przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/146/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 22 MARCA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 15.03.br
3. Rozpatrzenie sprawy dot. obniżenia czynszu za wynajem lokalu użytkowego przy ul. Piłsudskiego 17
4. Ponowne rozpatrzenie wniosku Stowarzyszenia Wędkarsko-Rekreacyjnego w sprawie dzierżawy dz.nr 3/12 przy ul. Księżnej Anny 9 pod istniejącą przystań wędkarską
5. Rozpatrzenie prośby mieszkańców ul. Żółkiewskiego 19 o zajęcie się sprawą dot. garaży znajdujących się na gruntach komunalnych, zajmowanych przez osoby mieszkające poza terenem na którym są one zlokalizowane
6. Rozpatrzenie sprawy dot. zmiany uchwały Rady Miasta Szczecina w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikat od ceny nieruchomości gruntowych, zabudowanych, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe sprzedawanych w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkowników wieczystych będących spółdzielniami mieszkaniowymi
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłosnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 15.03.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy dot. obniżenia czynszu za wynajem lokalu użytkowego przy ul. Piłsudskiego 17


P. J. Szynalik (Wnioskodawca) - zwróciła się do Komisji z prośbą o obniżenie stawki za czynsz użytkowego przy ul. Piłsudskiego 17.

P. P. Rutkowski (WMiLU) - wytłumaczył, że stawka czynszowa została ustalona na licytacji, do której zgłosiło się 2 chętnych. Przedstawił korespondencję prowadzoną pomiędzy wnioskodawczynią a Urzędem Miejskim dot. obniżenia czynszu. Wyjaśnił, że przedłożone przez wnioskodawczynię dokumentacja musi zostać uzupełniona o dokumentację księgową, aby można było obniżyć czynsz w przedmiotowym lokalu. W tej chwili wniosek jest rozpatrywany przez WMiLU i wnioskodawczyni zostanie udzielona w tej sprawie odpowiedź. Jednakże wnioskodawca musi dostarczyć dokumentację księgową zgodnie z zapisami uchwały RM o pomocy publicznej.

P. J. Szynalik - poinformowała, że od połowy listopada obroty w jej sklepie spadły o połowę, dlatego ze względu na trudną sytuację finansową i odmowę wydania jej koncesji na sprzedaż alkoholu, prosi o obniżenie czynszu, tak aby mogła dalej prosperować. Stwierdziła, że wszystkie wymagane dokumenty złożyła w dniu 07 marca br.

Radna M. Jacyna-Witt - wspomniała o wczorajszym spotkaniu ze środowiskami kupieckimi w Szczecinie, gdzie poruszono bardzo ciężką sytuację gospodarczą w mieście. Zapytała, czy istnieje możliwość prawna obniżenia czynszu w lokalu użytkowym w drodze przetargu?

P. P. Rutkowski - wyjaśnił, że Prezydent Miasta ma możliwość obniżenia czynszu. Zauważył, że przedmiotowy wniosek nie został jeszcze rozpatrzony negatywnie i nie należy przesądzać sprawy przed analizą dokumentacji księgowej. Zobowiązał się do rozpatrzenia tej sprawy i poinformowania Komisji o sposobie jej załatwienia.

Radny W. Ostrowski - zapytał, jaka była stawka wywoławcza za 1m2 przedmiotowego lokalu?

P. J. Szynalik - odpowiedziała, że cena wyjściowa wyniosła 15 zł, a wylicytowana wyniosła 70 zł.


Ad. pkt. 4.
Ponowne rozpatrzenie wniosku Stowarzyszenia Wędkarsko-Rekreacyjnego w sprawie dzierżawy dz.nr 3/12 przy ul. Księżnej Anny 9 pod istniejącą przystań wędkarską


Wnioskodawcy - poprosili o przychylność Komisji w załatwieniu ich sprawy tj. przedłużenia dotychczasowej dzierżawy pod istniejącą przystań wędkarską. Poinformowali, że Prezydent J. Krawiec zarzucił im, że nie przedstawili planu obiektów, gdzie przez 3 lata nie żądano od nich takich dokumentów.

P. K. Gajewski (WGN) - zauważył, że na terenie przystani znajdują się stwierdzone samowole budowlane, nie zalegalizowana od 1994 roku. Prezydent Miasta od paru lat bezskutecznie prosi użytkowników przystani o przedstawienie harmonogramu realizacji dojścia do wydania pozwoleń i legalności wybudowanych obiektów.

Wnioskodawcy - stwierdzili, że kierowali wszelkie pisma wyjaśniające do Prezydenta Miasta M. Jurczyka.

P. K. Gajewski - wyjaśnił, że przedstawiony przez wnioskodawców wykaz z 16 marca br. nie zawiera inwentaryzacji obiektów znajdujących się na terenie przystani. Obiekty muszą być opisane szczegółowo, w tym które są trwale związane z gruntem, a które są tymczasowe. Wyjaśnił wnioskodawcom, jak maja wyglądać przedłożone dokumenty.  

Radna M. Jacyna-Witt - poprosiła, aby WGN wspomógł wnioskodawców w przygotowaniu wymaganych dokumentów.

