PROTOKÓŁ NR 0063-2/212/06
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 9 SIERPNIA 2006 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 31/06 ( dzierżawa na 15 lat budynku przy ul. Ku Słońcu 121. dla Fundacji "Zdrowie 2001". |
4. | Informacja Prezydenta Z. Zalewskiego nt. realizacji uchwał RM z dnia 24 kwietnia 2006 nr LV/1038/06 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych pomiędzy Gminą Miasto Szczecin z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz uchwały nr XL/1037/06 w sprawie wyrażenia zzgody na zamianę nieruchomości gruntowych pomiędzy Miastem Szczecin a PPU "Port Rybacki Gryf" Sp. z o.o. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Radna Renata Zaremba zaproponował, aby Komisja w punkcie "Sprawy różne i wolne wnioski" omówiła materiał dot. "Marki Szczecina". Komisja w wyniku głosowania (za-7) przyjęła ten poszerzony porządek obrad.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
Komisja w wyniku głosowania (za- 6, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 01.08.06r.
Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 31/06 ( dzierżawa na 15 lat budynku przy ul. Ku Słońcu 121. dla Fundacji "Zdrowie 2001".
Dyr. Lachowicz prosi o usprawiedliwienie nieobecności Prezydent A. Nowak na posiedzeniu, zatrzymały ja inne ważne obowiązki.
Jako pierwszemu Przewodniczący Komisji udzielił głosu panu J. Mickiewiczowi, Prezesowi Fundacji "Zdrowie 2001". Przewodniczący pyta, jakie koszta na remont i wyposażenie obiektu przy Ku Słońcu 121 zaplanował p. Mickiewicz ?
Jan Mickiewicz stwierdził, że po analizie planu remontowego, potrzeba na tę inwestycję przeznaczyć ok 350-400 tys zł.W ramach tej kwoty ma być również zrobiony parking dla samochodów.
Radna Jacyna- Witt zadała pytanie, jakiego rodzaju ma być tam placówka. Czy to ma być prywatny NZOZ czy przychodnia finansowana z NFZ-u?
J. Mikiewicz poinformował, że ma być tam ośrodek profilaktyki nowotworowej, będzie to NZOZ. Odnośnie finansowania- istnieją programy profilaktyczne oraz środki unijne, po które ma zamiar sięgnąć. Liczy również na różne darowizny.
M. Blachowski- NFZ- odnośnie wypowiedzi p. Mickiewicza- nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia stawia bardzo ostre wymagania odnośnie standardów pomieszczeń, w których maja być prowadzone usługi medyczne, zdaniem p. Blachowskiego, nakłady poniesione na remont starego, zniszczonego budynku będą bardzo wysokie, rzędu ok 2 mln zł, dużo taniej jest wybudować nowy obiekt. Odnośnie profilaktyki- bardzo ostre wymogi stawia również NFZ, jest pytanie, czy taki ZOZ onkologiczny jest potrzebny. Istnieją w mieście już takie podmioty, środki finansowe przeznaczone na profilaktykę zostały juz wykorzystane. Dodatkowych na powstanie nowych podmiotów brak.
Radny Słowacki nie zgadza się z przedmówcą, uważa, że powinna tam powstać przychodnia, o jaką się stara Fundacja "Zdrowie 2001".
Rada Zaremba zadała pytania: kiedy powstała Fundacja, ilu liczy członków, czy była robiona wycena obiektu na Ku Słońcu 121, ilu chętnych jest w chwili obecnej do nabycia tego obiektu?
Radny Gronkowski zgłosił wniosek formalny, aby trzymać się ściśle porządku obrad Komisji, Komisja powinna pozytywnie lub negatywnie zaopiniować wykaz nieruchomości nr 31/06.
J. Mickiewicz odpowiedział , Fundacja liczy 5 członków, powstała w roku 2001.
Na pozostałe pytania odpowiedział Prezydent Z. Zalewski. Budynek nie został wyceniony, Zgłosiły się dwie osoby prywatne, chcące nabyć budynek oraz Fundacja 2001. To radni w chwili obecnej powinni zdecydować w jakim trybie ta nieruchomość zostanie przekazana.
Radny Trzos pyta p. dyr. Blachowskiego, dlaczego NFZ nie potrzebuje takich placówek, skoro jest zapotrzebowanie mieszkańców i powstać ma ona zgodnie z prawem unijnym.
M. Blachowski w odp- od 5 do 10 wniosków rocznie wpływa do NFZ o utworzenie nowych podmiotów, profilaktyka jest ostatnio bardzo popularna. POmysł Fundacji "Zdrowia 2001" nie jest niczym odkrywczym, takie ZOZ-y zajmujące się profilaktyka już w mieście są. Jeżeli jest taka potrzeba, aby powstał kolejny- to należy przeprowadzić konkurs ofert.
Głos zabrał również przedstawiciel Rady Osiedla Gumieńce- p. R. Szmyt. Poinformował,ze mieszkańcy Osiedla Gumieńce wystąpili z petycją o to, aby na ul. Ku Słońcu 121 powstała przychodnia lekarska z profilaktyką onkologiczną. Podpisy złożyło 347 osób.
Dyr. T. Lachowicz-WZiPS- poinformował, że Wydział wydał pozytywną opinię dla powstania w tym obiekcie N ZOZ-u z nastawieniem na lekarza rodzinnego. Przy wydawaniu tej opinii, Wydział podparł się analizą mapy usług medycznych w mieście Szczecinie - na Gumieńcach stwierdza się deficyt takich przychodni. Zastrzeżono również kwestie finansowe, miasto nie będzie dalej dofinansowywać tej placówki.
