przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/214/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 5 WRZEŚNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Spotkanie z uczestnikami wyjazdu do Antwerpii na finał regat The Tall Ship's Races 2006.
4. Stanowisko Komisji w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. Port Lotniczy Szczecin- Goleniów
5. Opiniowanie projektów uchwał na sesję 11.08.2006r
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku  głosowania (za- 6, wstrz-1) przyjeła protokół z dnia 29.08.2006r.


Ad. pkt. 3.
Spotkanie z uczestnikami wyjazdu do Antwerpii na finał regat The Tall Ship's Races 2006.


Komisja zaprosiła na posiedzenie uczestników wyjazdu do Antwerpii na finał regat The Tall Ship’s Races 2006. Przewodniczący Komisji P. Kęsik poprosił  o zabieranie głosu:

1. Kom. P. Nowak- Straż Graniczna- po wyjeździe do Antwerpii ma  już wstępnie zdefiniowane problemy, duże podobieństwo miasta Szczecin i Anwerpia ( ilość  mieszkańców) układ portu, długość toru wodnego. Na okres trwania regat nie powinno być problemu  dla Straży Granicznej przyjęcie  planowanej ilości napływających turystów, wzmocnione   zostaną   służby graniczne, przepisy unijne są  uproszczone w takich sytuacjach. Odprawy odbywać  się będą głównie : Świnoujście, Trzebież i Szczecin. Nie widzi większych zagrożeń, Straż Graniczna odpowiadać  będzie głównie za ład i bezpieczeństwo na wodzie.

2. Jerzy Langa KMPolicji- omówił pokrótce  regaty w Antwerpii, słabym punktem tamtejszej policji była jej mala ilość, policji na ulicach Antwerpii widać nie było. Ale również nie odbywały się tam imprezy masowe, które zwykle rodzą przy alkoholu jakiekolwiek zagrożenia. Przy założeniu, że w Szczecinie podczas regat będzie dużo ludzi na ulicach- policja ściągnie posiłki. Planują około 400 policjantów na ulicach, powinno to zabezpieczyć potrzeby miasta w trakcie trwania imprezy. Należy zdaniem Komendanta zabezpieczyć miejsca postojowe i parkingi dla autokarów, zamknąć przyległe ulice, aby nie tworzyły się tam korki.

3. Grzegorz Kmieć-Komenda Woj. Policji- wskazał konieczność  współpracy  policji miejskiej i wojewódzkiej i innych służb mundurowych, nie obawiają się żadnych niespodzianek, jedynie organizacja imprez masowych w tym miejscu i natłok dużej ilości  ludzi może stwarzać zagrożenia(w Antwerpii były typowe regaty, bez imprez towarzyszących), należy  zrobić dokładną  kalkulację sił i środków i rozplanować  je na trzy dni regat.

Przewodniczący Komisji zadał pytanie, czy jest jakaś koordynacja działań w tym zakresie, czy  służby mundurowe i cała logistyka zatrudniona w tym celu  współpracują już dziś w tym zakresie?

Głos zabrał Witold Daniłkiewicz- z-ca dyr. Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności- jest pełna koordynacja działań, jest powołany sztab, który odbywa cykliczne spotkania, tam analizowane są różne warianty zagrożeń i ewentualnych wydarzeń. Na regaty  i imprezy towarzyszące  planuje się dodatkowo: wzmocnić służby  mundurowe o 400 policjantów, policję  konną oraz dodatkowo 2 kontenery policyjne, w którym będą  się mieścić punkty  dowodzenia. Dodatkowo korzystać miasto będzie z usług firm ochroniarskich i grup antyterrorystycznych. Na Wyspie Bielawa będzie główny sztab dowodzenia, gdzie przebywać  będą przedstawiciele służb mundurowych, odpowiedzialni za bezpieczeństwo tej imprezy. Planuje się , że w  tych dniach będzie dziennie napływać  około 400-500 tys osób z zewnątrz.

Główne miejsca, gdzie będą rezydować służby odp. za bezpieczeństwo w mieście to: MCZK ul. grodzka, Alkazar(Policja), Siedziba Straży Miejskiej (łączność  system TETRA-połączenie stałe policja-straż miejska-pogotowie ratunkowe).

Następnie głos zabrał przedstawiciel Straży Pożarnej-z-ca Kom. Miejskiego PSP- J. Rudzki- podobnie jak poprzednicy, dostrzega analogie pomiędzy układem  geograficznym obu miast i ilości mieszkańców, mają  ogląd sytuacji, robiono analizy i symulacje, potrzebne będą na czas trwania imprezy dodatkowe posterunki tymczasowe, będą to jednostki  gaśnicze  zlokalizowane na Wałach Chrobrego, zwrócił  uwagę na braki sprzętowe  jeżeli chodzi o zasilenie w energie elektryczną(Komendant Staśkiewicz  zwracał się  pisemnie w tej sprawie o pomoc do miasta) Poruszył b. ważną kwestię, jaką  jest ratownictwo medyczne, które będzie do dyspozycji na czas trwania imprezy (dyspozycyjne jednostki  służby zdrowia).