P. K. Gajewski - zobowiązał się do szczegółowego opisu wymaganej dokumentacji i wystąpienia do wnioskodawców, co pozwoli na przedłużenie dotychczasowej umowy dzierżawy. 

Komisja przyjęła ww. informacje do wiadomości.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie prośby mieszkańców ul. Żółkiewskiego 19 o zajęcie się sprawą dot. garaży znajdujących się na gruntach komunalnych, zajmowanych przez osoby mieszkające poza terenem na którym są one zlokalizowane


Wnioskodawcy - poinformowali, że garaże znajdujące się na posesji ich budynków, są wynajmowane przez osoby nie zamieszkujące nawet w sąsiedztwie okolicy.

P. G. Szotkowska (Prezes STBS)  - wyjaśniła, że sprawa ta została zgłoszona 2 lata temu i od tego czasu STBS prowadzi stałe kontrole w tej sprawie. Przedmiotowe garaże są wybudowane przez własne środki finansowe mieszkańców. Przyznała, że w związku z upływem długiego czasu nastąpiła zmiana najemców garażu, ze względu na zgon poprzednich najemców, a spadkobiercy obecnie nie mieszkają na ul. Żółkiewskiego. Dodała, że po przeprowadzeniu spraw spadkowych, blisko 50% umów na te garaże jest zawarta na czas nieokreślony, na co prawo pozwalało. Od 2 lat prowadzona jest kontrola wynajmowania tych garaży pod kątem zamieszkania i posiadania samochodu. Podsumowała, że na dzień dzisiejszy nie ma tam żadnego wolnego garażu, aby można było go wystawić do przetargu dla okolicznego sąsiedztwa. Przyznała, że jest to atrakcyjna lokalizacja i nie sądzi, aby jakiś garaż się w najbliższym czasie zwolnił. STBS skrupulatnie prowadzi kontrolę pod kątem przestrzegania warunków umowy m.in. podnajmowania garaży. Przypomniała, że w ramach wydanych postanowień sądowych  jest zobligowana do zawarcia umowy najmu ze spadkobiercą.

P. P. Rutkowski (WMiLU) - poinformował, że wnioskodawcy wielokrotnie zwracali się z tym problemem do WMiLU i dla nich nie funkcjonuje prawo do spadku na garaż wybudowany ze środków własnych. Po ogłoszeniu przetargu na taki garaż, Miasto musi się liczyć z roszczeniem i musiałoby zwrócić koszty związane z jego wybudowaniem.  Zauważył, że nowe przepisy odnośnie najmowania garaży zostały uchwalone w lutym tego roku.

Przewodniczący Komisji E. Trokowski - poprosił STBS i WMiLU do wysłania wnioskodawcom pełnej informacji w tej sprawie z jednoczesnym poinformowaniem Komisji.

P. P. Rutkowski - zobowiązał się do udzielenia pisemnego wyjaśnienia wnioskodawcom i Komisji.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie sprawy dot. zmiany uchwały Rady Miasta Szczecina w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikat od ceny nieruchomości gruntowych, zabudowanych, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe sprzedawanych w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkowników wieczystych będących spółdzielniami mieszkaniowymi


P. A. Nycz (RZRSM) - poinformował, że paragram 3 pkt. a uchwały Rady Miasta Szczecina w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikat od ceny nieruchomości gruntowych, zabudowanych, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe sprzedawanych w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkowników wieczystych będących spółdzielniami mieszkaniowymi - uniemożliwia realizacje przedmiotowej uchwały przez spółdzielnie mieszkaniowe, ograniczając przy tym możliwość finansowania wykupu nieruchomości przez członków spółdzielni tylko do ceny nabycia. Zapis o udzieleniu bonifikat przewiduje, że SM może oddać udział w zbywanej nieruchomości po cenie, jaka sama nabyła, ale nie bierze on pod uwagę innych kosztów zawarcia transakcji, które podnoszą koszty o 100%.  Przypomniał, że przy transakcji zbycia nieruchomości dochodzą dodatkowe opłaty związane z podatkiem vat, wynagrodzenie za czynności notarialne, opłaty za wniosek i wypisy oraz opłaty sądowe za wpis do własności gruntu, gdzie UM nie ponosi żadnych kosztów. Dlatego Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Szczecinie proponuje zmienić ten zapis, tak aby SM mogła od członków SM pobrać należności na koszty dodatkowe. Uznał, że przedmiotowy przepis można tak zmodyfikować, aby był jasny w realizacji dla członków spółdzielni i zarządzających.

Przewodniczący Komisji E. Trokowski - poprosił RZRSM o przedłożenie propozycji zmiany przedmiotowych zapisów.

Radna M. Jacyna-Witt - zaproponowała przełożenie tego tematu na posiedzenie z jednoczesnym udziałem Spółdzielni Mieszkaniowych.

Komisja przyjęła ww. propozycję.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Edmund Trokowski
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2005/03/25 14:15:04
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2005/03/25 14:15:04
Ewa Peryt 2005/03/14 11:53:14
Ewa Peryt 2005/03/14 10:47:43