PROTOKÓŁ NR 0063-5/12/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 27 LUTEGO 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Wiceprzewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Szczeciński Klub Olimpijczyka. |
3. | Stowarzyszenie MKS "Pogoń". |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 2.
Szczeciński Klub Olimpijczyka.
P.R. Stadniuk - omówił zasady działania Klubu Olimpijczyka w Szczecinie, który przede wszystkim służy propagowaniu sportu i zdrowego stylu życia. Klub Olimpijczyka skupia wyłącznie uczestników igrzysk olimpijskich. Siedziba Klubu mieści się Przy Al. Wojska Polskiego w Szczecinie. podkreślił integracyjną rolę olimpijczyków szczecińskich, których obecnie jest 56. Dodał, że Klub Olimpijczyka corocznie organizuje wiele imprez sportowych.
Radny J. Modrzejewski - zapytał, jak KO widzi cały proces wychowawczy pracy z dziećmi i młodzieżą, który dokonuje się w ostatnim czasie ?
P. R. Stadniuk - stwierdził, że aby zachęcić młodzież do uprawiania sportu należy wskazać pewne wzorce. Jeśli chodzi o wyniki osiągane w sporcie to jest to zależne od stworzenia właściwych warunków do treningu, zapewnienie kadry trenerskiej na wysokim poziomie oraz wzorce, których jest brak w Szczecinie. Poruszył sprawę stypendium dla wybitnych sportowców. Rolą samorządu oraz działaczy społecznych jest zapewnienie takich warunków. Ważne jest także umożliwienie indywidualnego toku nauczania dla uzdolnionej w sporcie młodzieży.
Radna M. Jacyna-Witt - zauważyła, że działania na rzecz szczecińskich olimpijczyków są bardzo ważne, a wiąże się to z polityką sportu oraz ze strategią Miasta. Na bazie tej strategii należałoby opracować specjalny program.
P. R. Stadniuk - wyjaśnił, że udało się zwiększyć środki finansowe z przeznaczeniem na sport, które na początku roku budżetowego zostały przekazane w połowie kwoty z roku poprzedniego. Należy zdecydować, które dyscypliny sportu są najbardziej interesujące, a które mniej. Jeśli chcemy dorównać do innych Miast to musimy pamiętać o zapewnieniu bazy.
Radny W. Ostrowski - zapytał o problemy KO ?
P. R. Stadniuk - wyraził gotowość współpracy z Radą Miasta celem podwyższenia poziomu KO. Zapewnił o celowym i racjonalnym wykorzystywaniu środków finansowych przyznawanych przez Miasta.
Radny J. Modrzejewski - podkreślił, że to Miasto musi stwarzać odpowiednie warunki dla dzieci i młodzieży do uprawiania sportu.
P. B. Nowakowska - przedstawiła uchwałę RM w sprawie sportu wyczynowego. Poinformowała, że Rada Kultury Fizycznej opracowuje kryteria rozdziału środków na sport. Kluby Sportowe mają znikome wpływy od sponsorów, których jest coraz mniej. Omówiła poszczególne programy sportowe, które uzyskają dotacje od Miasta.
P. R. Stadniuk - wyjaśnił, że Państwo nie dotuje samego sportu, jedynie 20% przekazuje na inwestycje sportowe Totalizator Sportowy. Aby zaistniał sport masowy muszą zaistnieć liderzy.
Radny J. Modrzejewski - zapytał, co spowodowało wyjazd ze Szczecina niektórych olimpijczyków ?
P. R. Stadniuk - jeśli chodzi o Pana Jędraszko to było to podyktowane brakiem stypendium. Chętnie powrócą do Szczecina po jego przyznaniu.
P. B. Nowakowska - dodała, że Miasto ma zagwarantowany 1 mln złotych na nieodpłatne korzystanie z niektórych obiektów sportowych. wystarczy to na pokrycie 50% wydatków związanych z rzeczywistymi kosztami wynajmu tych obiektów.
Radna M. Jacyna-Witt - poza ewentualnym stypendium musimy jeszcze zapłacić Poznaniowi odszkodowanie za odejście tych sportowców.
Radny B. Arłukowicz - przypomniał sprawę zapewnienia mieszkania dla szczecińskich olimpijczyków.
Radny Hawryszuk - zauważył potrzebę opracowania i wydania raportu o szczecińskich sportowcach wraz z interpretacją. Jeśli Klub Olimpijczyka patrzy na strukturę wydatków miejskich, to co o tym sądzi ?
P.B. Nowakowska - stwierdziła, że miesiąc temu Wydział Spraw Społecznych wydał taki uaktualniony raport ze szczegółową inwentaryzacją obiektów sportowych oraz osiągnięciami klubów sportowych.
P. R. Stadniuk - odpowiedział, że Klub Olimpijczyka nie może opracowywać prognozy działania szczecińskiego sportu, może służyć jedynie radą.
