przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/17/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 20 MARCA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Profilaktyka i promocja zdrowia- etapy realizacji programów
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Przewodniczący Komisji zaproponował wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu, jakim jest  "Informacja nt stanu zagrożenia w mieście w związku z sytuacją międzynarodową".

Komisja w wyniku głosowania (za-7- jednogłośnie) przyjęła rozszerzony porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za-7 jednogłośnie)  przyjęła protokół z dnia 13 marca 2003r.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt stanu zagrożenia w mieście Szczecinie


Wstępną informację nt istniejącej w mieście sytuacji przedstawił pracownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności- pan Lech Tański.

Poinformował o  działaniach, które podjął w mieście Prezydent Jurczyk. Został powołany Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego, podzielony na grupy stałe i robocze. W chwili obecnej służby sprawdzają  systemy alarmowania w mieście, sprawdzono równiez procedury dystrybucji leków niezbędnych w sytuacji zagrożenia chemicznego i biologicznego. Istnieje ścisła współpraca pomiędzy samorządem miasta a słuzbami wojewody.  Jeżeli  chodzi o sprzęt ochrony osobistej- miasto dysponuje w chwili obecnej 118 tys masek p. gazowych ( z tego 98 tys posiadają na stanie zakłady pracy). Miasto posiada 400 schronów mogących pomieścić 80 tys osób). Jeżeli chodzi o szczepionki przeciwko ospie- miasto w chwili obecnej takowych nie posiada, wiadomo, ze Ministerstwo  zakupiło ok 1 mln sztuk i Warszawa zajmie się ich dystrybucją.

Radni z komisji poruszali tematy związane z dystrybucją leków, zabezpieczeniem  w sprzęt ochrony osobistej na wypadek zagrożenia, procedurami związanymi z podawaniem leków. Radnych interesowała współpraca służb miejskich z Sanepidem, Kliniką Chorób Zakażnych, Kliniką Toksykologii i szpitalami.

Radni poruszyli bardzo istotną  kwestię, jaką jest  polityka informacyjna  miasta, prowadzona na wypadek zagrożenia. Mieszkańcy miasta nie mają pojecia, jak sie zachowywac na wypadek kataklizmu.

W wyniku dyskusji i głosowania (za-7 jednogłośnie) , radni podjęli stanowisko o nastepującej treści:

W związku z zaistniałą sytuacją  międzynarodową,  Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej zwraca się do Prezydenta Miasta o natychmiastowe wszczęcie intensywnej  kampanii informacyjnej, przeznaczonej dla mieszkańców naszego miasta- dotyczącej zachowań  w sytuacji zagrożenia chemicznego i biologicznego.

 


Ad. pkt. 4.
Profilaktyka i promocja zdrowia- etapy realizacji programów


Wprowadzenia do tematu dokonała pani Halina Maciejewicz- Wydział Spraw Społecznych. Przedstawiła radnym materiał, który stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Dokonała prezentacji programów, w których miasto bierze udział i współfinansuje. Programy te są głównie nastawione na edukację  dzieci i młodzieży, jest to "Szczeciński Program  Szkół Promujących Zdrowie".  Przedstawiła radnym również   załozenia Konferencji "Aktywne promowanie zdrowia w środowisku lokalnym", która odbyła sie 03.-0410.2002r  z udziałem koordynatorów poszczególnych bloków tematycznych. Szczegółówy materiał na w/w   stanowi  załacznik nr 3 do protokołu. 

Radni po zapoznaniu sie z materiałem, dyskutowali nad  racjonalnym wykorzystaniem środków finansowych   zaplanowanych w budżecie na promocję zdrowia w roku 2003. W bieżacym roku budżet jest b. skromny (150 tys zl).

W roku 2002 środki przeznaczone w budżecie na promocję zdrowia wynosiły  430 tys, w roku 2001- 750 tys.

Komisja poruszyła kwestię potrzeby reaktywowania prac zespołu konsultacyjno-opinującego  "Zdrowe Miasta", w skład którego wchodzili przedstawiele różnych  ugrupowań społecznych, przedstawiciele swiata nauki i medycyny.

Po dyskusji, komisja przyjęła w wyniku głosowania (za-7- jednogłośnie) stanowisko o treśći:

W związku z bardzo skromnymi środkami finansowymi przeznaczonymi  na  promocję zdrowia w roku 2003-  Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej RM  stoi na stanowisku, iż wszelkie nadwyżki finansowe wygospodarowane z budżetu na bieżacy rok , winny być  przekazane na działania związane z profilaktyką  i promocją zdrowia w mieście, na konkretne  projekty zadaniowe.

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porzadku obrad, Przewodniczący  Komisji zapoznał radnych z treścią wyjaśnienia( notatka służbowa) sporządzona przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej p. Sławomira Dąbrowskiego. Notatka stanowi załacznik nr 4 do protokołu. Sprawa ta dotyczy p. Agnieszki Chojnackiej, poszkodowanej, która nie została przyjęta do Hostelu na ul. Wiślanej, w dniu 27.02.2003r.

Komisja przyjęła informację do wiadomości,  bez zajmowania stanowiska.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2003/03/13 11:26:54
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2003/03/13 11:26:54