Dyr. Blachowski- NFZ- jeżeli ma tam powstać NZOZ specjalistyczny, to musi być rozstrzygnięty konkurs na specjalistkę. Istnieją takie poradnie specjalistyczne, pieniędzy na powstanie kolejnych takich podmiotów w NFZ nie ma. Jeżeli ma być to poradnia finansowania z NFZ, to pyta, czy ktoś wystąpił do NFZ-u z pytaniem, czy będą tego rodzaju usługi finansowane z funduszu, czy będzie podpisany z nimi kontrakt? W Szczecinie nie ma problemu z dostępnością usług medycznych, o których mowa. W województwie wygląda to inaczej, taki deficyt jest. Na rok 2007 NFZ całe pieniądze przeznacza na ustawowe decyzje związane z podwyżkami o 30% dla pracowników służby zdrowia i nie ma w budżecie NFZ pieniędzy na podmioty, o których mowa.
Radny A. Szałabawka- pyta, dlaczego miasto oddaje za darmo budynek, który może zostać sprzedany. Uważa, ze powinien odbyć się przetarg i pieniądze ze sprzedaży winny się znależć w kasie miasta.
Radna Renata Zaremba wystąpiła z wnioskiem formalnym, o negatywne zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 31/06 .
Radny Gronkowski zgłosił wniosek przeciwny, wnosi o pozytywne zaopiniowanie wykazu nr 31/06.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik jest zdania, że gdyby był w tym miejscu obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego miasta byłby za tym, aby przetarg się odbył. Ale jeżeli jest wniosek Prezydenta i są zabezpieczone warunki dzierżawy dla tego obiektu- będzie głosować za pozytywnym zaopiniowaniem wykazu.
Radna Jacyna-Witt zgłosiła wniosek o przekazanie tego budynku w drodze przetargu na obiekt służby zdrowia na lat 30. Wniosek stanowi załącznik na piśmie
W tej sytuacji, radna Zaremba wycofuje swój wniosek.
Przewodniczący Kęsik poddał pod głosowanie oba wnioski : radnego Gronkowskiego o pozytywne zaopiniowanie wykazu nr 31/06 i wniosek radnej Jacyny-Witt.
za wnioskiem radnego Gronkowskiego : za-5, przeciw- 4
za wnioskiem radnej Jacyny-Witt: za-4, przeciw-5
Komisja w wyniku głosowania pozytywnie zaopiniowała wykaz nieruchomości nr 31.06.
Ad. pkt. 4.
Informacja Prezydenta Z. Zalewskiego nt. realizacji uchwał RM z dnia 24 kwietnia 2006 nr LV/1038/06 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych pomiędzy Gminą Miasto Szczecin z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz uchwały nr XL/1037/06 w sprawie wyrażenia zzgody na zamianę nieruchomości gruntowych pomiędzy Miastem Szczecin a PPU "Port Rybacki Gryf" Sp. z o.o.
Informacja nt. realizacji uchwał RM z dnia 24 kwietnia 2006 nr LV/1038/06 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych pomiędzy Gminą Miasto Szczecin z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz uchwały nr XL/1037/06 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych pomiędzy Miastem Szczecin a PPU "Port Rybacki Gryf" Sp. z o.o. udzielił Komisji Prezydent Z. Zalewski. Przedmiotowe uchwały stanowią załącznik do protokołu.
Procedura związana z zamianą gruntów ruszyła, poszło pismo do Ministra Wiecheckiego o pozytywne zaopiniowanie uchwał, odbyło się walne zgromadzenie, jest pozytywna opinia. Zarząd Portu-Rada Nadzorcza również wyrazili zgodę, ale nie ma jeszcze podpisanej umowy. Jeżeli chodzi o "Gryf"- jest porozumienie, sytuacja się komplikuje w związku z odwołanym niedawno Prezesem. Brak tam zgody Rady Nadzorczej, czekają na nowego Prezesa. Umowy mogą zostać podpisane najpóźniej w październiku, ale nie wiadomo dokładnie, kiedy to nastąpi. Odnośnie samej Łasztowni- brak jest porozumienia. Miasto musi rozpisać przetargi, do końca roku 2006 pieniądze musza być wydane i rozliczone.
Prezydent poinformował również, ze przetargi zostały już uruchomione, wydziały czekają na decyzję.
Radny Trzos zwrócił się do Prezydenta o wykaz przetargów i specyfikacji dla radnych z Komisji na piśmie.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad radna Zaremba odniosła się do poprzedniego posiedzenia komisji, gdzie dyskutowano nad "Marką Szczecina". Wydział Strategii miał opracowań pisemny dokument, w którym podane są dane dot. prac nad powstaniem marki, przetargów, ewentualnych oferentów i kwot przeznaczonych w budżecie miasta na w/w. Takiego dokumentu Komisja nie otrzymał, radna zwraca się do Prezydenta zalewskiego o dostarczenie w/w.
Prezydent Zalewski stwierdził, że nie należy to do jego kompetencji, ale zwróci uwagę Prezydentowi Dlouchy aby taki materiał Komisji dostarczył.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marzena Arciszewska Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2006/08/25 11:37:43
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2006/08/25 11:37:43 | |
Anna Myślińska | 2006/08/21 09:50:33 | |
Anna Myślińska | 2006/08/01 12:43:10 |