przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/48/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 16 PAŹDZIERNIKA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Miejski Program Profilaktyki Patologii Społecznej i Rozwiązywania Problemów Społecznych- zapoznanie się z założeniami programu.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-7) przyjęła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja  w wyniku głosowania (za-7) przyjęła protokół z dnia 09.10.2003r


Ad. pkt. 3.
Miejski Program Profilaktyki Patologii Społecznej i Rozwiązywania Problemów Społecznych- zapoznanie się z założeniami programu.


Przewodniczący Komisji oddał głos Panu dyr. Guranowskiemu- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej.

Dyr. Guranowski omówił główne założenia programu, oddał głos  p. Jackowi Turkowskiemu- pracownikowi WZiPS. Pan Turkowski jest Pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. Profilaktyki Patologii Społecznej.

Jacek Turkowski  zapoznał radnych z programem, który powstał 9 lat temu, w porozumieniu z Uniwersytetem Szczecińskim. Program ten ma charakter koncepcyjny, a jego celem jest stworzenie  struktury umożliwiającej sprawne rozwiązywanie problemów społecznych w oparciu o instytucje i organizacje społeczne. Badania przeprowadzone na rzecz programu -pozwoliły    na stworzenie mapy patologii i problemów społecznych miasta Szczecina.  Kolejnym efektem programu jest projekt pn."Środowiskowa Koordynacja Działań Społecznych", która ma na celu integrację  działań instytucji, organizacji i osób zajmujących się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów społecznych na terenie miasta.

Po prezentacji założeń do programu- Przewodniczący obrad  otwiera  dyskusję.

Radni poruszyli kwestię zdezaktualizowanych danych- materiał ten opracowany jest w roku 1997. Potrzebna jest nowa, aktualna  diagnoza.

Radny Modrzejewski przypomniał zebranym, że w poprzedniej kadencji RM wnioskował o wdrażanie programu przez MOIK jak również o powołanie 4 koordynatorów na miasto Szczecin. Do dnia dzisiejszego tego nie uczyniono.

Komisja interesowała się, w jaki sposób wykorzystuje się program  w praktyce oraz jakie są faktyczne efekty jego funkcjonowania. Komisja poprosiła o informację, jak  ma on  funkcjonować  w kolejnych latach.

P. Turkowski nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, nie zna polityki dyrektora  Wydziału Zdrowia odnośnie dalszych losów programu, prosi dyr. Guranowskiego o odpowiedź na te pytania.

Dyr. Guranowski stwierdził, ze program ten jest materiałem, który jest wykorzystywany do opracowywania programów skierowanych na rozwiązanie konkretnych problemów. Podał przykład zastosowania programu np w opracowaniu Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w mieście Szczecinie.

Wyjaśnienie to zakwestionował przewodniczący komisji, jest zdania, że diagnoza pana Turkowskiego nie miała żadnego przełożenia na Gminny Program  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, natomiast harmonogram wydatkowania środków  na rok 2003 był przygotowany w sposób chaotyczny i niejasny.

Pyta dyr. Guranowskiego, jakie konkretne działania podjął Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej korzystając z opracowań pana Turkowskiego- . prosi o podanie przykładów.  Korzystając np z "map patologii" , po otrzymaniu konkretnej diagnozy- co robi Wydział, aby zmniejszyć i zapobiegać określonym zjawiskom.

Przewodniczący otrzymał odpowiedź, że program jest wykorzystywany na co dzień, korzysta  z niego zarówno Wydział Zdrowia, MOPR , policja  i inne organizacja społeczne m.in. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które w chwili obecnej zajęło się problemem molestowanych sexualnie dzieci (realizacja programu "Gwałt na miłości").  Poza tym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie  korzysta z danych programowych, jeżeli chodzi o diagnozę środowisk najuboższych- pomoc  rodzinie.

Przewodniczący Komisji zobowiązał się  do monitorowania realizacji programu przez Wydział Zdrowia, zobowiązuje się  do działań w tej kwestii. Będzie składał interpelacje i zapytania, w jaki sposób są  wykorzystane dane , opracowane przez p. Turkowskiego.

Komisja otrzymała również  informacje dotyczące zmiany zakresu obowiązków p. Turkowskiego oraz o pozbawieniu go poprzedniego miejsca pracy. Pan Turkowski  nie mogąc pogodzić nowych , powierzonych mu zadań (m.in. zadania z zakresu promocji  zdrowia)  nie podpisał nowego zakresu obowiązków. Stwierdził również, że ciężko mu będzie realizować  zadania dot. programu, skoro został pozbawiony odpowiednich warunków do pracy.

Komisja wyraziła nadzieję, że  problem ten zostanie rozwiązany w Wydziale, pan Jacek Turkowski jako Pełnomocnik Prezydenta ds profilaktyki patologii społecznej będzie mógł nadał pracować na dotychczasowych zasadach.

Radna Kochańska zadała pytanie, jak  pan Turkowski jako pełnomocnik Prezydenta ma wykonywać inne, nowe powierzone mu zadania?

Otrzymano odpowiedz od dyrektora Guranowskiego, ze w strukturze Wydziału nie  ma takiego stanowiska jak Pełnomocnik prezydenta ds profilaktyki patologii  społecznej, pan Turkowski pracuje jako Inspektor w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2003/10/06 13:35:13
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2003/10/06 13:35:13