzetelnych organizacji z drugiej zaś strony powoduje określone utrudnienia dla org. rzetelnych.
Radny J. Modrzejewski - opowiedział się za tym, by w wydziałach merytorycznych, czy też w Biurze znajdowała się jedna osoba zajmująca się organizacjami wypełniającymi zadania własne gminy.
P. Szczyrski - zgodził się, że na poziomie wydziałów merytorycznych powinna być taka osoba.
Komisja na wniosek radnego J. Modrzejewskiego, w wyniku głosowania, przyjęła wnioski w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przygotowanie procedury przekazywania dotacji (nawet w formie zaliczkowej na początku każdego roku budżetowego) dla organizacji pozarządowych, które mają podpisane kontrakty wieloletnie, oraz pilne podjęcie prac nad zmianą uchwały Nr XIV/458/99 Rady Miasta Szczecina z dnia 11 października 1999 roku, w sprawie polityki Miasta Szczecina wobec organizacji pozarządowych, w celu usprawnienia procedur, ponieważ obecnie istniejące rozwiązania prawne mogą uniemożliwić ich funkcjonowanie. /8-za, jednogłośnie/
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przedstawienie koncepcji rozwoju współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, także po przez zmiany organizacyjne w Urzędzie Miejskim. /8-za, jednogłośnie/
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przedstawienie informacji w zakresie jak realizowana jest uchwała Nr XLIV/930/01 z dn. 15 października 2001 r. Rady Miasta w sprawie Polityki Miasta Szczecina w zakresie kultury fizycznej na lata 2001-2015. /8-za, jednogłośnie/
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący przedstawił pismo Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej dot. wyznaczenia przedstawiciela Komisji Edukacji, Kultury i Sportu do udziału w pracach Komisji ds. przydziału środków na wypoczynek letni w 2003 r. /załącznik nr 5 do protokołu/
Komisja przez aklamację na swoich przedstawicieli wyznaczyła radnych: Mirosławę Masłowską i Władysława Ostrowskiego.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2003/05/23 11:36:22
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2003/05/23 11:36:22 |