przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/52/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 23 WRZEŚNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Elżbieta Malanowska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu komisji z posiedzenia w dniu 16 i 18.09.03.
3. Polityka miasta Szczecina wobec środowiska kupieckiego
a.kształtowanie sieci handlowej
b.uchwała RM dot.stref opłaty targowej oraz możliwości jej zmiany
c.realizacja uchwały RM dot.posadowienia obiektów handlowo-usługowych przekraczających 400 m 2 powierzchni.
4. Sprawy różne i wolne wnioski
-zapoznanie się z odpowiedzią na wniosek komisji dot. zmiany uchwały RM w sprawie sprzedaży napojów alkoholowych
-rozpatrzenie wniosku radnego p.P.Jani złożonego w dniu 11 września br.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Przewodnicząca Komisji przypomniała zebranym o wniosku radnych p. Jacyny, p. Lubińskiej, p. Jani w sprawie wycofania z pkt 3 pdpkt." opinia do wniosku p.P.Jani złożonego w dniu 11 września br."    

Komisja w wyniku głosowania : za - 5 ( jednogłośnie) przyjęła porządek obrad z w/w poprawką.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu komisji z posiedzenia w dniu 16 i 18.09.03.


Komisja w wyniku głosowania : za - 5 ( jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 16.09.03. i 18.09.03.


Ad. pkt. 3.
Polityka miasta Szczecina wobec środowiska kupieckiego
a.kształtowanie sieci handlowej
b.uchwała RM dot.stref opłaty targowej oraz możliwości jej zmiany
c.realizacja uchwały RM dot.posadowienia obiektów handlowo-usługowych przekraczających 400 m 2 powierzchni.


Przewodnicząca Komisji p.E.Malanowska na wstępie swoje wypowiedzi zapoznała  zebranych z treścią pism skierowanych do komisji -będących przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia ( stanowią załącznik nr 3-11 do protokołu):

  • Centrum Handlowego "TO-TU TURZYN" w sprawie zmiany strefy opłat targowiska dla targowiska przy ul.Boh.>Warszawy w Szczecinie z dnia 1706.03.
  • Kupieckiej Izby Gospodarczej w sprawie zmiany uchwały nr iv/30/98 RM szczecina z dnia 28 grudnia w sprawie targowisk i opłaty targowej -pismo z dnia 10.07.03.
  • wnioskiem Zrzeszenia Kupców w Szczecinie o opracowanie jednolitego aktu prawnego dot. zasad sprzedaży wobec klientów p-pismo z dnia 25.03.03.
  • stanowiskiem WDZGiP w sprawie wniosku Kupców targowiska PODJUCHY o obniżenie wysokości czynszu -pismo z dnia 13 .05.03.
  • odpowiedzią Biura PPM w Szczecinie w sprawie protestu przeciwko  budowie wielkich obiektów handlowych w dzielnicy Północ  z dnia 27.05.03.
  • wnioskiem Zrzeszenia Kupców w sprawie realizacji uchwały nr XXV/657/2000-pismo z dnia 9.04.03.
  • protestem Targowiska Bandurskiego-Rostocka w sprawie budowy wielkich obiektów handlowych -pismo z dnia 29.04.03.
  • protestem Targowiska Bandurskiego-Rostocka o wprowadzenie zmian w planach zagospodarowania przestrzennego-pismo z dnia 28.04.03. oraz odpowiedzią na nie z BPPM w Szczecinie (z dnia 12.05.03.)

p. M. Cehak- Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego, poinformował, iż Rada Miasta  w dniu 29 maja br. podjęłą  Uchwałę Nr XXV/656/2000  w sprawie polityki w zakresie kształtowania sieci handlowej w gminie Miasto Szczecin , jej realizacja  polegała na wprowadzaniu stosownych zapisów  w planach szczegółowych miasta. RM podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmian w planach miejscowych obejmujących całe miasto-obecnie trwają prace nad opracowywaniem planów szczegółowych, zgodnie z obowiązująca procedurą , która jest procesem długotrwałym. Dodał, iż  problemem jest lokalizacja sklepów jednopowierzchniowych -które zgodnie z obowiązującą uchwałą można budować.Polityka  Prezydenta Miasta Szczecina stanowi ,iż  żadnych hipermarket nie powstanie na terenie miasta Szczecina. 

