przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/3/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. STATUTU MIASTA
Z DNIA 26 LUTEGO 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Beata Tokarzewska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z 19.02.br.
3. Prace nad projektem Statutu Miasta Szczecin.
4. Zamknięcie obrad.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Zaproponowany porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /4 - za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z 19.02.br.


Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania 3 - za, 1 - wstrzymujący się.


Ad. pkt. 3.
Prace nad projektem Statutu Miasta Szczecin.


p. J. Słowacki Radny stwierdził, że statut zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów dla Miasta Wrocławia jest bardzo okrojony i uszczupla rolę Komisji Rewizyjnej.

p. H. Sokulska powiedziała, że Szczecin powinien się w dalszym ciągu upierać, aby te prawa Komisji Rewizyjnej, które są w obecnym statucie utrzymać.

p. M. Jacyna - Witt Radna stwierdziła, że w związku z okrojeniem roli Komisji Rewizyjnej pewne kontrole mogą być nie przeprowadzane ze względu na różne poglądy polityczne.

p. B. Tokarzewska Przewodnicząca zapytała jaki system pracy przyjmie komisja. Poprosiła o uwagi do tekstu z naniesionymi poprawkami (wytłuszczonego tekstu).
p. H. Sokulska Radca Prawny zaproponowała, aby rozpocząć pracę nad statutem od początku uwzględniając poprawki Prezesa Rady Ministrów. Stwierdziła, żeby przeanalizować te uwagi i ustalić w jakim stopniu się do nich dostosować. Omówiła po kolei uwagi Prezesa Rady Ministrów a w szczególności stwierdziła, że w punkt 1 lit. "a" jest nie do końca prawidłowo sformułowany i nie można się z nim zgodzić, ale zaproponowała, żeby na końcu statutu dopisać paragraf, który zawierałby tekst, że w razie niezgodności niektórych punktów statutu z obowiązującym prawem, obowiązywać będą przepisy ustaw. Stwierdziła, że jeśli chodzi o punkt "b" to można stworzyć na początku słowniczek, ale z praktyki wiadomo, że jest to wyłącznie zależy od projektodawcy. Wytłumaczyła zarzuty do punktu "c". Stwierdziła, że ujęto ten zapis ponieważ w momencie pisania projektu statutu nie obowiązywała ustawa o dostępie do informacji publicznej. Jeżeli chodzi o zadania organów miasta to możemy zadania z art. 18 ustawy o samorządzie gminnym wpisać.

p. E. Trokowski Radny stwierdził, że w rozdziale 3 paragrafie 17 wrocławskiego statutu (stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu) umieszczono zapis dotyczący Komisji Głównej, której członkami jest Przewodniczący Rady, Wiceprzewodniczący oraz Przewodniczący Klubów. Powiedział, że we Wrocławiu udało się stworzyć ten organ, o którym my wciąż myślimy.

p. H. Sokulska stwierdziła, że Wrocław bardzo obszedł ustawę o samorządzie gminnym.

p. J. Słowacki stwierdził, że można byłoby umieścić podobny zapis w naszym statucie ponieważ na dzień dzisiejszy w Szczecinie jest taka sytuacja, że Przewodniczący Rady zwołuje Prezydium i zaprasza Przewodniczących Klubów, ale może zdarzyć się tak, że Przewodniczący nie będzie zapraszał Przewodniczących Klubów, a jeśli to będzie zapisane to będzie miał obligo.

p. H. Sokulska stwierdziła, że komisje opiniują uchwały, a ta komisja byłaby komisja specyficzną.

p. M. Jacyna - Witt - byłaby to komisja porządkowa, a nie merytoryczna. Stwierdziła, że ta komisja powinna na naszym forum miejskim zaistnieć. Stwierdziła również, żeby powiązać obligatoryjnie Radę Miasta z Prezydentem, chociażby dlatego że nie ma kontaktu z Prezydentem, nie przychodzi na komisje. Natomiast w momencie powołania Komisji Głównej może być lepszy kontakt z Prezydentem.

p. J. Słowacki zaznaczył, że powołanie Komisji Głównej ma swoje plusy i minusy. Do plusów można zaliczyć to, że przewodniczący może być kiedyś taki, że nie będzie zapraszał szefów klubów na posiedzenia prezydium, poza tym radny uczestniczący w posiedzeniach takiej komisji dostaje zaproszenie, które upoważnia go do tego żeby bez problemu wyjść z pracy. Dodał, że nie jest jasny zapis statutu dotyczący przerwania sesji, który należałoby doprecyzować.

p. M. Jacyna - Witt zaznaczyła, że w statucie jest zapis dotyczący interpelacji, tzn. że Przewodniczący prowadzi wykaz zgłoszonych interpelacji. Poprosiła, aby znalazł się zapis, który zaznaczył by, że również " odpowiedzi na nie(interpelacje)"


Ad. pkt. 4.
Zamknięcie obrad.


Przewodnicząca Komisji stwierdziła, że porządek obrad został wyczerpany. Wyznaczyła kolejne posiedzenie komisji na dzień 03.03.03. godzina 12.00.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Marta Wikieł
Podinspektor BRM
 Beata Tokarzewska
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2003/02/25 15:27:25
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2003/02/25 15:27:25