Przewodniczący P. Kęsik zwrócił się  do dyr. Berlińskiej o podsumowanie spotkania, prosi o wnioski.

Dyr. Berlińska udzieliła głosu pracownikowi swojego Biura p. Piekarskiej- omówiła wizytę w Antwerpii od strony promocyjnej.  Uwagi dot. Antwerpii:

-brak bilbordów, źle funkcjonująca informacja w mieście, utrudniony dostęp do informacji, brak punktów informacyjnych, brak map i ulotek zawierających najważniejsze informacje o imprezie, brak stoisk wystawienniczych. Lokalne media poświęciły niewiele  czasu na antenie, gazety nie promowały w dostateczny sposób całej imprezy. Program artystyczny był bardzo ubogi. Miasto Szczecin postara się takich błędów nie popełniać.

Dyr. Berlińska dodała, że  należałoby zwrócić  uwagę na poszerzenie na czas trwania imprezy Wałów Chrobrego, skoncentrować się należy na  szerokiej ofercie  restauracyjnej skierowanej do turystów, "otworzyć" stare-nowe miasto z licznymi kafejkami i restauracjami. Dyr. zauważyła również, że imprezy  towarzyszące nie będą miały takiego charakteru jak organizowane Dni Morza, oferta będzie skromniejsza.

Następnie red. A. Kraśnicki z  Gazety Wyborczej zaprezentował zdjęcia z pobytu w Antwerpii, przedstawił uwagi nasuwające się podczas pobytu  na wyjeździe.

Komisja wysłuchała również  kpt M. Raciborskiego, który zwrócił uwagę  na konieczność  poświęcenia większej uwagi  sprawom wodnym (ilości miejsc do cumowania,  marin, nabrzeży itp). Przewodniczący Komisji obiecał powrócić do tematu na kolejnych  posiedzeniach Komisji w tej sprawie.

Przewodniczący zwrócił się do p. Raciborskiego, aby przygotować  posiedzenie wyjazdowe dot. kontroli planowanych inwestycji i wizji lokalnej nabrzeży. W komisji wziąć udział maję służby mundurowe, Prezydent Zalewski oraz przedstawiciele urzędu odpowiedzialni za w/w.

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Stanowisko Komisji w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. Port Lotniczy Szczecin- Goleniów


Komisja omówiła projekt uchwały w sprawie podwyższenia  kapitału zakładowego w spółce z o.o. Port Lotniczy Szczecin- Goleniów. Projekt stanowi zał. do protokołu.

Przewodniczący Komisji oddał głos p. M. Białkowskiemu -dyr. Biura Nadzoru Właścicielskiego UM.  Dyrektor poinformował Komisję, że projekt ten  nie stawał jeszcze na  Kolegium  Prezydenckim, ale jest pozytywna  opinia Prezydenta w tej kwestii. Pan Białkowski uzasadnił  potrzebę   zwiększenia kapitału  zakładowego Spółki,  jest to związane przede  wszystkim z poprawą bezpieczeństwa  lotniska Szczecin-Goleniów.

Głos zabrał również Prezes Portu Lotniczego Maciej Jarmusz. Przypomniał zebranym, że przekazana kwota  w wysokości 600 tys zł. stanowić będzie przyznana dotację  na poprawę bezpieczeństwa lotniska Szczecin-Goleniów (w kwocie nett 858,750 zł z wymaganym własnym minimum 25%) z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz 330 tys  na poszerzenie działań Portu Lotniczego w sferze promocji i działań marketingowych. Poruszył również kwestie   zbliżających się regat The Tall Ships' Races 2007 w aspekcie przyjęcia  zwiększonej liczby turystów.

Komisja po wysłuchaniu w/w głosowała  na wniosek  Przewodniczącego  Komisji, za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały (za-7-jednogłośnie).


Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję 11.08.2006r


Komisja zdecydowała, że nie będzie realizować tego punktu porządku  obrad.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad radny J. Słowacki zgłosił wniosek formalny. Stanowi on załącznik do protokołu. Komisja po wysłuchaniu argumentacji radnego, przyjęła w glosowaniu (za-6) stanowisko o treści:

Komisja Rozwoju,  Promocji i  Gospodarki Morskiej  Rady Miasta Szczecina wnosi do Pana Prezydenta o przygotowanie  projektu uchwały znoszącego  limit  wydawanych zezwoleń  na sprzedaż  alkoholu w mieście. Komisja wnosi jednocześnie o zmiany przepisów regulujących  zasady cofania tych zezwoleń  dla podmiotów, które łamią zasady  kultury handlu i przepisy w tym zakresie.

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2006/09/14 10:44:19
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/09/14 10:44:19
Marta Klimek 2006/09/11 12:19:18
Anna Myślińska 2006/08/29 11:58:07
Anna Myślińska 2006/08/23 13:53:19
Anna Myślińska 2006/08/23 10:12:38
Anna Myślińska 2006/08/23 10:11:39
Anna Myślińska 2006/08/23 10:04:16