P. B. Nowakowska - zobowiązała się do przekazania Komisji kalendarza imprez sportowych organizowanych na Stadionie Olimpijczyka.
Radny J. Modrzejewski - zgłosił wniosek o treści:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu RM wnosi o przedstawienie kosztów funkcjonowania poszczególnych obiektów sportowych podległych MOSRiR w rozbiciu na działy, rozdziały i paragrafy w latach 2000 - 2003 (plan) /załącznik Nr 3 do protokołu/.
Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie przyjęła w/w wniosek.
Radny J. Wijas - zapoznał członków Komisji z treścią pisma z Klubu Olimpijczyka z prośbą o wsparcie o przyznanie mieszkania dla pana Marka Kolbowicza - wybitnego wioślarza /załącznik Nr 4 do protokołu/..
Radny B. Arłukowicz - chciałbym poznać sytuację finansową tego sportowca.
Radny J. Modrzejewski - stwierdził, że powinniśmy promować wybitnych sportowców ze środków miasta. Opowiedział się za przyznaniem Panu Kolbowiczowi mieszkania.
Radna M. Jacyna - Witt - jest to człowiek, który jest jedynym z niewielu, którzy są w stanie promować Miasto Szczecin.
Radna M. Masłowska - stwierdziła, że jeśli będzie przedstawiona jasna sytuacja finansowa osób szczególnie ważnych dla Miasta, to będzie doskonałą promocją Miasta.
Radny J. Modrzejewski - zgłosił wniosek formalny o przełożenie głosowania na jedno z kolejnych posiedzeń, aby zapoznać się z sytuacją finansową tego sportowca.
p. R. Stadniuk stwierdził, że rozumie wątpliwości członków Komisji. Powiedział, że nie podpisałby listu polecającego, gdybym nie był pewien, że ten sportowiec na to nie zasługuje. Stwierdził, że Komisja ma poprzeć ten wniosek, a decyzję podejmie Rada Miasta.
Radny J. Wijas - popieram wniosek radnego Modrzejewskiego, ale chciałbym wiedzieć jakie są kryteria przyznawania mieszkań miejskich. Mogę jedynie obiecać, że na kolejnym posiedzeniu komisji zostanie podjęta decyzja w tej sprawie.
Radny J. Modrzejewski - zgłosił wniosek o następującej treści:
Komisja Edukacji Kultury i Sportu RM wnosi o przedstawienie listy osób, którym przyznano mieszkanie z puli osób szczególnie potrzebnych dla Miasta z podaniem kryteriów ich przyznania dla każdej osoby, w latach 1999 – 2002 /załącznik Nr 5 do protokołu/.
Ad. pkt. 3.
Stowarzyszenie MKS "Pogoń".
Radny J. Wijas - poprosił o przedstawienie sytuacji Stowarzyszenia MKS "POGOŃ"
p. Piotr Huegel Prezes Stowarzyszenia MKS "Pogoń" - przedstawił treść pisma które stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu. Przedstawił również sytuację Stowarzyszenia, a w szczególności powiedział, że w roku 1999 stowarzyszenie było na skraju upadłości i gdyby nie fakt zainwestowania prywatnych pieniędzy to dzisiaj stowarzyszenia by nie było. Przewodniczący Rady Klubu podjął decyzję o przejęciu młodszych dzieci pod opiekę MOSRiR-u. W tym roku nie otrzymaliśmy żadnych środków finansowych od Miasta. Koszty utrzymania sal w okresie zimowym są strasznie wysokie lecz od marca zaczynają się treningi na boiskach. W maju planujemy nabór nowych dzieci, które chcemy trenować. Dzieci szkoli czterech trenerów, a chcemy zatrudnić jeszcze jednego. We władzach są rodzice, którzy są strasznie zaangażowani w społeczną pracę stowarzyszenia.
Radna M. Masłowska zapytała na jakich zasadach zatrudnieni są trenerzy?
p. P. Huegel powiedział, że trenerzy opłacani są ze składek rodziców.
Radny J. Modrzejewski zapytał jak zmieniły się władze klubu - personalnie.
p. Krzysztof Waszak Wiceprezes Stowarzyszenia MKS "Pogoń" powiedział, że oprócz pełnienia funkcji w stowarzyszeniu jest ojcem chłopca, który gra w Pogoni. Stwierdził, że rodzice zawiązali Radę Rodziców i złożyli kilka wniosków do Rady Klubu. Na te wnioski zareagowano i został zmieniony zarząd, w którym zasiada przedstawiciel rodziców. Obecny Zarząd działa dopiero od października ubiegłego roku, a za przedsięwzięcia i decyzje zeszłych zarządów, obecny nie może odpowiadać. Obecny Zarząd wychodzi z założenia, że młodzież która chce grać, żeby miała gdzie. Zaprosił Członków Komisji na mecz ligowy, który odbędzie się w sobotę na sali Pogoni przy ul. Twardowskiego.
