PROTOKÓŁ NR 0063-5/15/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 20 MARCA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 marca 2003 r. |
3. | Przedstawienie wyników egzaminów końcowych w szkołach podstawowych i gimnazjach. |
4. | Koncepcja podnoszenia jakości pracy szkół. |
5. | Korespondencja, sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /6-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 marca 2003 r.
Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /6-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 3 i 4.
Przedstawienie wyników egzaminów końcowych w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Koncepcja podnoszenia jakości pracy szkół.
P. Elżbieta Masojć - Dyrektor Wydziału Oświaty - przedstawiła zestawienia wyników sprawdzianu w szkołach podstawowych i egzaminu gimnazjalnego /materiał stanowi załącznik Nr 3 do protokołu/. Omawiając przedstawione zestawienia stwierdziła, że bardzo dużo dzieci w gimnazjach nie podjęło trudu pisania dłuższych wypowiedzi oraz nie potrafi rozróżnić form wypowiedzi tj, notatka, rozprawka itd. Uznała, że musimy nauczyć się obserwować postępy w nauczaniu dzieci, ponieważ zaburzenie podstawowych umiejętności w zakresie pisania, czytania i zrozumienia jest bardzo niepokojace i stanowi poważne zagrożenie. Zwróciła uwagę, że wyniki egzaminów weryfikują w zasadniczy sposób pracę szkoły. W swojej pracy na stanowisku Dyrektora Wydziału Oświaty chce postawić przede wszystkim na podnoszenie jakości kształcenia. Poinformowała o powołaniu przez panią Prezydent specjalnego zespołu składającego się z dyrektorów szkół.
Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że na podstawie przeprowadzonych badań, przez kuratorium w 2001 r., w gimnazjach zostało stwierdzone, że błąd tkwi w metodach kształcenia. Zadaniem Komisji jest rozważyć czy mamy środki i narzędzia aby podnieść jakość kształcenia w szczecińskich szkołach.
Radny B. Arłukowicz - zapytał, czy dyrektorzy szkół znają zestawienia przedstawione Komisji?
P. E. Masojć - stwierdziła, że na dzień dzisiejszy tych zestawień dyrektorzy szkół nie znają ale poznają je podczas spotkania z Panią Prezdent Anną Nowak.
Radny W. Hawryszuk - uznał, że przedstawione wyniki należy rozpatrywać bardzo spokojnie i z rozwagą.
P. Anna Nowak - Zastępca prezydenta Miasta - wyjaśniła, że podjęte próby zaangażowania dyrektorów do prac diagnostycznych dot. nauczania. Zgodziła się co do oceny kształcenia nowych nauczycieli przez uczelnie, które kształcą jedynie rzesze nie przygotowanych do zawodu naczycieli.
Wiceprzewodniczący J. Wijas - zapytał czy wyniki przedstawione Komisji kiedykolwiek będą przedstawione mieszkańcom?
P. E. Masojć - wyjaśniła, że na dzień dzisiejszy jest to niemożliwe szczególnie ze względu na zbliżające się egzaminy za dwa tygodnie. A w założeniu chodzi o to przede wszystkim, aby szkoły same odtajniały swoje wyniki chcąc siebie promować.
P. A. Nowak - przekazała informacje dot. przeprowadzonej giełdy szkół, która się odbyła w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy.
Radny B. Arłukowicz - zapytał, czym można wytłumaczyć gorsze wyniki szkół w samym Szczecinie np. w stosunku do szkół w regionie? Czy miasto korzysta z doświadczeń szkół, które wypadły bardzo dobrze podczas przeprowadzonych egzaminów?
P. E. Masojć - uznała, że problem wynika przede wszyskim z braku umiejętności sprawdzania i oceniania prac dzieci przez nauczycieli. np. nie istnieje kryterialne ocenianie w codziennej pracy. System szkoleń dla egzaminatorów łagodzi nieco te braki. Wina leży także w nieumiejętnościach pracy nauczycielskiej i w jakości zadań stawianych dzieciom.
Radny W. Hawryszuk - zwrócił uwagę, że destabilizację procesu nauczania powodują także sami rodzice.
Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że podstawą jest brak odpowiednio dobranej metody.
Radny B. Arłukowicz - zwrócił uwagę, że być może zapisy Karty Nauczyciela dają nauczycielowi pewien rodzaj nienaruszalności co przenosi się także na jakość ich pracy.
Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że za powstałe wyniki nie można winić tylko i wyłącznie Karty Nauczyciela.
Radny J. Modrzejewski - uznał, że należy podjąć współpracę z Uniwersytetem Szczecińskim celem zmiany metody kształcenia nauczycieli. Inicjatywa taka została podjęta przez Komisjie Edukacji poprzedniej kadencji ale nie została podjęta przez uczelnię. Uznał że rejonizacja w szkołach jest bardzo znaczącym hamulcem, dlatego należy doprowadzić do weryfikacji tego poglądu. Rodzice są inspiratorami wielu praktycznych rozwiazań ale tylko tam gdzie jest dla szkoły partnerem a nie intruzem. Opowiedział się za powołaniem rady oświatowej składającej się także z rodziców.
P. E. Masojć - poinformowała, że program miejski na rzecz kształcenia będzie przedstawiony Radom Rodziców, które będą mogły w tym względzie się wypowiedzieć. Odpowiadając na pytanie radnej M. Masłowskiej przedstawiła w jaki sposób może dyrektor szkoły doprowadzić do zwolnienia nauczyciela (zwolnienie dyscyplinarne, przez dyrektora szkoły, który musi podjąć żmudną drogę wystawienia dwóch ocen, które musza być negatywne, zwolnienie w zwiazku z liwidacją etatu, lub na wniosek organu nadzorującego do organu prowadzącego)
Przedstawiciele Związków Zawodowych zawnioskowali o zmianę zasad obowiązku dokształcania i możliwości wyboru placówki prowadzącej dokształcanie oraz zwrócili uwagę, że podstawowa motywacja nauczycieli powinna dot. ich wynaradzania.
Przewodniczący P. Bartnik - zaproponował aby w czerwcu Komisja odbyła debatę nad stanem oświaty w Szczecinie.
Ad. pkt. 5.
Korespondencja, sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący zgłosił wniosek o zaopiniowanie następujących projektów uchwał: Nr 53/03, 54/03, 55/03.
Projekty uchwał omówiła P. Irena Rojek - Wydział Oświaty.
Nr 53 w sprawie likwidacji internatu Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie - Komisja w wyniku głosowania /7-za, jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie.
Nr 54 w sprawie likwidacji filii Bursy Szkolnej Integracyjnej w Szczecinie przy ul. Łaziebnej 6/7 - Komisja w wyniku głosowania /7-za, jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie.
Nr 55 zmieniająca uchwałę w spawie sieci publicznych gimnazjów w Szczecinie prowadzonych przez Miasto Szczecin - Komisja w wyniku głosowania /6-za, jednogłośnie/ zaopiniowała pozytywnie.
P. E. Masojć - zaproponowała wykorzystanie budynku przy ul. Łaziebnej na powstanie Centrum Edukacji Specjalnej ale oczywiście po gruntownym remoncie - analizy w tym kierunku zostaną wykonane.
Komisja przez aklamację przyjęła stanowisko w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przedstawienie koncepcji wykorzystania budynku po bursie przy ul. Łaziebnej 6/7 oraz informacji gdzie zostaną przeniesione przebywające tam obecnie dzieci z Domu Dziecka.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2003/03/17 11:34:36
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2003/03/17 11:34:36 |