przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/40/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI REWIZYJNEJ
Z DNIA 21 KWIETNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Beata Tokarzewska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Zapoznanie się z informacją dot. zadań wykonywanych przez spółkę "Renoma" w zakresie kontroli biletów komunikacji miejskiej w Szczecinie.
3. Rozpatrzenie wniosku firmy Prima Investment Sp.z o.o. dot. unieważnienia negocjacji zbycia działki położonej u zbiegu ulic Kaszubskiej i Partyzantów dz. nr 6/16.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Zapoznanie się z informacją dot. zadań wykonywanych przez spółkę "Renoma" w zakresie kontroli biletów komunikacji miejskiej w Szczecinie.


P. Z. Wicik (ZDiTM) - przypomniał, że w 1998 roku władze Miasta postanowiły,  że należy czynność kontrolowania wyłączyć z MZK i powołać specjalną firmę do tych celów. Dodał, że pracownikom MZK zarzucano małą skuteczność kontroli,  podczas gdy po wyłonieniu firmy kontrolującej wzrosła jej skuteczność. Przypomniał, że do przetargu na kontrolę biletów  przystąpiły dwie firmy: "Konsol" i "Renoma", która wygrała, ponieważ  przedstawiła korzystniejsze warunki. Systematycznie przedłużane były prace firmy "Renoma" o kolejny  rok,  ponieważ nie było chętnych do startowania w kolejnych przetargach, a tylko firma Renoma ponawiała swój akces. Poinformował, że obecnie umowa z firmą "Renoma" trwa do 10 maja 2004 roku na mocy zlecenia z wolnej ręki na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych. Dodał, że wykonano symulację zatrudnienia konduktorów-kontrolerów, która wykazała poniesienie dużych kosztów związanych z utrzymaniem tego typu pracowników. Poinformował, że w chwili obecnej rozpoczyna się szkolenie grupy konduktorów. Następnie przedstawił dane statystyczne nt. ilości zatrudnionych pracowników przez firmę Renoma + ilość przeprowadzonych kontroli + wpływy do budżetu. Na koniec przedstawił koszty utrzymania kontrolerów, wynoszące rocznie 269 tys. zł.   Dodał, że za poprzedni rok wpłynęło ok. 155 interwencji w sprawie postępowania firmy "Renoma", na co zawsze zostają udzielone wyjaśnienia.

Radny P. Podzielny - zapytał, czy w umowie z Miastem jest zawarty obowiązek przedstawienia przez kontrolera przyjmującego się do pracy zaświadczenia o niekaralności oraz jakie kary stosowane są wobec nieuczciwych kontrolerów.

P. Z. Wicik - wyjaśnił, że w specyfikacji istotnych warunków zamówienia były zawarte warunki, jaki musi spełniać człowiek zatrudniony na stanowisko kontrolera. Dodał, że jeśli występuje anulowanie kary przez samego kontrolera, wtedy po zgłoszeniu takiego zdarzenia pomniejsza się danemu kontrolerowi pensję o wysokość kary.

Radny P. Podzielny - uznał, że należy przyjąć w/w informacje do wiadomości i więcej się tym tematem nie zajmować, tym bardziej, że w przetargu nie było chętnych i startowała tylko firma Renoma. Zawnioskował, żeby przyjąć stanowisko, iż Komisja Rewizyjna RM przyjmuje wyjaśnienia Dyrektora ZDiTM do wiadomości, jednocześnie prosząc o nasilenie kontroli wewnętrznej w firmie Renoma.

Komisja w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie przyjęła w/w wniosek.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku firmy Prima Investment Sp.z o.o. dot. unieważnienia negocjacji zbycia działki położonej u zbiegu ulic Kaszubskiej i Partyzantów dz. nr 6/16.


P. M. Latkowska (WGN) - przedstawiła sprawę zbycia działki położonej u zbiegu ulic Kaszubskiej i Partyzantów dz. nr 6/16. Wyjaśniła, że wnioskodawca posiada schody do swojej firmy, które są samowolą budowlaną, do której został wcześniej wezwany celem jej usunięcia, a jednocześnie został poinformowany o przetargu na przedmiotowy grunt. Dodała, że wnioskodawców interesowało poszerzenie o przedmiotową  działkę, która jednak mogła stanowić samodzielną i zgodnie z prawem musiała być wystawiona do przetargu. W tej sprawie prowadzone były rozmowy z Wydziałem Proporcji i WGN wraz z inwestorami, którzy byli zainteresowani nabyciem całej działki. W związku z tym zostały ogłoszone rokowania, które zostały rozstrzygnięte na rzecz firmy Modeh Polmo, z zastrzeżeniem, że jedna z działek jest obciążona służebnością. Rokowania zostały ogłoszone zgodnie z prawem tj. zostały ogłoszone w lokalnej prasie.

Radny P. Podzielny - zapytał, czy było wysłane zaproszenie do udziału w rokowaniach dla wnioskodawcy tj. Spółki "Prima Investment"? 

P. J. Krawiec (WGN) - odpowiedział, że  nie były wysyłane indywidualne zaproszenia. 

Radny A. Litwiński - zapytał, jakie środki finansowe uzyskało Miasto z rokowań oraz co stało na przeszkodzie, aby wydzielić działkę i wystawić ją do przetargu ograniczonego do sąsiadujących działek. Stwierdził, że problem, jaki stworzyło Miasto powoduje, że inwestycja na tym terenie szybko nie powstanie. Uznał, że na podstawie tej sprawy powinny być wyciągnięte wnioski na przyszłość, a Prezydent Miasta powinien jak najszybciej doprowadzić do zakończenia sporu w sposób polubowny.

P. M. Latkowska - odpowiedziała, że cena ustalona przez ZM wynosiła 17. 200.000zł, gdzie rzeczoznawca wycenił nieruchomość na ponad 9 mln zł. Jednak na nieruchomość nie było chętnych, gdzie cena sukcesywnie została obniżona na 5 mln i po takiej cenie została zbyta.  

P. J. Krawiec -  dodał, że ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym mówi, że kiedy nie ma planu, obowiązują decyzje o warunkach zabudowy.

Radny A. Litwiński - zapytał o różnice w cenie pomiędzy ostatnim ogłoszonym przetargiem a rokowaniami .

P. M. Latkowska - stwierdziła, że w chwili obecnej nie umie odpowiedzieć na to pytanie.

P. J. Krawiec - uzupełnił, że na wizji lokalnej stwierdzono, że schody są samowolą budowlaną, gdzie zapis w planie mówiący o obrzeżnej zabudowie dyskwalifikował legalizację tej samowoli.

P. S. Jankowski (WGN) - dodał, że została wszczęta procedura polegająca na wysłaniu pism do użytkowania celem usunięcia samowoli. Użytkownik odpisał, że schody są niezbędne,  dlatego ZM ustanowił służebność do przylegającej nieruchomości.

Komisja  przerwała dalsze obrady z powodu braku quorum.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W/w punkt porządku obrad nie został zrealizowany z powodu braku quorum.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Beata Tokarzewska
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2004/05/26 14:40:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2004/05/26 14:40:44
Marta Klimek 2004/05/05 10:29:49
Ewa Peryt 2004/05/05 10:19:43
Marta Klimek 2004/04/16 13:08:14
Marta Klimek 2004/04/15 15:51:04
Marta Klimek 2004/04/15 15:17:27