p. Malanowska -poinformowała, iż wszystkie środowiska kupieckie podnoszą jeden problem - wykluczenia możliwości posadowienia obiektów wielkopowierzchniowych , w związku z tym zadała pytanie czy taki zapis jest umiejscowiony w planach szczegółowych terenów elementarnych miasta Szczecina ? 

p. Cehak- stwierdził, iż przy każdym planie miejscowym następuje  wyłącznie obiektów wielkopowierzchniowych /  zapis jest wprowadzany na wszystkich terenach elementarnych , gdzie może pojawić się obiekt handlowy wielkopowierzchniowy /, ale nie daje on 100% gwarancji postawienia takiego obiektu , bowiem pracownia musi rozpatrzyć każdy wniosek  -( na pewno intencją środowisk kupieckich nie jest wykluczenie  z planu zapisów o posadowieniu salonu sprzedaży samochodów, który nie zmieści się na powierzchni 400 m) . 

p. Brzeżniak- poruszył problem usadowienia sklepu LIDL  przy ul. Witkiewicza , sklep jest otwarty niezgodnie z prawem  nie ma np. pozwolenia na użytkowanie - dlaczego miasto nie podejmuje działań aby  sklep funkcjonował w majestacie prawa ? Dodał, iż w/w uchwały , nie są polityka miasta w  zakresie kształtowania sieci handlowej. Uważa ,iż RM winna wystąpić z wnioskiem o zmianę jej zapisów, tak aby obiekty handlowe wielkopowierzchniowe  (nie tylko sklepy , ale również stacje paliwowe )  nie mogły pojawić sie na terenie miasta. 

p.Pepliński-- poparł wniosek przedmówcy, wniósł o stworzenie nowego prawa miejscowego w tym temacie Poruszył problem  dodatkowych kosztów jakie kupcy szczecińscy będą musieli ponieść w związku z wejściem do UE i dopasowaniem się do ich  standartów . Zwrócił sie o powołanie zespołu z udziałem prawników  w celu opracowania prawa miejscowego w zakresie kształtowania sieci handlowych itp.

p.Tosiek- poinformował, iż w sprawie prywatyzacji komunalnych lokali użytkowych trwają prace nad zmianą uchwały. Umowy z targowiskami zostały pozawierane ( z wyjątkiem targowiska na ul. Zawadzkiego ) , będzie propozycja zmiany umowy ze  spółką TOBRUK  ( w sprawie zmiany  taryfy pismo zostało ). Planują zmianę kwalifikacji  strefy opłat czynszu -

p.Malanowska-poinformował, iż  przygotuje projekt stanowiska  w sprawie i wtedy skorzystamy z propozycji powołania zespołu.

p.Tosiek- dodał, iż miasto pracuje w ramach strategii rozwoju miasta nad polityką branżowa   - polityka wspierania rozwoju gospodarczego.  

p.Brzeżniak-poinformował,iż izba wystąpi do prezydenta m>Szczecina z wnioskiem o obniżenie czynszu  na okres 3 miesięcy 50%.

p.Trzos- zaapelował o konsolidację działań i wspólpracę miedzy  wszystkimi podmiotami kupieckimi w sprawach omawianych na komisji .

  


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski
-zapoznanie się z odpowiedzią na wniosek komisji dot. zmiany uchwały RM w sprawie sprzedaży napojów alkoholowych


Przewodnicząca Komisji zapoznała zebranych z odpowiedzią na wniosek komisji  dot. zmiany uchwały RM w sprawie sprzedaży napojów alkoholowych (stanowi załącznik nr     do protokołu).

Komisja przyjęła do  wiadomości treść pisma nie zajmując stanowiska.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Elżbieta Malanowska
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/10/17 12:47:02
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/10/17 12:47:02
Anna Myślińska 2005/10/13 09:23:26
Beata Tubacka 2003/09/16 12:21:09