Radny J. Modrzejewski zapytał jaka jest prawna relacja wśród zarządu, czy stowarzyszenie podlega w jakiś sposób pod Pogoń?
Radny W. Hawryszuk zapytał kto jest założycielem stowarzyszenia MKS POGOŃ?
p. P. Huegel odpowiedział, że stowarzyszenie zostało założone w 1996 roku, a klub działa o wiele dłużej. Władzami statutowymi jest dziewięciu członków oraz Komisja Rewizyjna. Rada Klubu spotyka się co dwa tygodnie. Przewodniczącym jest p. Edmund Trokowski. Prezes i Wiceprezes powoływani i odwoływani są przez uchwałę Rady Klubu.
p. B. Nowakowska Wydział Spraw Społecznych powiedział, że jeśli chodzi o wynajęcie obiektów sportowych, to będzie to 50% dotacji godzin umownych z MOSRiR - em. Ale na dzień dzisiejszy nie możemy zrobić nic, ponieważ mamy pewne procedury. Poza tym brakuje statusu stowarzyszenia, wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, nie otrzymujemy protokołów sprawozdawczych, Wydział nie posiada również wniosku o wpisie do ewidencji, regonu, aktualnej siedziby stowarzyszenia i jego władz. Jeśli stowarzyszenie spełni wszystkie wymagane warunki dopiero wówczas Biuro Organizacji Pozarządowych podpisze zasadność wniosku i dopiero wówczas Wydział będzie mógł przekazać dotację dla stowarzyszenia. Miasto wymaga, aby stowarzyszenie uregulowało swój status prawny i wówczas będzie można je finansować. To są uzgodnienia ze Skarbnikiem Miasta.
Radna M. Masłowska zapytała dlaczego do tej pory stowarzyszenie nie uregulowało tych spraw?
p. P. Huegel stwierdził, że w końcu usłyszał stanowisko Urzędu Miejskiego w sprawie stowarzyszenia. Wydział Spraw Społecznych zdaje sobie doskonale sprawę, że nie możemy w najbliższym czasie uregulować tej sytuacji prawnej. Powiedział, że w zeszłym roku przy takim samym stopniu wiedzy pieniądze dostali.
p. K. Waszak powiedział, że Rada Rodziców stwierdziła, że poprzedni zarząd źle funkcjonował, a pan Andrzej Korneluk nie dostarczył wszystkich dokumentów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania stowarzyszenia.
Radny B. Arłukowicz stwierdził, że będzie wielkim przeciwnikiem poparcia dotacji, jeśli nie będzie uregulowana sytuacja prawna. Powiedział, że nie interesuje go to, że poprzedni zarząd źle wykonywał swoje obowiązki. Dopóki nie będzie jasna sytuacja prawna zawsze będę przeciw.
Radny J. Modrzejewski zgłosił wniosek o następującej treści:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu RM wnosi o podjęcie działań przez Komisję Rewizyjną RM w sprawie przekazywania środków z budżetu Miasta na Morski Klub Sportowy "Pogoń" w latach 2001 - 2002 w oparciu o pismo MKS "Pogoń" z dnia 26.02.2003 r. adresowanego do Komisji Edukacji, Sportu i Kultury RM /załącznik Nr 7 do protokołu/.
W/w wniosek został podjęty w wyniku głosowania /4-za, 1-wstrz./
Radny W. Hawryszuk zapytał czy rodzice są członkami stowarzyszenia?
p. K. Waszak powiedział, że na 33 członków, 21 jest w stowarzyszeniu. Wolą rodziców było, żeby dzieci nie grały w innym klubie tylko w Pogoni.
Radny J. Wijas zapytał jak Wydział Spraw Społecznych zapatruje się na problemy stowarzyszenia i jakie widzi rozwiązanie tak skomplikowanej sytuacji. Prosił o przygotowanie zestawienia ile klubów jest w takiej sytuacji jak Pogoń, które nie ma skompletowanych dokumentów?
p. B. Nowakowska powiedziała, że problemy miały dwa kluby sportowe: ROMA i POGOŃ, które nie dostały dofinansowania. Powiedziała, że jest pomysł, aby rodzice założyli nowe stowarzyszenie - Uczniowski Klub Sportowy.
Radny W. Hawryszuk zapytał jakie były oczekiwania Panów po naszym spotkaniu?
p. P. Huegel powiedział, że chcieli zasygnalizować istnienie stowarzyszenia.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Wiceprzewodniczący Komisji stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany, zwołał kolejne posiedzenie na dzień 06.03.2003 godzina 10.00.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Wiceprzewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Płotwicka Inspektor BRM | Jędrzej Wijas |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2003/02/21 12:55:47
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2003/02/21 12:55:47 |